MK 22. szám
A munkáltató munkavállalóinak vagy egy részüknek kulturális, sport- vagy egyéb rendezvényére a munkavállaló által bevitt - akár a saját, akár a munkáltató tulajdonában álló - dologban bekövetkezett kár esetén a kártérítési felelősségre irányadó jogszabály meghatározása attól függ, hogy a károkozás a munkaviszonnyal kapcsolatos-e.
A munkaügyi gyakorlatban nem volt egységes a jogi megítélés abban a kérdésben, hogy ha a munkáltató munkavállalóinak vagy egy részének a rendezvényre a munkavállaló által bevitt - akár saját, akár a munkáltató tulajdonában álló - dologban kár következett be, ennek a kárnak a megtérítésére milyen anyagi jogszabály rendelkezése az irányadó.
Az említett rendezvények egyike sem esik a munkaviszony területére, ennélfogva a felmerült káresetből fakadó kártérítési igény érvényesítésére az Mt.-nek a munkáltató kártérítési felelősségére vonatkozó szabályait nem lehet alkalmazni akkor sem, ha a kárt a munkáltató valamely munkavállalója okozta. Ugyanígy nem lehet a munkajog szabályait alkalmazni abban az esetben sem, ha a károkozó a rendezvényen résztvevő, de a munkáltatóval munkaviszonyban nem álló személy.
Lehetnek azonban olyan esetek, amikor a rendezvényre a munkáltató területére bejött munkavállaló úgy szenved dologi kárt, hogy a káreset valamilyen formában kapcsolódik a munkaviszonyhoz (pl. a munkáltató portása a rendezvény ideje alatt a munkavállalónak a szobája kulcsát kiadja, s ezután a munkavállaló szobájából lopják el az ott elhelyezett kabátot, vagy ruhatár helyett a munkavállalók személyi ingóságaikat a munkáltató által ekkor is őrizni rendelt öltözőhelyiségben helyezik el, és azok onnan tűnnek el). Ilyen esetben a kár már a munkaviszonnyal összefüggésben keletkezett, így a munkáltató a kárért az Mt. 174. és 176. §-ai szerint felel. Hasonlóképpen az Mt. kártérítési felelősségre vonatkozó szabályai érvényesülnek a munkavállalóval szemben akkor, ha a kárt a munkavállaló a rendezvénnyel kapcsolatban okozta ugyan, de ott a munkáltató utasítása alapján - tehát a munkaviszonyával összefüggésben - tartózkodott. Ha a munkavállaló a kárt nem ilyen minőségben okozta, felelőssége a Polgári Törvénykönyvnek a szerződésen kívül okozott kárért való felelősségre vonatkozó szabályai szerint alakul.
[Az MK 148. számú állásfoglalással módosított szöveg.]