BH 1986.9.362 A folytatólagosság, illetve a bűnhalmazat kérdése orgazdaság esetén [Btk. 326. §, 12. § (1) és (2) bek.].
A megyei bíróság az I. r. és a II. r. vádlottat 1-1 rendbeli, jelentős értékre, üzletszerűen, folytatólagosan, társtettesként elkövetett orgazdaság bűntette és egyéb bűncselekmények miatt büntette meg.
A Legfelsőbb Bíróság a megyei bíróság ítéletét a cselekményt minősítő részében megváltoztatta és az I. r., valamint a II. r. vádlott cselekményét 2 rb., társtettesként, jelentős értékre, folytatólagosan elkövetett orgazdaság bűntettének; 1 rb. társtettesként, nagyobb értékre, üzletszerűen elkövetett orgazdaság bűntettének; valamint 1 rb. társtettesként elkövetett orgazdaság vétségének minősítette.
A tényállás lényege a következő.
Az I. r. vádlott az ÁFÉSZ vas-edény boltjának a vezetője volt. Távolléte alatt a helyettesi teendőket időnként a II. r. vádlott látta el. A vasbolt szabadkasszás jellegű kereskedelmi egység volt, ahol az üzlet vezetői a leltárhiány teljes összegéért felelősséggel tartoztak. Az üzletben egyes árukról cikkenkénti kartonrendszert nem vezettek, így az ÁFÉSZ vezetőinek tételes ellenőrzésre nem volt módja. Az I. r. és a II. r. vádlott megállapodott abban, hogy saját jövedelmük emelése és a bolt forgalmának növelése érdekében bűncselekményből származó árukat értékesítés végett felvásárolnak; egyes árucikkeket a hatósági árnál magasabb áron adják el; illetve jogellenes kapcsolatot létesítenek az anyagbeszerzőkön keresztül különböző gazdasági egységek raktárosaival, és azok raktár-többleteit fiktív számlák kiállításával "forintosítják"; az így létrehozott többletet pedig a kasszából kiemelik.
A vasbolt vezetői kihasználva a szabadkasszás jellegből adódó lazább bizonylati fegyelmet és az ellenőrzés hiányosságait, az 1980. márciusa és 1984. márciusa közötti nyolc leltár-időszakban kilenc áruféleségből 2 561 662 forint értékben végeztek árualap nélküli értékesítést, amelyből az idegen áru beszerzése 624 868 forint értékű, míg a fiktív számlázás forint értéke 1 936 794 forint volt.
Az I. r. vádlott 1982. év elején került kapcsolatba a III. r. vádlottal, a megyei állami építőipari vállalat dolgozójával. Ekkori megszervezésükhöz képest az építőipari vállalattól először T. J. gépkocsivezető segítségével elektródákat, valamint vágókorongot szállítottak ki és értékesítettek az üzletben 124 488 forint értékben, majd ugyanebben az évben a IV. r. vádlott gépkocsivezető bevonásával 60 721 forint értékben horganylemezt és más árukat tulajdonítottak el.
A jogellenes kapcsolat kialakulása után a III. r. vádlott közölte az üzlet vezetőivel, hogy a raktár vezetője és árukiadója folyamatosan biztosít az I. r. vádlott részére munkavédelmi kesztyűt, amely keresett árucikk volt. Ekként 1983. év végéig a IV. r. vádlott a III. r. vádlottal és a raktári dolgozókkal együttműködve, szervezetten 2675 db kesztyűt tulajdonítottak el, és azt értékesítették. A társadalmi tulajdonban 203 300 forint kárt okoztak, amely részben - 114 228 forint kivételével - megtérült. A raktárvezető és a kiadó a leltárhiányt a raktári bizonylatok rendszeres meghamisításával tüntette el.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!