Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Bf.9319/2021/8. számú határozata rágalmazás vétsége tárgyában. [2017. évi XC. törvény (Be.) 779. § (3) bek.] Bírók: Vidos Rita, Vukovich Orsolya, Zombori Éva

Kapcsolódó határozatok:

Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság B.69/2021/10., *Fővárosi Törvényszék Bf.9319/2021/8.*, Fővárosi Ítélőtábla Bhar.19/2022/7.

***********

Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság

23.Bf.9319/2021/8.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a Budapesten, 2021. év december hó 3. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

ítéletet:

A rágalmazás vétsége miatt Terhelt1 vádlott ellen indított büntetőügyben a egyéb érdekelt2 2021. június 16. napján kelt 16.B.69/2021/10. számú ítéletét megváltoztatja.

Terhelt1 vádlottat az ellene a Btk. 226.§ (1) bekezdésében írt és aszerint minősülő rágalmazás vétsége miatt emelt vád alól felmenti.

Felhívja magánvádló1 magánvádlót és magánvádló2 sértettet, hogy hivatalos lelet készítésének terhe mellett a kézbesítéstől számított nyolc napon belül rójanak le személyenként 10.000 (tízezer) forint eljárási illetéket.

Az ítélet ellen magánvádló1 magánvádló a kézbesítéstől számított nyolc napon belül a Fővárosi Ítélőtáblához címzett, de a Fővárosi Törvényszékhez benyújtandó fellebbezést jelenthet be.

I n d o k o l á s

[1] A egyéb érdekelt2 a 2021. június 16. napján kihirdetett 16.B.69/2021/10. számú ítéletével Terhelt1 vádlottat bűnösnek mondta ki a Btk. 226. § (1) bekezdésében írt és aszerint minősülő rágalmazás vétségében, és ezért őt 1 évre próbára bocsátotta.

[2] Az elsőfokú bíróság ítéletét magánvádló1 magánvádló tudomásul vette, Terhelt1 vádlott az ítélettel szembeni jogorvoslati jognyilatkozatának megtételére három munkanap gondolkodási időt tartott fenn, majd a törvényes határidőn belül az ítélettel szemben fellebbezést jelentett be, melyben az elsőfokú ítélet megváltoztatását indítványozta azzal, hogy őt a másodfokú bíróság a bűncselekmény vádja alól mentse fel.

[3] Fellebbezése írásbeli indokolásában továbbra is az elsőfokú ítélet megváltoztatását és felmentését indítványozta. Vitatta, hogy az akár tettlegesen is elégtételt vesz szófordulat a magánvádló és a sértett becsületét sértette volna. Előadta, hogy a sérelmezett kifejezés használatával szándéka az volt, hogy a magánvádló, illetve a sértett és a cím8 szám alatti társasház között folyamatban lévő polgári perben a bíróság tudomására hozza a magánvádló, mint felperes erőszakos, mindenen átgázoló akaratérvényesítését. Álláspontja szerint kijelentésével a feljelentő becsületét nem sértette, mert amit állított az a valóság, és sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a kerületi bíróság a valóság bizonyítását nem rendelte el. Állította, hogy a tettleges szó használatával nem feltétlenül személy elleni erőszakra utalt. Elmondása szerint a feljelentő tettlegessége abban nyilvánult meg például, hogy az épület hátsó ajtaját egyszerűen leemelte és félretette, melyet később lakatossal kellett megjavíttatni. A közgyűlés által megszavazott kerti világítást minden este lekapcsolta, mert nem értett egyet a felújítással.

Kiemelte, hogy a sérelmezett kijelentést a polgári bíróság számára fogalmazta meg a per tárgyának jobb megértése, a felek megismerése, a valóság megállapításának elősegítése, valamint a pernyertesség érdekében, tehát kijelentése - mely nem gyalázkodó - a perre vonatkozott, annak értelmezését kívánta segíteni.

[4] A magánvádló a vádlott fellebbezésére tett írásbeli észrevételében amellett érvelt, hogy a vádlott elkövette a rágalmazás bűncselekményét, a tettlegesség büntetőjogi kategória és az általa sérelmesnek tartott vádlotti megfogalmazásnak semmilyen köze nincs a társasházi közgyűlési határozatok megtámadása miatt az általa és a sértett által indított per tárgyához.

[5] Terhelt1 vádlott fellebbezése alapos.

[6] A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét és az azt megelőző bírósági eljárást a vádlotti fellebbezés irányára tekintettel a Be. 590. § (1) és (2) bekezdése szerint teljes terjedelmében bírálta felül. Ennek során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az eljárási szabályokat megtartotta, ügyfelderítési kötelezettségének a szükséges mértékben eleget tett.

[7] Rámutat a törvényszék, hogy a Be. 561. § (3) bekezdése szerint az ügydöntő határozat indokolása tartalmazza a) a vádra történő utalást, b) a vádlott személyi körülményeire vonatkozóan megállapított tényeket és a vádlott korábbi büntetései közül azokat, amelyek a határozat meghozatalakor jelentőséggel bírtak, c) a bíróság által megállapított tényállást. Ebből a törvényi megfogalmazásból az következik, hogy a személyi körülmények és a vádlott bűnügyi előéletére utalás nem képezik a tényállás részét, ezért a másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet [8] és [9] bekezdését a [11] bekezdés eredeti szövegének mellőzésével, a [11] bekezdésként tünteti fel.

[8] A tényállás megalapozott, az a másodfokú eljárás során is irányadó volt és a Be. 593.§ (3) bekezdése értelmében a felülbírálatra alkalmas volt.

[9] Az elsőfokú bíróság indokolásában helytállóan mutatta be az általa figyelembe vett és értékelt bizonyítékokat, és a szükséges mértékben indokát adta annak, hogy a tényállást mely bizonyítékokra alapítva állapította meg, azonban jogi indokolásával és a vádlott bűnösségére vont következtetésével a másodfokú bíróság nem értett egyet az alábbiak miatt.

[10] A kerületi bíróság helytállóan követte azt az ítélkezési gyakorlat által kialakított háromszintű vizsgálatot, melynek során először azt kell megvizsgálni, hogy a terhelt a tényállásban írt cselekményével hiánytalanul megvalósította-e a rágalmazás, vagy becsületsértés vétségének valamennyi törvényi tényállási elemét, mert bármelyik törvényi tényállási elem hiányában a terhelti cselekmény nem meríti ki a Btk. különös részében írt bűncselekményt.

[11] Amennyiben a cselekmény tényállásszerű, másodikként a jogellenesség vizsgálatára kell sort keríteni, mert a cselekmény jogellenességét kizáró körülmény fennállása esetén a kifogásolt magatartás nem bűncselekmény.

[12] Amennyiben a cselekmény tényállásszerű és nem áll fenn a cselekmény jogellenességét kizáró körülmény, akkor a harmadik lépcsőben azt kell megvizsgálni, hogy van-e olyan közérdek vagy jogos magánérdek, ami a tényállásban leírt tényállítás megtételét indokolta, és ha igen, akkor kell elrendelni a valóság bizonyítását, melynek eredményessége esetén a Btk. 15. § h) pontjában írt büntethetőséget kizáró ok valósul meg.

[13] A büntetőjogi felelősség alapkérdése tehát a tényállásszerűség, ezért a törvényszék is ebből a szempontból vizsgálta elsőként a sérelmezett kijelentést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!