Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.12.529 A különösen nagy vagyoni hátrányt előidéző gondatlan közveszélyokozás vétségét valósítják meg az elkövetők, akik a szemétégetés során kellő körültekintés nélkül járnak el, és a magatartásuk folytán a számottevő értéket képviselő épületkomplexum megsemmisült, és a tűz továbbterjedése előre fel nem becsülhető, nagy értékű javak megsemmisülésével fenyegetett [Btk. 259. § (1) bek., (4) bek. 2. ford.].

A városi bíróság az 1998. szeptember 9. napján meghozott ítéletével az I. r. és a II. r. terhelteket különösen nagy vagyoni hátrányt előidéző gondatlan közveszélyokozás vétsége miatt - egyenként - 2 év 8 hónapi fogházbüntetésre ítélte; a III. r. terheltet 2 rb. különösen nagy kárt okozó rongálás bűntette, 4 rb. rongálás bűntette és 5 rb. rongálás vétségének vádja alól - mint bűnsegédet - bűncselekmény hiányában felmentette.

A megyei bíróság mint másodfokú bíróság az 1999. június 17. napján meghozott ítéletével az I. r., a II. r. és a III. r. terheltet a különösen nagy vagyoni hátrányt előidéző közveszélyokozás bűntette miatt emelt vád alól felmentette.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A terheltek 1997. június 9-én este különböző kisebb tárgyakat égettek el. A III. r. terhelt a társainak elmesélte, hogy a munkahelyén az ABC áruház területén felhalmozott szemetet korábban úgy számolták fel, hogy azt elégették.

Ezután a terheltek az ABC üzlethez mentek. A terheltek jártak már az üzletben, tudták, hogy annak eladóterét különböző - nagy számú - kereskedelmi egységek használják. Mindhárman az ABC hátsó, a közterület felé ráccsal leválasztott részénél - ahol a papírból, műanyagból felhalmozott szemetet tárolták - a rácson kívül megálltak. Az I. r. és a II. r. terheltek a rácson át a szemét felé több kis doboznyi gyufát pöcköltek be, amelytől a szemét meggyulladt.

Időközben a III. r. terhelt a helyszínről eltávozott, mert a társai ténykedésével nem értett egyet. Később azonban - tartva attól, hogy nagyobb baj lesz - visszament. A terheltek megpróbálták a tüzet eloltani, de a rács miatt nem fértek annak a közelébe. Miután látták, hogy komolyabb tűz keletkezett, a II. r. vádlott értesítette a tűzoltókat, majd az I. r. és a II. r. terhelt hazament, a III. r. terhelt pedig a helyszínen maradva segített a tűzcsapok felkutatásában.

A tűz átterjedt a szeméttároló feletti éghető álmennyezetre, onnan a teljes mennyezetre, majd a helyiségekben levő éghető anyagokra. Az épület leégett, annak tulajdonosát, a B. Rt.-t 27 millió forintnyi kár érte, melyet a biztosító megtérített.

A különböző termékek árusításával foglalkozó - a tényállásban név szerint is megjelölt - tíz kereskedő is kárt szenvedett azzal, hogy berendezésük, árukészletük teljesen vagy részben megsemmisült. Összességében legalább 39 689 700 forintnyi vagyoni hátrány keletkezett.

A másodfokú bíróság által tett kiegészítés szerint a szemétkupac egy pavilonsorhoz tartozott. Az ingatlan közelében állandóan lakott épület nem volt; a legközelebbi épület 60 méterre feküdt. A leégett épületben tárolt gázpalackok felrobbanása esetén sem valószínűsíthető a tűznek az érintett ingatlanon kívüli elterjedése, ezért közveszély nem volt.

A megyei bíróság jogi álláspontja abban összegezhető, hogy közveszély azért nem állott fenn, mert a megsemmisült épület - bár több kereskedelmi egységet foglalt magában - egységes egész, egyetlen tűzszakasznak minősül. Így nem lehet állítani, hogy különböző sértettek anyagi javairól terjedt a tűz mások anyagi javaira. A környező épületek pedig a nagy távolság miatt nem voltak közvetlen veszélynek kitéve.

Miután a terheltek magatartása nem volt szándékos, hanem csak gondatlan; az nem is a közrend, hanem a tulajdonviszonyok ellen irányult, cselekményük a különösen nagy kárt okozó gondatlan rongálást valósította meg csupán; ami az elkövetés idején hatályos büntetőtörvény szerint nem volt bűncselekmény. Ezért a Be. 214. §-a (3) bekezdésének a) pontja alkalmazásával felmentette őket a Btk. 259. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerinti különösen nagy vagyoni hátrányt előidéző közveszélyokozás bűntette miatt emelt vád alól.

A megyei bíróság jogerős ítélete ellen mindhárom vádlott terhére, a Be. 284. §-a (1) bekezdésének a) pontjára, anyagi jogi szabálysértésre alapítottan, az ítélet hatályon kívül helyezését és a megyei bíróság új eljárásra történő utasítását kérve, a megyei főügyész nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!