Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.700909/2022/25. számú határozata bányafelügyeleti ügyben hozott sztfh-banyasz/997-3/2022. számú határozat jogszerűségének vizsgálata tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 45/A. § (1) bek., 62. § (1) bek., 78. § (4) bek., 1993. évi XLVIII. törvény (Bt.) 32. § (1) bek.] Bírók: Fintáné dr. Vásárhelyi Julianna, Serestyén Katalin, Váczi Katalin

Fővárosi Törvényszék

Az ügy száma: 106.K.700.909/2022/25.

A felperes: felperes (felperes lakcíme)

A felperes képviselője: jogi képviselő (jogi képviselő címe, ügyintéző: név ügyvéd)

Az alperes: Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (1051 Budapest, Sas utca 20-22.)

Az alperes képviselője: dr. Káldi Zoltán kamarai jogtanácsos

Az alperesi érdekelt: FGSZ Földgázszállító Zrt. (8600 Siófok, Tanácsház utca 5.)

Az alperesi érdekelt képviselője: Pribélyi Ügyvédi Iroda (1126 Budapest, Németvölgyi u. 14/A. II.em.3., eljáró ügyvéd: dr. Pribélyi Szilvia)

A per tárgya: bányafelügyeleti ügyben hozott SZTFH-BANYASZ/997-3/2022. számú határozat jogszerűségének vizsgálata

Í t é l e t:

A Fővárosi Törvényszék a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy az esedékesség napjáig fizessen be az állami adó-és vámhatóság illetékbevételi számlájára 30.000 (harmincezer) forint kereseti illetéket.

A Fővárosi Törvényszék tájékoztatja a felperest, hogy a fizetendő illeték a határozat jogerőre emelkedését követő 60. napon válik esedékessé.

Az ítélettel szemben nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

Az ítélet alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes a tulajdonosa 2014. október 8. napjától a helység név belterület helyrajzi szám1 helyrajzi számú, természetben felperes lakcíme szám alatti társasházi lakásnak. A kétlakásos társasház tulajdonában áll a helység név belterület helyrajzi szám2 helyrajzi számú "kivett beépített terület" megnevezésű, 747 m2 területű földrészlet (a továbbiakban: földrészlet), mely 2008-ban a helyrajzi szám3, helyrajzi szám4 és helyrajzi szám5 helyrajzi számú ingatlanok megosztásából alakult, a társasház ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére pedig 2013. június 3-án került sor. A földrészleten keresztülmegy a "helység név leágazó DN 150" földgázszállító vezeték, melyre az első üzembevételi engedélyt a hatóság a "cég-helység név leágazó földgáz-vezeték és gázátadó állomás" részeként 1968. december 21. napján kelt, 1969. december 31-ig érvényes helyrajzi szám6 számú engedéllyel adta meg. A vezeték biztonsági övezetének módosításáról a hatóság1 a 1997. július 31. napján kelt helyrajzi szám7 számú határozatával rendelkezett, melyben a vezeték biztonsági övezethatárának mértékét 16-16 méterre módosította. A földrészlet tulajdoni lapjára 2011. október 12-én a cég1 javára 4 m2 területre vezetékjog került bejegyzésre. Az alperesi érdekelt mint bányavállalkozó kérelmére a Pest Megyei Kormányhivatal 2015. november 13-án kelt PEB/047/2399-13/2015. számú határozattal 453 m2 nagyságú területre - a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény (a továbbiakban: Bt.) 50/D. § alapján - utólagosan bányaszolgalmi jogot állapított meg a határozat mellékletét képező vázrajzon megjelölt földgázszállító vezeték és tartozékát képező bányaüzemi hírközlő kábel üzemeltetésének céljára, mely határozat kézbesítésre került a társasház részére. A bányaszolgalmi jog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére 33686/2/2016.02.08. határozatszámmal és ranghelyen került sor. A felperes a földrészleten egy fa tárolót épített, mely a gázvezeték biztonsági övezetének területén helyezkedik el.

[2] Az alperesi érdekelt a nyomvonal ellenőrzési tevékenysége körében észlelte a fa tároló biztonsági övezeten belüli elhelyezkedését, ezért felszólította a felperest, hogy a jogszerűtlen állapotot 2021. április 30-ig szüntesse meg. Figyelemmel arra, hogy a felperes a megadott határidőig a tárolót nem távolította el a biztonsági övezetből, az alperesi érdekelt 2021. október 1-én erről bejelentést tett a bányafelügyeleti hatóságként eljáró Pest Megyei Kormányhivatalnak (alperes jogelődje) kérve egyúttal az intézkedését.

[3] Az alperes jogelődje 2021. november 8-án hivatalból eljárást indított, melynek során 2021. november 23-án a földrészleten helyszíni szemlét tartott. A szemlén a felperes megjelent, azonban az alperes ügyintézőit nem engedte be a földrészlet általa használt azon részére, melyen a tároló épült. Az alperesi jogelőd ügyintézői a tárolót a szomszédos ingatlanról szemrevételezték és megállapították, hogy az a földgázvezeték biztonsági övezetén belül van. A felperes - jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozata szerint - nem értett egyet az eljárással, mert az ingatlan vásárlásakor a bányaszolgalmi jog még nem volt bejegyezve és annak 2016-os bejegyzéséről sem kapott értesítést.

Az alperes határozata

[4] Az alperes 2022. február 16-án kelt SZTFH-BANYASZ/997-3/2022. számú határozatával a felperest a földgázszállító vezeték biztonsági övezetére vonatkozó jogszabályi előírások be nem tartása miatt figyelmeztetésben részesítette, továbbá kötelezte arra, hogy a földgázvezeték biztonsági övezetét érintő földrészleten a biztonsági övezetben az eredeti állapotot 2022. április 15-ig állítsa vissza, a biztonsági övezetbe épített tárolót bontsa el, vagy helyezze át a biztonsági övezeten kívülre. Egyúttal kötelezte az alperesi érdekeltet arra, hogy a vezeték nyomvonalát és a biztonsági övezet méretét és elhelyezkedését a földrészleten jelölje ki, és legkésőbb 2022. április 30-ig tegyen fényképpel dokumentált jelentést a biztonsági övezet állapotáról. Indokolása szerint a Bt. 32. § (3) bekezdése előírja, hogy "a biztonsági övezeten belül tilos [...] olyan tevékenységet folytatni, amely a vezeték biztonságát, az életet, a testi épséget vagy a vagyonbiztonságot veszélyezteti. A tilalmakat és a korlátozások részletes szabályait e törvény végrehajtására kiadott jogszabály állapítja meg." A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásának egyes szabályairól szóló 20/2022. (I. 31.) SZTFH rendelet (a továbbiakban: SZTFH r.) 37. § (2) bekezdés a) pontja szerint a biztonsági övezeten belül tilos a 38. §-ban foglaltak kivételével az építési tevékenység, továbbá bármilyen építmény elhelyezése. A 37. § (7) bekezdésben foglaltak alapján "Az üzemeltető vagy megbízottja - a szükséges hatósági intézkedések megtétele céljából haladéktalanul - bejelenti a bányafelügyeletnek, ha az ingatlantulajdonos a jogsértő állapot megszüntetését akadályozza." Az alperes az előírtak nem teljesítése esetére a Bt. 41/A. § d) pontja és a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásáról szóló 203/1998. (XII. 19.) Korm. rendelet (a továbbiakban Bt. vhr.) 25. § (2) bekezdése szerinti bírság kiszabását helyezte kilátásba.

A kereset, a védirat, az érdekelt nyilatkozata

[5] A felperes az alperes határozatát keresettel támadta, melyben annak megsemmisítését kérte a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 38. § (1) bekezdés a) pontja, valamint a 92. § (1) bekezdés b) és d) pontjai alapján. Kérte továbbá az alperes perköltségben marasztalását a csatolt ügyvédi megbízási díjban kikötött munkadíjnak megfelelő összegben (30.000 Ft/óra + Áfa) azzal, hogy költségjegyzéken 4 munkaórát számított fel. Keresetét a Bt. 32. § (1) és (3) bekezdésére, a 37. § (7) bekezdésére, a 38. § (4)-(6) bekezdéseire, a Bt. vhr. 19/A. §-ra, valamint az SZTFH rendelet 37. §-ra alapította. Hivatkozása szerint az alperes nem tett eleget tényállástisztázási-kötelezettségének (Ákr. 62. §), mert nem vette figyelembe azt a tényt, hogy a lakását 2014. évben per-, teher- és igénymentesen vásárolta meg, a vételkor bányaszolgalmi jog nem volt bejegyezve sem a lakás, sem a földrészlet tulajdoni lapján, és akkor sem, amikor a tárolót 2015. évben felépítette. A bányaszolgalmi jog csak ezt követően, 33686/2/2016.02.08. számon került bejegyzésre a társasház főlapjára és a bejegyzéséről még tájékoztatást sem kapott. A bányavállalkozó is ezt követően - először 2017-ben, majd 2021-ben - szólította fel a gázvezeték biztonsági övezetébe épített tároló lebontására, melynek azért nem tett eleget, mert azt még a bányaszolgalmi jog létesítése előtt építette. Az alperesi eljárás során váratlanul került sor 2021. november 23-án helyszíni szemlére, melyről az értesítést csak két nappal később vette át, így nem volt lehetősége a közreműködésre, illetve bármilyen nyilatkozat, észrevétel megtételére, amely sérti az Ákr. 5. § (1) bekezdésében megfogalmazott eljárási jogait. A döntés érdemével sem ért egyet; az alperes eljárása nem felel meg az irányadó jogszabályoknak; a döntés jogi tévedésen alapul; sérti a jogbiztonság, szerzett jogok védelmének elveit azon okból, hogy a tárolót még jóhiszeműen építette, nem volt és nem is lehetett tudomása arról, hogy azt a gázvezeték biztonsági övezetébe építette. Bár a tulajdoni lapon egy 2011-es, 4 m2-t érintő vezetékjog be volt jegyezve, melyből tudta, hogy az ingatlan területéből 4 m2-t érint valamilyen korlátozás, de ebből nem következett, hogy tudnia kellett a gázvezetékhez kapcsolódó beépítési tilalmakról. A bejegyzésben nem szerepelt a gázvezeték minőségére, fajtájára vonatkozó adat, vagy az, hogy ez a korlátozás nem négy, hanem 450 m2-en jelent beépítési korlátozást, ezért jóhiszeműen bízhatott abban, hogy egyéb korlátozás nincs az ingatlanon. A tároló építésekor úgy járt el, ahogyan az az adott helyzetben akkor elvárható volt. Amikor a szolgalom 2016-ban a tulajdoni lapra bejegyzésre került - melyről értesítést nem kapott -, akkor már a kérdéses tároló több hónapja elkészült. Az alperesi érveléssel ellentétben nem irreleváns a szolgalmi jog időbeli alapítása, mivel a beépítési tilalom a bányaszolgalmi jog szerinti mértékben és feltételek szerint állt fenn. A biztonsági övezet területi kiterjedésével összefüggésben az alperes a tároló építését követően bejegyzett szolgalmi jogra hivatkozik, a jogalapot illetően csak a biztonsági övezetben való beépítés általános tilalmazó szabályát hivatkozta, amely biztonsági övezet a szolgalom 2016-os bejegyzésével került pontosan meghatározásra, így a tilalom a tároló megépítését követően keletkezett. Mindezek alapján tehát alperes határozata sérti a szerzett jogai védelmére vonatkozó alkotmányos követelményt. A Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27084/2014/13. számú határozatában kifejtésre került, hogy "bányaszolgalmi joggal kapcsolatos korlátozások a jövőre nézve jelentenek tilalmat felperesre, a múltra vonatkozóan nem, a korábban telepített növényzet, épített épületek megszüntetésére ez törvényi lehetőséget nem ad." A Kúria Kfv.37.278/2016/7. számú határozata szerint az eljáró kormányhivatal jogsértően járt el akkor, amikor elmulasztotta a felperes ingatlanára vonatkozó történeti tényállás tisztázását. A ténybeli állapotok figyelmen kívül hagyásával olyan terjedelmű szolgalmi jog megállapításáról rendelkezett, ami egy már megépült építményen vezet keresztül, amely azonban így összeegyeztethetetlen a Bt. vhr. építmény létesítésére vonatkozó tilalmi rendelkezésével, ezzel pedig jogilag végrehajthatatlan helyzet teremtődött. Az alperes jelen esetben sem volt figyelemmel arra a körülményre, hogy a tároló a bányaszolgalmi jog alapítása előtt épült, ezért a múltra vonatkozóan nem határozhat meg tilalmat, nincs helye az eredeti állapot helyreállítására kötelezésnek, mivel az eredeti állapot az volt a szolgalom alapításakor, hogy az építmény már több hónapja állt. Az Alkotmánybíróság a 3024/2019. (II. 4.) AB határozatában kiemelte, hogy a szerzett jogok védelmének alkotmányos megítélése az Alkotmánybíróság gyakorlatában a jogbiztonság kérdéséből ered. Az Alkotmánybíróság korábban azt is megállapította, hogy a jogbiztonság elve többek között megköveteli a szerzett jogok védelmét. Mindezek alapján az alperes eljárása sérti a jogállamiságból fakadó jogbiztonság követelményét, mivel jóhiszeműen szerzett, és gyakorolt jogait (tulajdonjogból fakadó jogosítványait) sérti, teszi azt terhesebbé visszamenőleges hatállyal. Bár jelen pernek nem tárgya a szolgalom alapításának körülménye, de fontos tényállási elem, hogy már a bányaszolgalom alapítása is jogsértő módon történt. A Bt. szerint a szolgalom alapítását az üzemeltető a 38. § (4) bekezdése szerint kártalanítás ellenében követelheti, ehhez azonban szükséges lett volna egyeztetés, ami nem történt meg. A szolgalom tulajdonképpen az ingatlan teljes kertjére kiterjed, így jelentős érdeksérelmet is jelent számára tulajdonjogából fakadó jogosítványai ilyen mértékű korlátozása. A csatolt térkép, melyen a biztonsági övezet, valamint a tároló helyzete is bejelölésre került, ezt igazolja. Bizonyítékként csatolta lakásának és a földrészletnek a tulajdoni lapját és a hivatkozott ingatlan-nyilvántartási térképmásolatot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!