Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1987.11.396 I. Cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá helyezés nélkül nagykorú személlyel szemben a korlátozott cselekvőképességhez fűződő jogkövetkezmények nem alkalmazhatók [Ptk. 13., 17. §].

II. A végrendelet érvénytelenségét hivatalból nem lehet vizsgálni [Ptk. 653. §, PK 85. sz.].

A felek testvérek. Anyjuk - az örökhagyó - az 1981. október 31-én kelt írásbeli magánvégrendeletben minden ingó és ingatlan vagyona örököséül az alperest nevezte meg. Az örökhagyó elhatározását azzal indokolta, hogy a felperes nem törődik vele, még a leveleire sem válaszol. Az alperes és felesége, továbbá az alperes gyermekei viszont mindig nagy szeretettel és tisztelettel viseltetnek iránta, elesettségében, betegségében támogatták. A végrendelet aláírására az örökhagyó lakásán került sor, a két végrendeleti tanú, valamint az alperes fia jelenlétében.

Az örökhagyó ebben az időben egyre fokozódó agyérelmeszesedés betegségben szenvedett, amelyhez általános érelmeszesedés is járult. E betegségei következtében az örökhagyónál téveszmék jelentkeztek, üldöztetési képzetek alakultak ki, amelyek miatt nagy valószínűséggel megállapítható, hogy a végrendelkezés időpontjában a belátási képessége nagymértékben csökkent volt.

Az örökhagyó körzeti orvosa az örökhagyó leromlott fizikai és szellemi állapota miatt először 1982. október 17-én, majd 1983. február 17-én ismételten javasolta az örökhagyó sürgős szociális otthoni elhelyezését, mert ápolása, gondozása megoldatlan volt. Erre azonban nem került sor, mert az örökhagyó 1984. február 20-án meghalt.

A felperes módosított kereseti kérelmében elsősorban a végrendelet érvénytelenségének megállapítását kérte. Az érvénytelenség okaként arra hivatkozott, hogy az örökhagyó a végrendelkezéskor cselekvőképtelen állapotban volt. Másodlagosan kötelesrész kiadása iránti igényt érvényesített, Végül keresetet terjesztett elő az örökhagyó lakásán maradt saját ingóságai kiadása iránt.

Az alperes az elsődleges kereseti kérelem elutasítását kérte, a kötelesrész kiadására azonban hajlandó volt. Tagadta, hogy az örökhagyó lakásán a felperes tulajdonában álló ingóságok maradtak volna.

Az elsőfokú bíróság a végrendelet érvénytelenségének megállapítására irányuló kereseti kérelem tárgyában közbenső ítélettel döntött, és megállapította, hogy az örökhagyó 1981. október 31-én kelt írásbeli magánvégrendelete érvénytelen. A bíróság az örökhagyó belátási képességére vonatkozóan írásbeli bizonyítékokat (leveleket) szerzett be, tanúkat hallgatott meg, majd igazságügyi elmeorvosszakértőt rendelt ki. Az elmeorvosszakértő a beszerzett bizonyítékokra alapított szakvéleményében megállapította, hogy az örökhagyónak 1981. október 31-én az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége teljesen hiányzott. A bíróság az elmeorvosszakértő véleményét aggálytalannak találta, és megállapította, hogy az örökhagyó végrendelete a Ptk. 17. §-ában és 18. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra tekintettel "semmis".

A másodfokú bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú közbenső ítéletet helybenhagyta. A másodfokú bíróság beszerezte az Egészségügyi Tudományos Tanács Igazságügyi Bizottságának felülvéleményét. A felülvélemény kifejti, hogy "a rendelkezésre álló adatok alapján nem bizonyos, hogy az örökhagyó teljesen cselekvőképtelen volt a végrendelkezés időpontjában, de az igen nagy valószínűséggel megállapítható, hogy elmeállapota miatt nagymértékben csökkent volt ügyei viteléhez szükséges belátási képessége. A leányához intézett levelekből nem állapítható meg, hogy kapcsolatuk megromlott volna. Annak elbírálása, hogy valamely okból indokolt volt-e leánya kizárása az örökségből, csak az eset összes körülményeinek gondos mérlegelése alapján lehetséges, és ez orvosi módszerekkel nem oldható meg. Orvosi szempontból csupán az véleményezhető, hogy a fentiekben részletezett kóros elmeállapot nagymértékben megnehezítette az örökhagyó számára a végrendelet alkotásához szükséges ítéletalkotást". Mindezekre tekintettel a másodfokú bíróság megállapította, hogy "az örökhagyó, ha nem is volt cselekvőképtelen, mindenképpen korlátozott volt a cselekvőképessége. A Ptk. 13. §-ának (1) bekezdése szerint korlátozottan cselekvőképes az a nagykorú, akit a bíróság ilyen hatállyal gondnokság alá helyezett. Az örökhagyó elmebeli állapota miatt minden bizonnyal cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá került volna, ha ilyen eljárást lefolytatnak. Ennek hiányában a végrendelet érvényességét elbíráló bíróság hivatott a cselekvőképességet korlátozó gondnokság megállapítására is".

A másodfokú bíróság álláspontja szerint ilyen értelmezésre lehet következtetni a Ptk. 17. §-ának és a Ptk. 648. §-ának rendelkezéseiből is. Minthogy pedig "a Ptk. 624. §-ának (2) bekezdése értelmében korlátozottan cselekvőképes személy csak közvégrendeletet tehet, és mert az örökhagyó nem ilyet, hanem írásbeli magánvégrendeletet alkotott, az érvénytelen".

A jogerős közbenső ítélettel szemben emelt törvényességi óvás alapos.

A Ptk. 13. §-ának (1) bekezdése értelmében korlátozottan cselekvőképes az a nagykorú, akit a bíróság ilyen hatállyal gondnokság alá helyezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!