A Zalaegerszegi Törvényszék K.20079/2009/3. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KÖRNYEZETVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 339. §, 340. §, 2000. évi XLIII. törvény (Hgt.) 49. §, 271/2001. (XII. 21.) Korm. rendelet 3. §] Bíró: Beznicza Árpád
Kapcsolódó határozatok:
*Zalaegerszegi Törvényszék K.20079/2009/3.*, Kúria Kfv.37026/2010/5. (BH 2011.3.84)
***********
Zala Megyei Bíróság
7.K.20.079/2009/3. szám
A Magyar Köztársaság nevében!
A Dr. Vértényi Ügyvédi Iroda (Zalaegerszeg, Kosztolányi u. 12-14. szám; ügyintéző: dr. Vértényi Jenő ügyvéd) által képviselt felperes nevefelperes székhelye szám alatti székhelyű felperesnek a jogtanácsos neve jogtanácsos által képviselt alperes neve alperes székhelye szám alatti székhelyű alperes ellen környezetvédelmi ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perében meghozott
ítélet:
A bíróság az alperes 14/5287-4/2007. számú határozatát - az elsőfokú közigazgatási szerv határozatára kiterjedő hatállyal - hatályon kívül helyezi, s az elsőfokú hatóságot új eljárásra kötelezi.
Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 42.000,-/negyvenkettőezer/ Ft perköltséget.
A feljegyzett kereseti illetéket az állam viseli.
Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
Indokolás:
I.
Tényállás (a közigazgatási eljárás):
Az elsőfokú hatóság - a elsőfokú hatóság neve - 1964-2/2007. számú határozatával a felperest hulladékkezelési tevékenysége kapcsán, a hulladékokkal kapcsolatos rendelkezések megszegése miatt 10.552.262,-Ft hulladékgazdálkodási bírság megfizetésére kötelezte. Az elsőfokú határozat indokolása szerint a hatósági ellenőrzés során a felügyelőség megállapította, hogy a felperes tulajdonában és üzemeltetésében működik a helységnév 1 043/1. hrsz. alatti hulladéktároló, melyre közszolgálati szerződés alapján helységnév 2 és társközségeinek települési hulladékát szállítja fuvarozó neve. A felperes a kezelt hulladékról nyilvántartást nem vezet, a hulladéklerakó működési engedéllyel, illetőleg az üzemeltetője a lerakásra, ártalmatlanításra szóló hulladékkezelési engedéllyel nem rendelkezik. Az elsőfokú hatóság fuvarozó neve számára 9183/6/2005. számú határozatával az említett hulladéklerakóra történő szállítást megtiltotta. fuvarozó neve nyilvántartása alapján e tiltó határozat jogerőre emelkedésétől számítottan 342100 kg települési szilárd hulladék lett jogellenesen elhelyezve a kérdéses lerakón. Utalva a 2000. évi XLIII. törvény (Hgt.) 49. § (1) bekezdésére, valamint a 271/2001. (XII.21.) Korm. r. (R.) 3. § (6) bekezdésére -illetőleg a bírságszámítást előíró szabályaira-, az elsőfokú hatóság megállapította, hogy a két tényállás közül az engedély nélküli hulladékkezelés minősül súlyosabbnak, ezért e tevékenység jogellenes folytatása miatt bírságot szabott ki.
A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 14/5287-4/2007. számú határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta akként, hogy a bírság összegét 8.590.860,-Ft-ra szállította le. Idézve a Hgt. és az R. irányadó előírásait, az alperes a bírság jogalapja körében osztotta az elsőfokú hatóság álláspontját. Mivel azonban az alperes szerint a Hgt. 49. § (3) bekezdése értelmében a bírság kiszabására a környezetvédelmi hatóságnak a cselekményről való tudomásszerzésétől számított 1 éven túl nincs lehetősége, - s fuvarozó neve 2005. évre vonatkozó adatszolgáltatásából kiderült, hogy a helységnév 1 hulladéklerakóra hulladékot szállított, mely tényről ennélfogva a felügyelőségnek tudomása volt -, a másodfokú hatóság csak a 2006. január 1-től 2007. április 27-ig terjedő időszakban lerakott hulladékmennyiséget (273690 kg hulladékot) vette figyelembe a bírság kiszámításakor.
II.
A kereset és az ellenkérelem:
A felperes kerestében az alperesi határozatnak az elsőfokú határozatra kiterjedő hatályon kívül helyezését kérte.
Sérelmezte a felperes keresetében, hogy a bírság alapjául szolgáló hulladékmennyiség meghatározásának módja nem tűnik ki a jogerős határozatból, s a fuvarozó neveet kötelező 9183/2005. szám alatti határozatot a felperes nem kapta kézhez, arról csak közvetett módon szerzett tudomást. (Holott a felülvizsgálni kért határozat tulajdonképpen a fuvarozó nevere vonatkozó határozaton alapul.) Előadta a felperes, hogy az alperesi határozatban megjelölt hulladéklerakó nem azonosítható, mert ugyanezen lerakóra vonatkozó korábbi határozatban eltérő helyrajzi szám szerepelt. Úgy vélte a felperes, hogy a hulladéklerakó lezárását és a rekultivációját engedélyező hatósági engedély folytán a perbeli határozatok meghozatalakor már nem tartozott a felperes kezelésébe az adott hulladéklerakó. A felperes a hulladéklerakót korábban lezárta, és mivel nem adott megbízást senkinek a lerakóra való hulladék szállítására, működési engedélyre sem volt szükség. Mindebből eredően nyilvántartásokat sem kellett vezetnie a felperesnek. Hivatkozott a felperes arra is, hogy a jogszabályi, a hatóság tudomásszerzésétől számított 1 éves határidő a bírságoló határozat hozataláig eltelt, s az alperes határozata amiatt is megalapozatlan, mert nem tartalmazza, hogy mikor szerzett tudomást a hatóság a működési engedély hiányáról.
Az alperes ellenkérelme - fenntartva határozata indokait - a kereset elutasítására irányult. Az alperes álláspontja szerint a Hgt. 49. § (3) bekezdésében megszabott 1 éves határidő azért nem telt el, mert jogszerűtlen állapot fenntartásával valósult meg a felperesi jogsértés. Emellett az elsőfokú hatóság fuvarozó neve 2007. március havi bevallásából szerzett csak tudomást a lerakó működéséről, illetőleg a működési engedély hiányáról.
III.
Alkalmazott jogszabályok:
2000. évi XLIII. törvény (Hgt.) a hulladékgazdálkodásról
3. § E törvény alkalmazásában ...
g) hulladékkezelő: aki a hulladékot gazdasági tevékenysége körében a hulladék birtokosától átveszi, kezeli ...
14. § (1) Hulladékkezelési tevékenységnek minősül a hulladék gyűjtése, begyűjtése, szállítása, előkezelése, tárolása, hasznosítása, ártalmatlanítása.
(3) A hulladékkezelésből származó hulladékokra a hulladékkezelő köteles betartani a hulladék termelőjére megállapított kötelezettségeket.
(4) A hulladékkezelő köteles a hulladék birtokosa számára előírt nyilvántartás és adatszolgáltatás elvégzésén túl a birtokába került, átvett hulladékokra és az általa végzett kezelésre vonatkozó adatokat is külön jogszabályban meghatározott módon nyilvántartani és a hatóságoknak adatot szolgáltatni.
19. § (1) A hulladékártalmatlanítás a környezetvédelmi hatóság engedélyében megfogalmazottak szerint történhet
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!