Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2013.7.193 A fizetési felszólítás kézhezvételét követően az adós által a hitelező ellen indított per az adós fizetésképtelensége szempontjából nem teszi vitatottá a hitelező követelését [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 27. § (2) bek. a) pont, (3) bek., Pp. 152. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság 2010. június 16-án kelt végzésével állapította meg az adós fizetésképtelenségét és rendelte el felszámolását főeljárásként, valamint kijelölte a felszámolót.

A végzés indokolása szerint, az adós és a hitelező között 2009. július 30-án adományi-támogatási szerződés jött létre, s ezen alapul a hitelező felszámolási kérelmet megalapozó követelése. A hitelező álláspontja szerint egy millió forint tőke és ennek 2009. szeptember 15-től fennálló törvényes mértékű kamatai megfizetésének elmaradása miatt tekintendő fizetésképtelennek az adós. A hitelező fizetési felszólítását az adós 2009. október 2-án átvette, azonban annak nem tett eleget és az abban foglaltakat nem vitatta.

Az adós a felszámolása iránti kérelemben foglaltakat nem ismerte el és az annak alapjául szolgáló szerződés érvényességét vitatta.

Az elsőfokú bíróság hivatkozva a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 27. § (2) bekezdés a) pontjában foglaltakra, kifejtette, az adós nem igazolta sem azt, hogy a hitelező követelését már a fizetési felszólítás kézhezvétele előtt vitatta volna, sem azt, hogy a tartozást megfizette volna, ezért fizetésképtelen.

A végzés ellen az adós élt fellebbezéssel, kérte a felszámolási eljárás felfüggesztését arra hivatkozva, hogy 2010. december 17-én keresetet nyújtott be a hitelező és az adós nevében eljárt magánszeméllyel szemben a felszámolási kérelem alapjául szolgáló követelést megalapozó szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt.

A hitelező észrevételében kérte a felszámolást elrendelő határozat helybenhagyását. Álláspontja szerint a fizetésképtelenség feltételeit igazolta és a felszámolási kérelem eldöntésénél nem tekinthető előkérdésnek az eljárás alapjául szolgáló szerződés érvényessége. Kifejtette, hogy az adósnak lehetősége van a tartozását megfizetni és polgári peres eljárásban visszakövetelni a jogosulatlanul kifizetett összeget. Az adós vitatásának a fizetési felszólítás kézhezvételét követően nincs relevanciája, nem lehet az eljárást felfüggeszteni a fizetési felszólítás kézhezvételét követő adósi magatartások miatt.

A másodfokú bíróság az adós fizetésképtelenségét megállapító végzés elleni fellebbezés elbírálását a más polgári bíróság előtt folyamatban lévő per jogerős befejezéséig felfüggesztette a Cstv. 6. § (3) bekezdése folytán alkalmazott Pp. 152. § (2) bekezdése alapján. A végzést azzal indokolta, hogy "a szerződés léte, érvényessége a fizetésképtelenség olyan feltétele, melynek hiányában a tartozás fennállása, illetőleg szerződésen alapuló volta semmisül meg, így az adós fizetésképtelensége nem állapítható meg, ezért az eljárás alapjául szolgáló szerződés érvényessége a fizetésképtelenség megállapításának előkérdése".

A végzés ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést kérve, hogy a másodfokú bíróságként eljáró Kúria rendelje el az eljárás folytatását és kötelezze az adóst az eljárással felmerült költségei megfizetésére.

Részletesen kifejtette az álláspontját arra vonatkozóan, hogy a Cstv. fizetésképtelenség vizsgálatára vonatkozó szabályai szerint, ha a hitelező igazolja, hogy a törvényben foglalt feltételek fennállnak, akkor az adós fizetésképtelennek tekintendő. Hivatkozott arra, hogy az adós vitatásának a fizetési felszólítás kézhezvétele után nincs jogi jelentősége, mert csak úgy szabadulhat a felszámolás elrendelésétől, ha a tartozását kiegyenlíti. Rámutatott, hogy az adós a felszámolást elrendelő végzés meghozatalát követő több hónappal, már a másodfokú eljárás során nyújtotta be a keresetlevelet.

Hivatkozott az ítélőtábla más ügyben hozott határozatára (12. Fpkf. 43.603/2009/2.), melyben a bíróság kifejtette, hogy "a fizetési felszólítás kézhezvételét követően az adós által a hitelező ellen indított per sem vehető figyelembe a követelés vitatása körében, figyelemmel arra, hogy a vitatásra nyitva álló határidőt követően került sor a kereseti kérelem benyújtására. Az adós általi perindítás az eljárás felfüggesztésére nem ad okot.ˇ

Az adós kérte a végzés helybenhagyását.

A hitelező bejelentette, hogy a törvényszék első fokon az adós keresetét elutasította.

A fellebbezést a Kúria megalapozottnak találta az alábbi indokok szerint.

A fellebbezési eljárásban a Kúriának abban a jogkérdésben kellett állást foglalnia, hogy felszámolási eljárásban a fizetésképtelenség vizsgálata szakaszában, amennyiben az adós arra hivatkozik, hogy a hitelező kérelmének alapjául szolgáló követelést megalapozó szerződés érvénytelen, nem jött létre és az adós ennek megállapítása érdekében keresetet nyújt be a peres eljárást lefolytató bírósághoz, felfüggeszthető-e a felszámolási eljárás ennek a pernek a jogerős befejezéséig? A fizetésképtelenség megállapítása szempontjából tehát előkérdésnek minősül-e annak a szerződésnek a fennállása, érvényessége tárgyában indított per mikénti eldöntése, amelyre a hitelező a követelését alapította?

A Kúria álláspontja szerint a Cstv. fizetésképtelenség megállapítására vonatkozó szabályai értelmében a felszámolási eljárást lefolytató bíróság csak azt vizsgálhatja, hogy a hitelező bizonyította-e az általa állított fizetésképtelenségi ok megvalósulását.

A Cstv. 27. § (2) bekezdés a) pontjára alapított felszámolási kérelem esetén az adós fizetésképtelensége megállapításához azt kell a hitelezőnek bizonyítania, hogy a követelés szerződésen alapul és a teljesítési határidő lejártát követően a törvényben meghatározott határidőn belül, de legkésőbb a hitelező fizetési felszólításának kézhezvételét megelőző napig, az adós nem egyenlítette ki a tartozását, vagy azt nem vitatta.

A felszámolási kérelem benyújtását megelőzően a hitelezőnek kötelező az adóst felhívnia egyszer a fizetésre (számlával, vagy egyéb módon), illetve másodszor a fizetési felszólítás megküldésével a teljesítésre, amelynek kézhezvétele után az adós már nem vitathatja a tartozását.

Az adós tehát vitathatja a szerződés fennállását, annak tartalmát, érvényességét stb. akkor, amikor az első fizetési felszólítást megkapja a hitelezőtől. Ha ez a második fizetési felszólításig nem történik meg, akkor - függetlenül attól, hogy a szerződés esetleg érvénytelen - csak úgy menekülhet meg a felszámolástól, ha a tartozást kifizeti. Ha az általa így kifizetett követelést alaptalannak tartja, akkor perben visszakövetelheti, mert a Cstv. 27. § (3) bekezdése szerint "a tartozás kiegyenlítése nem minősül tartozáselismerésnek, az a teljesítés polgári peres eljárásban történő visszakövetelését nem zárja ki".

Nem vitásan a fizetési felszólítás kézhezvételét megelőzően indított per vitatottá tette volna a hitelező követelését és akkor a felszámolás elrendelésének nem lenne helye, a felszámolási eljárást a vitatottságra tekintettel soron kívül meg kellett volna szüntetni. A jelen eljárásban azonban az adós csak a felszámolási eljárás alatt tette vitatottá a követelést és indította meg a pert, ezért a peres eljárás mikénti eldöntése - a fent kifejtettek szerint - nem előkérdése a felszámolási eljárás lefolytatásának, ekként a felszámolási eljárás felfüggesztésének a Pp. 152. § (2) bekezdésében megkívánt feltételei nem állnak fenn.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!