1010/2002. (II. 1.) Korm. határozat

a birtokpolitika elveiről

A földek tulajdoni viszonyainak átalakítása az előző politikai rendszertől öröklött tulajdoni struktúra felbomlását, a magántulajdon általánossá válását eredményezte a mezőgazdaságban. E folyamat befejeződésével és az Európai Uniós csatlakozás belátható közelségével a magyar mezőgazdaság történetében új korszak kezdődik. A mezőgazdaság átalakulása szükségessé teszi az e helyzetnek megfelelő birtokpolitikai elvek megfogalmazását.

Ezért - a Nemzeti Földalapról szóló 2001. évi CXVI. törvény 2. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a Kormány az alábbi birtokpolitikai elveket és feladatokat határozza meg.

A birtokpolitika alapvető céljai, feladatai

A birtokpolitika célja, a korszerű mezőgazdasági termelés biztosítása mellett, a vidék fejlesztése, a természeti erőforrások védelme és a termelési kultúrák megőrzése.

Az Európai Uniós tagsághoz elengedhetetlen a mezőgazdaság versenyképességének erősítése.

A birtokpolitika megvalósítása a mezőgazdaság szereplőit az alábbiak szerint érinti:

1. Kiemelt cél a jól működő családi gazdaságok kialakítása, illetve a már meglévők megerősítése. Fontos szempont, hogy minél több mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó termelő válhasson családi gazdálkodóvá. Ezt szolgálják a családi gazdaságokkal összefüggésben hozott törvények és kormányrendeletek, az agrártámogatások továbbfejlesztése, az új, kedvezményes agrárhitelezési rendszer kialakítása. Mindebben kiemelt szerepet tölt be a Nemzeti Földalap.

2. A magyar mezőgazdaság szempontjából értéket képviselnek a vidéki lakosság számára pótlólagos jövedelmet biztosító, részben önellátást szolgáló kiegészítő gazdaságok.

3. A magyar mezőgazdaság meghatározó elemét képezik a polgári kormány által privatizált, nemzeti érdekkörbe tartozó, dolgozói tulajdonhányadot is tartalmazó részvénytársaságok. E társaságokra a jövőben fontos szerep vár a magyar nagyüzemi gazdálkodás legjobb hagyományainak folytatóiként, a biológiai alapok megőrzőiként és megújítóiként.

4. A mezőgazdaság versenyszférájának fontos részei a hajdani termelőszövetkezetekből, állami gazdaságokból létrejött szövetkezetek és gazdasági társaságok. Számukra a mezőgazdaság szabályozásának az általános feltételei között kívánunk kedvező gazdasági környezetet teremteni.

A birtokpolitika elvei

1. A Magyar Nemzeti Földalap Közhasznú Társaság (a továbbiakban: Földalap) az állami földvagyon kezelésével és hasznosításával segítse elő

- a megfelelő méretű családi gazdaságok létrejöttét, fenntartását és megszilárdítását, a földek forgalmára és a földhasználatra vonatkozó jogi keretek között, úgy, hogy minél több családi gazdaság jusson további termőföldhöz;

- a kiegészítő gazdaságok zavartalan földhasználatát, az ahhoz fűződő gazdasági és szociális érdekekre figyelemmel;

- a polgári kormány által privatizált, nemzeti érdekkörbe tartozó, dolgozói tulajdonhányadot is tartalmazó részvénytársaságok gazdálkodási tevékenységéhez szükséges földhasználatot.

2. Az állami földvásárlás és földeladás révén a Földalap a földpiac befolyásolásával járuljon hozzá ahhoz, hogy a hazai földárak és földbérleti díjak megfelelően alakuljanak. A Földalap avatkozzon be ott, ahol a spekulációs földügyletek koncentrált jelentkezése és a földárak gyors emelkedése miatt ez szükséges.

Megfelelő konstrukciókkal segítse elő a szakirányú végzettséggel rendelkező fiatal agrárvállalkozók termőföldhöz jutását.

3. A Földalap aktívan működjön együtt a települési önkormányzatokkal és a kisebbségi önkormányzatokkal a szociális földprogramok végrehajtásában.

4. A Földalap változatlanul kedvezményes feltételek mellett biztosítson termőföldet

- a biológiai alapok megőrzésével és kiemelt környezetvédelmi feladatok ellátásával kapcsolatos tevékenységhez;

- az oktatási intézmények, a tudományos kutató intézetek és a büntetés-végrehajtási intézetek feladatainak ellátásához.

5. A Földalap működjön együtt az illegális földtulajdon és földhasználat kiszűrésére, valamint a törvényes állapot helyreállítására hivatott szervekkel.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök