Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.20727/2007/47. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 318. §, 339. §, 344. §, 355. §, 360. §, 375. §, 1991. évi XLI. törvény (Kjtv.) 10. §] Bíró: Csíkyné dr. Szobácsi Julianna

FŐVÁROSI BÍRÓSÁG

...P....../2007/47.

A Magyar Köztársaság nevében!

A Fővárosi Bíróság dr. Gulyás Gábor ügyvéd /..../ által képviselt felperes neve /... szám alatti lakos/ felperesnek

a személyesen eljárt és a perben nem védekező I.rendű alperes neve /.... szám alatti lakos/ I. rendű és

dr. II.rendű alperes neve /... szám alatti lakos/ II. rendű

alperesek ellen

kártérítés iránt indított perben meghozta és kihirdette a következő

Í T É L E T E T :

A Fővárosi Bíróság kötelezi az I. és II. rendű alperest egyetemlegesen, hogy 15 napon fizessenek meg a felperesnek 6.050.000 Ft-ot /azaz Hatmillió-ötvenezer Ft-ot/ kártérítés címén, és az összeg után 2005. június 1-től a kifizetésig terjedő időre járó törvényes mértékű késedelmi kamatot, és 500.000 Ft /azaz Ötszázezer Ft/ perköltséget, az államnak pedig külön felhívásra fejenként 150.000 Ft-150.000 Ft /azaz Egyszázötvenezer Ft - Egyszázötvenezer Ft/ le nem rótt kereseti illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Fővárosi Ítélőtáblához címzett, a Fővárosi Bíróságnál 5 példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye, amelyet a másodfokú bíróság kérelemre - a tárgyalás mellőzésének a törvényben meghatározott eseteiben is - tárgyaláson bírál el, illetőleg a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelemre tárgyaláson kívül bírál el.

Az ítélet ellen fellebbezést előterjesztő peres fél számára a jogi képviselet kötelező. Amennyiben az első fokú eljárásban jogi képviselő nélkül járt el a fellebbezést benyújtó peres fél, úgy fellebbezéséhez csatolja jogi képviselője meghatalmazását, illetve amennyiben pártfogó ügyvéd engedélyezése iránti kérelmet terjesztett elő a lakóhelye szerint illetékes Igazságügyi Hivatalnál, ennek igazolását.

I N D O K O L Á S :

felperes neve felperes és I.rendű alperes neve I. rendű alperes - dr. II.rendű alperes neve közjegyző II. rendű alperes közreműködésével - kötöttek egymással kölcsönszerződést és opciós vételi szerződést.

A szerződés szerint felperes neve, mint hitelező I.rendű alperes neve adósnak a szerződéskötés napján 2.300.000 Ft kölcsönt nyújtott. A kölcsönt ügyleti kamat és késedelmi kamat nem terhelte, de a fizetési késedelem kezdetétől a mindenkori jegybanki alapkamattal megegyező kamatot igényelt a felperes, a kölcsön visszafizetésének ideje 2005. június 13-a volt.

Az I. rendű alperes vállalta, hogy egy összegben visszafizeti kölcsöntartozását, és a felek megállapodtak abban, hogy a kölcsönszerződés biztosítékaként a tartozás és valamennyi járuléka, valamint esetleges végrehajtási költség biztosítására vételi jogot alapítanak az I. rendű alperes4/10-ed tulajdonában álló, a .... helyrajzi szám alatti, belterületi, kivett beépítetlen terület jelzésű ingatlanra, amely a ... szám alatt van. A vételi jog érvényesítésének időtartama a kölcsönszerződés lejártának napját követő napon kezdődik a megállapodás szerint, vagyis 2005. június 14-től, és egészen 2005. december 31-ig tartott.

A felperes a vételi jogot a kölcsön visszafizetésére megszabott határidő eredménytelen lejárta után gyakorolhatta.

A felek kölcsönösen meghatározták az ingatlan értékét is 2.500.000 Ft-ban, azaz a vételár a szerződéssel érintett ingatlanrészre ilyen összegben volt megjelölve.

Az I. rendű alperes, mint kötelezett a szerződésben visszavonhatatlanul hozzájárult ahhoz, hogy a jogosult javára szóló vételi jogot az ingatlannyilvántartásba bejegyezzék.

Az I. rendű alperes tudomásul vette, hogy a vételi jog fennállása alatt az ingatlant nem idegenítheti el és nem terhelheti meg.

A felperes vételi jogát úgy gyakorolhatta, hogy egyoldalú nyilatkozatot intézhetett az I. rendű alpereshez, de azzal egyidejűleg köteles volt a vételárat megfizetni. A vételárba beszámítani rendelték a kölcsönadott tőkeösszeget és annak járulékait is.

A közjegyző arról tájékoztatta a feleket, hogy hivatalból megküldi az okiratot a földhivatalhoz, hogy a vételi jogot az ingatlannyilvántartásba bejegyezzék.

A közjegyző előtt 2005. május 13-án megkötött kölcsönszerződés és opciós, vételi jogot alapító szerződés aláírását követően pár nappal, 2005. május 24-én I.rendű alperes neve I. rendű alperes tulajdoni hányadát elidegenítette ... 13.000.000 Ft vételárért, amely adásvételi szerződéssel kapcsolatos tulajdonosváltozás az ingatlannyilvántartásba bejegyzésre került. Ezt követően az ingatlanrészt még továbbértékesítette ...

A felperes a kölcsönadott összeget az I. rendű alperestől nem kapta vissza, ezért vételi jogával kívánt élni, és kérte a II. rendű alperestől, hogy a szükséges okiratokat készítse el. A II. rendű alperes által beszerzett tulajdoni lap másolat szerint azonban a felperes tudomására jutott, hogy az I. rendű alperes az ingatlant értékesítette, viszont az is kiderült, hogy a II. rendű alperes az okiratokat a vételi jog bejegyzése iránt a földhivatalhoz nem továbbította.

A felperes az I. rendű alperes ellen végrehajtási eljárást kezdeményezett, de a peres eljárás folyamata alatt is csak pár ezer forint térült meg a kölcsön összegéből.

A felperes az alperesek egyetemleges marasztalását kérte és kártérítés címén egyetemlegesen kérte kötelezni az alpereseket 5.000.000 Ft kár megfizetésére, az I. rendű alperessel szemben a Ptk.339.§-a, a II. rendű alperessel szemben a közjegyzőkről szóló 1991. évi XXXXI. törvény 10.§./1/ bekezdése és 349.§-a alapján.

A felperes a kártérítés összegébe beszámította a közjegyzői eljárással összefüggésben kifizetett költségeit is.

Az alperesek a peres eljárás során semmifajta szóbeli, vagy írásbeli védekezést nem terjesztettek elő.

A felperes indítványára a bíróság igazságügyi ingatlanforgalmi szakértői véleményt szerzett be, ugyanis a felperes a kártérítési igényét arra alapította, hogyha az I. rendű alperes az ingatlant a vételi jog gyakorlására nyitva álló határidő alatt nem idegeníti el, illetőleg a II. rendű alperes a vételi jog alapításáról szóló iratokat elküldi az ingatlannyilvántartáshoz a vételi jog bejegyzése iránt, a felperes eredményesen élhetett volna vételi jogával és az ingatlanrész tulajdonosa lehetett volna, az a kérdés azonban, hogy az ingatlanhányad forgalmi értéke milyen összegre volt tehető, az igazságügyi ingatlanforgalmi szakértői vélemény útján volt tisztázható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!