T/4276. számú törvényjavaslat indokolással - Az igazságszolgáltatást érintő egyes törvények módosításáról
2011. évi CCV. törvény az igazságszolgáltatást érintő egyes törvények módosításáról
1. A választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény módosítása
1. § A választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (a továbbiakban: Vbtv.) 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § (1) Nincs helye választottbírósági eljárásnak a Polgári perrendtartás (a továbbiakban: Pp.) XV-XXIII. fejezetében szabályozott eljárásokban, továbbá olyan ügyekben, amelyekben törvény a jogvita választottbírósági eljárás keretében történő rendezését kizárja.
(2) A Pp. XXVI. fejezetében szabályozott eljárásokban nincs helye választottbírósági eljárásnak, amennyiben bármelyik fél a Magyar Állam, helyi önkormányzat, költségvetési szerv, központi államigazgatási szerv, illetve közvetlenül vagy közvetetten ezek többségi tulajdonában vagy vagyonkezelésében, illetve többségi befolyásában álló gazdálkodó szervezet.
(3) A (2) bekezdés szerinti többségi befolyás, illetve közvetettség fennállásának megállapítására a Ptk. 685/B. §-ban foglaltakat kell alkalmazni."
2. A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény módosítása
2. § A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 121/A. § (4) bekezdése c) és d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, valamint a következő e) ponttal egészül ki:
[121/A. § (4) E § rendelkezéseit nem kell alkalmazni]
"c) a fizetési meghagyásos eljárást követő perben (315. §),
d) külön törvény eltérő rendelkezése hiányában a nemperes eljárásokban, vagy
e) az Ötödik Részben meghatározott kiemelt jelentőségű perekben."
3. § A Pp. 386/A. §-a az alábbi (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A jelen fejezet rendelkezései alapján zajló perekben a jogi képviselet kötelező."
4. § A Pp. 386/C. § (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(2) A folytatólagos tárgyalást az elhalasztott tárgyalás napját követő két hónapon belülre kell kitűzni, kivéve
a) ha a szakértői bizonyítás következtében ennél hosszabb tárgyalási időköz szükséges, vagy
b) ha a személyes megjelenésre kötelezett fél részére a tárgyalásra szóló idézést külföldre kell kézbesíteni, és jogszabály kötelezően ennél hosszabb kézbesítési határidőt állapít meg."
3. A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény módosítása
5. § A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: Be.) az 554/N. §-t követően a következő alcímmel és 554/O. §-sal egészül ki:
"A sértett felszólalása
554/O. § Kiemelt jelentőségű ügyben a sértett, illetve magánfél 314. § (1) bekezdése szerinti felszólalása közben a szót nem lehet megvonni, illetve a felszólalás csak a 314. § (4) bekezdésében meghatározottak szerint szakítható félbe. A sértett a 316. § szerinti nyilatkozatában a tényállásra vonatkozó álláspontját kifejtheti."
Záró rendelkezések
6. § (1) Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A Pp.-nek és a Be.-nek az e törvénnyel megállapított rendelkezéseit az e törvény hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekre is megfelelően alkalmazni kell. A Vbtv. e törvénnyel megállapított 4. § (2) és (3) bekezdését az e törvény hatályba lépését követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
Indokolás
Általános indokolás
Az egyes eljárási és az igazságszolgáltatást érintő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi LXXXIX. törvény a kiemelt ügyekre vonatkozó szabályozás eljárásjogi szabályait megteremtette. A törvényjavaslat a gyakorlatban történő alkalmazás során felmerült problémák alapján tartalmazza a szabályozás korrekcióját.
Részletes indokolás
Az 1. §-hoz
A javaslat a Pp. szerinti kiemelt jelentőségű ügyekben kizárja a választottbíróság alkalmazásának lehetőségét abban az esetben, ha bármelyik fél a Magyar Állam, helyi önkormányzat, költségvetési szerv, központi államigazgatási szerv, illetve közvetlenül vagy közvetetten ezek többségi tulajdonában vagy vagyonkezelésében, illetve többségi befolyásában álló gazdálkodó szervezet, mert a választottbírósági eljárásban nincs jogorvoslati lehetőség, amely körülmény nem áll összhangban a közvagyon kiemelt védelmének követelményével.
A 2-4. §-hoz
A javaslat a korábbi jogalkotói szándékkal összhangban a Pp. XXVI. fejezete szerinti kiemelt jelentőségű perekben a megfelelő és gyors elintézést azáltal is biztosítani kívánja, hogy ezekben az ügyekben a jogi képviseletet a folyamatban lévő eljárásokban is kötelezővé teszi. A módosítás következtében lehetőség van arra, hogy külföldi, de jogi képviselettel rendelkező fél estén is alkalmazható legyen a rövidebb tárgyalási időközre vonatkozó szabály. A rendelkezés alól kivételt abban az esetben enged a jelen módosítás, ha bíróság a felet személyes megjelenésre kötelezi és számára az idézést külföldre kell kézbesíteni, továbbá ha - külön jogszabály kógens rendelkezésével - a kéthónapos kitűzési határidőnél hosszabb kézbesítési határidőt állapít meg.
Az 5. §-hoz
A büntetőeljárási törvény szerinti kiemelt jelentőségű ügyekben a sértettet, illetve a magánfelet megillető jogkörök erősítése - az európai szabályozási irányelvekkel összhangban - indokolt.
A 6. §-hoz
Hatályba léptető rendelkezések.