Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Pfv.22317/2011/6. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 6. §] Bírók: Baka András, Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Mészáros Mátyás

A határozat elvi tartalma:

Biztatási kár megtérítése iránti igény esetén az önhiba hiányának vizsgálata.

***********

Pfv.IV.22.317/2011/6.szám

A Kúria a dr. Glegyák Jenő ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Posta Attila ügyvéd által képviselt

alperes ellen kártérítés iránt a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság előtt P.20.188/2010. számon megindított és a Győri Ítélőtábla Pf.V.20.167/2011/4. számú jogerős ítéletével befejezett perében, amely perbe a felperes pernyertessége érdekében a dr. Glegyák Jenő ügyvéd által képviselt ... beavatkozott, az alperes által 10. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítéletet a perköltségek és illetékek viselésére is kiterjedően részben hatályon kívül helyezi, az első fokú ítéletet részben megváltoztatja és a marasztalás összegét 850.000 (nyolcszázötvenezer) forintra, továbbá 400.000 (négyszázezer) forint tőke után 2008. január 1-től, 450.000 (négyszázötvenezer) forint tőke után 2008. május 1-től járó kamataira leszállítja.

A peres felek és a beavatkozó első-, másodfokú és felülvizsgálati eljárási költségeiket maguk viselik.

A le nem rótt 404.000 (négyszáznégyezer) forint fellebbezési és felülvizsgálati eljárási illetékből 102.000 (egyszázkettőezer) forintot a felperes köteles az államnak külön felhívásra megtéríteni, míg a fennmaradó illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet kötelezte az alperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt a felperesnek 1.700.000 forintot és ebből az összegből 800.000 forint után 2008. január 18. napjától, 900.000 forint után pedig 2008. május 1. napjától a kifizetés napjáig minden naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát.

A jogerős ítélet alapjául szolgáló lényegi tényállás szerint 2007. márciusában a ...nál

több, mint 30 éve művészeti tevékenységet folytató felperes szóban megállapodott ... megbízott igazgatóval a a Bajazzók és a Parasztbecsület című operák, valamint a Marica grófnő című operett 2007-2008-as évadban történő megrendezéséről. A felek megállapodtak a próbakezdésről, a bemutató időpontjáról, azonban a díjazás összegéről nem.

A peres felek és a beavatkozó korábbi együttműködése során a személyes közreműködésre köteles művész által végzett munka ellenértékét az általa képviselt gazdasági társaság, a beavatkozó számlázta le.

A felperes megkezdte az operák szereplőinek válogatását, a színészek egyeztetésére, a szerepek kiosztására, az aláírt szereposztás próbatáblán történő kifüggesztésére sor került. A felperes által javasolt színészekkel az alperes szerződést kötött.

2007. nyarán a felperes felkérte a jelmeztervezőt az operák jelmezterveinek elkészítésére, és egyeztetett a díszlettervezővel valamint a karmesterrel.

A felperes az operett színészeit is kiválasztotta, egyeztetett velük, ennek eredményeként az alperes szerződtette őket.

2007. szeptember 29-én, a felügyeleti szerv vizsgálatát követően az alperes megbízott igazgatója bizalomvesztés miatt visszavonta a felperes megbízását, mert előzetes engedély nélkül a felperes közbenjárására a színház műhelyében, annak erőforrásai felhasználásával végeztek külsős munkálatokat.

Ezt követően az operákat ... rendezte meg, amely munkáért 800.000 + áfa díjazást kapott. ... rendező az operett rendezéséért 900.000 forint + áfa díjazásban részesült.

A felperes kereseti kérelmében elsődlegesen a szerződés határozathozatalig történő hatályossá nyilvánítását, és az alperes 2.400.000 forint felhasználói díj megfizetésére kötelezését kérte a Ptk. 238. § (1) bekezdése, a Ptk. 198.§-a és az Szjt. 42. §-a alapján. Másodlagosan a szerződés határozathozatalig történő hatályossá nyilvánításával a Ptk. 318. §-a és 395. § (1) bekezdése, valamint az Szjt. 42. §-a alapján kérte az alperes kötelezését. Harmadlagosan, amennyiben a bíróság azt állapítja meg, hogy a felek között nem jött létre szerződés, az alperest biztatási kár jogcímén, a Ptk. 6. §-a alapján kérte marasztalni 2.400.000 forintban, amelyből 1.400.000 forint tőkeösszeg után 2008. január 18-tól, 1.000.000 forint után pedig 2008. május 8-tól tartott igényt a törvényes késedelmi kamatokra.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság 1.700.000 forint tőkeösszeg és járulékai megfizetésére kötelezte az alperest, ezt meghaladóan a kereseti kérelmet elutasította.

Megállapította, hogy a felek írásbeli szerződést a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) 42. §-ában és 45. § (1) bekezdésében előírt alaki követelmények ellenére nem kötöttek, ezért az Szjt. 3. §-a alapján alkalmazandó Ptk. 217. § (1) bekezdése szerint, írásbeliség hiányában a szóbeli megállapodás semmis.

Az elsőfokú bíróság megítélése szerint a lefolytatott bizonyítási eljárás anyaga alapján az alperes által hivatkozott bizalomvesztés ténybeli alapja nem nyert igazolást.

A szerzői jogi védelem alatt álló tevékenységet a felperes végezte, akit az Szjt-ben nevesített vagyoni jog megillet. A Ptk. 328. § (1) és (2) bekezdése, az Szjt. 9. § (1) és (3) bekezdése, valamint (6) bekezdése alapján kifejtette, hogy a jogosult személyéhez kötött, valamint a jogszabály kizáró rendelkezéseinek hatálya alá eső követelések nem engedményezhetők. A szerző szerzői vagyoni jogainak megsértése esetén a jogsértővel szemben érvényesíthető kártérítési igénye a szerzői vagyoni jog része, amelynek átruházása kifejezett törvényi felhatalmazás hiányában nem megengedett (Legfelsőbb Bíróság Pfv.IV.21.500/2009/3.).

Az alperes felperes perbeli legitimációját vitató védekezését alaptalannak ítélte. A becsatolt engedményezés ugyanis nem tekinthető perbizománynak, mivel a felperes saját nevében, a saját jogát érvényesítette. A vagyoni jogokat átruházás hiányában a beavatkozó nem szerezte meg, így azt nem is engedményezhette a felperesre.

Az Szjt. 94. § (2) bekezdése, a Ptk. 339. § (1) bekezdése és a Ptk. 355. § (4) bekezdése alapján rámutatott, hogy a felperes kára az az ellenérték, amelyet a felek a felhasználási szerződésben kiköthettek volna.

Nem fogadta el az alperes védekezését, miszerint bármikor jogosult volt visszavonni a felkérést, amely kártérítési kötelezettséget nem alapozott volna meg, azonban a megállapított tényállás szerint nem ez történt, a felkérés visszavonása a tényállásban rögzített ellenőrzést követően a kihirdetett indokokra hivatkozással történt meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!