A Kúria Kfv.35619/2019/1. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (MULASZTÁSI BÍRSÁG ügyében hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2000. évi C. törvény (Számviteli tv.) 15. §, 165. §, 2003. évi XCII. törvény (Art.) 44. §] Bírók: Lomnici Zoltán, Stefancsik Márta, Szabó László
A határozat elvi tartalma:
Ha a számlában foglalt gazdasági esemény valódisága nem vitás, akkor a gazdasági esemény megtörténtének bizonyításához a hiteles számviteli dokumentumon túlmenően további bizonyíték (például tanúvallomás, a számlakiállító és a számlabefogadó nyilatkozata) nem szükséges. A bíróság a közigazgatási hatóság által elvégzett szankcionálás körében a bírság összegének felülmérlegelését csak akkor végezheti el, ha az alperes mérlegelési tevékenysége jogszabálysértőnek minősült.
Kapcsolódó határozatok:
Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27112/2019/12., *Kúria Kfv.35619/2019/1.*
***********
A KÚRIA
mint felülvizsgálati bíróság
í t é l e t e
Az ügy száma: Kfv.I.35.619/2019/8.
A tanács tagjai: Dr. Lomnici Zoltán a tanács elnöke
Dr. Szabó László előadó bíró
Dr. Stefancsik Márta bíró
A felperes:
A felperes képviselője: Europe Global Invest Zrt. végelszámoló szervezet
(eljáró végelszámoló: Szabó Dániel Attila
Az alperes: Nemzeti Adó-és Vámhivatal Fellebbviteli Igazgatósága
Az alperes képviselője: Dr. Hernádi Zoltán kamarai jogtanácsos
A per tárgya: mulasztási bírsággal kapcsolatos jogvita
A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: alperes
Az elsőfokú bíróság határozatának száma: Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2019. július 9-én kelt 10.K.27.112/2019/12. számú ítélete
Rendelkező rész
A Kúria a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 10.K.27.112/2019/12. számú ítéletét hatályon kívül helyezi és a keresetet elutasítja.
Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 100.000 (százezer) forint elsőfokú és 50.000 (ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.
Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az állam javára az állami adó- és vámhatóság felhívásában megjelölt módon és számlára 30.000 (harmincezer) forint elsőfokú és 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.
Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás
[1] A felperes a 2015-2016. vizsgált évek során vevői megrendelésre, megrendelőként előre kizsákolva, Törökországból különféle ruházati termékeket szerzett be, majd azokat a szolnoki vámhatóságnál történt vámkezelést, szabadforgalomba bocsátást követően közvetlenül belföldi fuvarozással, a vevőknek a budapesti józsefvárosi piacra leszállítva értékesítette. A felperes a szabadforgalomba bocsátást követően az árukat nem tárolta, hanem azokat a józsefvárosi piacon még a szállítójárműből közvetlenül, a vevők részére történt fuvarozással adta át a vevők részére. A felperes e magatartásával a vámkezelést követően közvetlenül megvalósította az első fuvarozással járó általános forgalmi adó (a továbbiakban: áfa) köteles belföldi termékértékesítést, de az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszerbe (a továbbiakban: EKAER) bejelentési kötelezettségének nem tett eleget. A felperes a vizsgált időszakban 70 alkalommal szállított ugyanazon címzettek részére közúti fuvarozás keretében egymillió forintot meghaladó, adó nélküli ellenértékű kockázatos terméket. A felperes a vizsgált időszakban 144.485.903,- Ft értékű áru vonatkozásában nem tett eleget az EKAER bejelentési kötelezettségének, így a szállított termékek igazolatlan eredetűeknek minősülnek.
[2] A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Megyei Adó- és Vámigazgatósága (elsőfokú hatóság) a 2256771575 számú határozatában a felperest 40.000.000,- Ft mulasztási bírsággal sújtotta.
[3] A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes a 2017. november 13-án kelt 2233885598 számú határozatával az elsőfokú adóhatóság határozatát helybenhagyta. Indokolásában megállapította, hogy a közúti fuvarozással járó termékértékesítést az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 22/E. § (1) bekezdése, valamint az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működéséről szóló 5/2015. (II. 27.) NGM rendelet (a továbbiakban: EKAER rendelet) 3. § (1) bekezdés c) pontja alapján EKAER bejelentési kötelezettség terhelte, mely kötelezettségének a felperes nem tett eleget. A bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt a vizsgált időszakban szállított 144.485.903,- Ft adó nélküli ellenértékű termék igazolatlan eredetűnek minősült. Az adóhatóság a felperessel szemben az Art. 172. § (19a) és (21) bekezdései alapján a maximálisan kiszabható 40% helyett 27,6%-os mértékű mulasztási bírságot (40.000.000,- Ft) állapított meg, mérlegelve a felperes jogellenes magatartásának súlyát, gyakoriságát, továbbá azt, hogy a felperes az adott helyzetben a tőle elvárható körültekintéssel járt-e el. A felperes javára értékelte, hogy a felperessel szemben 3 adóéven belül hasonló jogsértést nem állapítottak meg, terhére értékelte, hogy a jogsértések elkövetésekor már több éve, 2012. év óta működő, tapasztalt adóalany volt, így tőle különösen elvárható volt, hogy ismerje és alkalmazza a tevékenységére vonatkozó jogszabályokat. A terhére értékelte, hogy a felperes gazdasági társaságként végzi kötelezettségét, így az elvárhatósági szint magasabb vele kapcsolatban, mint a tevékenységét egyéni vállalkozóként végző adóalannyal szemben. Az adóhatóság figyelemmel volt az EKAER használatához fűződő társadalmi érdekekre is.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!