Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Kf.27069/2008/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KÖZBESZERZÉSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 48. §, 49. §, 50. §, 54. §, 56. §, 69. §, 323. §] Bírók: Páldy Zsuzsanna, Sára Katalin, Szőke Mária

FŐVÁROSI ÍTÉLŐTÁBLA

3.Kf.27.069/2008/4. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Fővárosi Ítélőtábla a Dr. Ollé György Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Ollé György ügyvéd által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt Közbeszerzések Tanácsa Közbeszerzési Döntőbizottság (1024 Budapest, Margit krt. 85.) alperes ellen közbeszerzési ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2007. szeptember 6. napján kelt 13.K.33.343/2006/16. számú ítélete ellen a felperes 17. sorszám alatt, és az alperes 18. sorszám alatt előterjesztett fellebbezésére meghozta az alábbi

Í T É L E T E T

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30.000 (harmincezer) forint másodfokú részperköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg a Magyar Államnak - az illetékügyben eljáró hatóság külön felhívására - 24.000 (huszonnégyezer) forint fellebbezési illetéket.

Az alperes fellebbezési illetékét az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes ajánlatkérőként az Európai Unió Hivatalos Lapjában .... március 9-én ... szám alatt közzétett ajánlati felhívásával a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 2. rész V. fejezete szerinti nyílt közbeszerzési eljárást indított új, városi, alacsonypadlós, 3 tengelyes szóló és csuklós buszok beszerzésére. A felperes dokumentációt is készített, melyben a beszerzés mennyiségét 60 db ± 50% alacsonypadlós, egy gyártótól származó, azonos típuscsaládba tartozó városi busz, melyből 30 db ± 50%, 15 méteres, 3 tengelyes szóló, és 30 db ± 50%, 18 méteres 3 tengelyes csuklós busz beszerzéseként írta elő. A dokumentációt a később a kiírás és a kiegészítő tájékoztatás egyes részeit kifogásoló ... Kft. (I. rendű kérelmező) 2006. március 29-én, míg, a ... Kft. (II. rendű kérelmező) 2006. március 27-én vásárolta meg 400.000 forint ellenértéken.

Az alperes a D.260/13/2006. számú határozatával a jogorvoslati kérelmeknek részben helyt adott és megállapította, hogy az ajánlatkérő megsértette a Kbt. 49. §-át, a Kbt. 50. § (2) bekezdését, a Kbt. 69. § (3) bekezdését, a Kbt. 69. § (5) bekezdését, a Kbt. 54. § (5) bekezdését, a Kbt. 48. § (2) bekezdését és a Kbt. 56. § (4) bekezdését. Ezért az ajánlati felhívást és a dokumentációt és a közbeszerzési eljárásban az ajánlatkérő azt követő eljárási cselekményeit, döntéseit, megsemmisítette. Ezt meghaladóan az I. rendű kérelmező kérelmét elutasította, a II. rendű kérelmező további kérelmi elemei tekintetében a jogorvoslati eljárást megszüntette. A felperest 1 millió forint bírsággal sújtotta, és az I. rendű kérelmező részére 150.00-Ft, a II. rendű kérelmező részére 900.000 forint igazgatási szolgáltatási díj megfizetésére kötelezte.

Az alperes határozatának bírósági felülvizsgálata iránt, annak hatályon kívül helyezését és a megállapított jogsértések és a bírság mellőzését kérve a felperes terjesztett elő keresetet, melyben a terhére rótt jogsértések mellett, az I. rendű kérelmező jogorvoslati kérelmének elkésettségére is hivatkozott, és sérelmezte a II. rendű kérelmező javára megállapított 900.000 forint igazgatási szolgáltatási díj mértékét.

Az elsőfokú bíróság az alperes határozatát megváltoztatta, megállapította, hogy az ajánlatkérő nem sértette meg a Kbt. 69. §-ának (5) bekezdését, egyebekben a felperes keresetét elutasította. Indokai szerint az I. rendű kérelmező jogorvoslati kérelme a Kbt. 323. § (2); (3) és (4) bekezdései alapján nem késett el, mert a szubjektív határidő számítása szempontjából annak van jelentősége, hogy a kifogásolt tartalmú iratot - a perbeli esetben a felhívást - az ajánlattevő ténylegesen mikor ismerte meg. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján az alperes irat- és okszerű döntést hozott arról, a kérelmező arra vonatkozó nyilatkozatát a jogorvoslati eljárásban senki nem cáfolta, hogy az ajánlatkérő 2006. március 28-án szerzett a jogsértésről tudomást. Az állítást életszerűtlenségre hivatkozva megdönteni nem lehet, a cáfolathoz bizonyítékra lett volna szükség, amelyet a felperes nem szolgáltatott.

A Közbeszerzési Döntőbizottság kérelemre indult eljárásáért igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni, melynek mértéke a törvény második része szerinti közbeszerzési eljárásokban - és a perbeli közbeszerzési eljárás ilyen, - 900.000 forint. Az ajánlatkérő csak abban az esetben mentesül az igazgatási szolgáltatási díj viselése alól, amennyiben a kérelmező teljes egészében alaptalan kérelmet nyújt be, és a jogorvoslati kérelmet az alperes teljes egészében elutasítja (Kbt. 341. § (6) bekezdése). Az alperes a II. rendű kérelmező a jogorvoslati kérelemének - amely a felhívás és a kiegészítő tájékoztatás jogszerűségét is vitatta - részben helyt adott, ezért az elsőfokú bíróság szerint helytállóan kötelezte a felperest igazgatási szolgáltatási díj viselésére a Kbt. 324. § (3) bekezdése alapján.

A továbbiakban az elsőfokú bíróság határozat szerint megállapított, vitatott jogsértések helytállóságát vizsgálta:

1) Kifejtette, hogy a beszerzés mennyiségének meghatározására a Kbt. 49. §., és az 50. § (1)-(2) bekezdésébe ütköző módon került sor. A Kbt. 50. § (1)-(2) bekezdése egyfelől választási lehetőséget ad az ajánlatkérőnek a beszerzés mennyiségének megadásával kapcsolatban, másfelől kógens módon szabályozza azt. Az ajánlatkérő a beszerzés mennyiségét a legalacsonyabb, vagy legmagasabb mennyiség vagy érték közlésével is meghatározhatja, ettől való százalékos eltérést is kiköthet. Ez utóbbi esetben az ajánlatkérőnek kötelező a beszerzés legmagasabb mennyiségét, vagy értékét egyértelműen közölni oly módon, hogy félreérthetetlenül megállapítható legyen, hogy milyen mértékű a beszerzés legkisebb vagy legnagyobb mennyiségi értéke. Az eltérést kizárólag a legalacsonyabb, vagy a legmagasabb mennyiséghez vagy értékhez képest lehet megadni. A felperes - opciós beszerzés nélkül - beszerzési mennyiségként 30 darab szóló, és 30 darab csuklós busz beszerzését jelölte meg a felhívásban, ehhez a mennyiséghez képest írta elő az eltérés százalékos mértékét, ezzel összhangban van a dokumentáció 1. fejezet 1. pontja, ami 60 ± 50% mértéket rögzít. Ez a mennyiségi meghatározás akkor felelt volna meg a Kbt. 50. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezésnek, ha a közölt darabszám a beszerzés legkisebb, vagy legnagyobb mennyisége lenne. A Kbt. 50. § (2) bekezdése értelmében a beszerzési mennyiség legkisebb, vagy legnagyobb mennyisége nem közölhető a felhívásban megjelölt mennyiségtől való százalékos eltérés egyik értékeként, ugyanis a törvény egyértelműen elválasztja a beszerzés alapmennyiségének - ami a legalacsonyabb vagy legmagasabb mennyiség vagy érték - kötelező közlését, és az ettől eltérő, választható beszerzési mennyiséget. A jogszabály szövegéből következően a kötelezően közlendő mennyiségtől, amennyiben az a beszerzés legalacsonyabb mennyisége vagy értéke, lefelé eltérni nem lehet, így a beszerzés mennyisége nem írható elő, mert fogalmilag nem értelmezhető a beszerzés legalacsonyabb mennyiségénél, értékénél, alacsonyabb mennyiség, érték. Az elsőfokú bíróság a Kbt. 49. §-ára utalással hangsúlyozta, hogy a beszerzés tárgyának pontatlan, félreérthető meghatározása nagymértékben befolyásolja a megfelelő ajánlattétel lehetőségét, így az az ajánlattevők részére nem volt biztosított.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!