Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.23692/2020/5. számú határozata szerzői jog megsértése tárgyában. [1999. évi LXXVI. törvény (Szjt.) 1. § (2) bek.] Bíró: Bors Csaba

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék P.23692/2020/5.*, Fővárosi Ítélőtábla Pf.20559/2021/5., 3279/2024. (VII. 24.) AB határozat

***********

Fővárosi Törvényszék

3/B.P.23.692/2020/5.

A Fővárosi Törvényszék dr. Gyárfás Péter ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek alperes neve (alperes címe.) alperes elleni, szerzői jog megsértése megállapítása iránti perében meghozta a következő

í t é l e t e t:

A bíróság a felperesi keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 30.000 Ft azaz (Harmincezer) forint perköltséget.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított tizenöt napon belül fellebbezésnek van helye, melyet a Fővárosi Ítélőtáblának címezve a Fővárosi Törvényszéken lehet benyújtani.

I n d o k o l á s

I.

[1] A felperes jogelődje édesanyja T.E.M. 1966. évben kötött szerződés alapján megtervezte és saját művezetésével kivitelezte a mai ...-i Színház ...-i színház címe szám alatti előterében 2009. évig látható mozaik burkolatot. A teljes falrendszert alkotó mű nagyjából 410 m2-es falfelületet képez.

[2] A ...-i Színházat magába foglaló épületrész tulajdonosa a mai napig az alperes. Az ott működő színház a ...g Színház kamaraszínháza, amely korábban mint költségvetési szerv gazdálkodott, majd 2011-től, mint ...g Színház Kiemelkedően Közhasznú Nonprofit Kft. folytatta tevékenységét a mozaikkal díszített ...-i Színházban és a többi telephelyén.

[3] A korábban költségvetési szervként működő ...g Színház közszolgáltatási szerződésbe foglalt haszonkölcsön alapján használta a ...-i Színház ingatlanjait. A 2011. évi átalakulást követően az alperessel kötött bérleti szerződés (3/4 sz. melléklet) alapján a Közhasznú Kft. folytatta a ...-i Színházban művészeti tevékenységét. A színház belső terét 2009-ben felújították és átalakították. A belső építészeti felújítás során a mozaik burkolatot elfedték, így az a továbbiakban nem volt látható a színház előcsarnokában.

[4] A felperes 2019. december 18. napján terjesztett elő keresetet az alperessel szemben, amelyet a bíróság visszautasított, majd a per a felperes ismételten benyújtott 3/B.P.20.431/2020/1. sorszámú keresetlevelével indult, azt a felek közös kérelmére a bíróság 2020. augusztus 28. napján szünetelőbe helyezte. A felperes kérte 14. számú beadványában a per folytatását, amely a jelen ügyszám alatt került elbírálásra.

II.

[5] A felperes 2020. február 13. napján ismételten előterjesztett (3/B.P.20.431/2020/1), majd a 3/B.P.20.431/2020/7. sorszámú beadványában módosított keresetével a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szjt.) 1. § (2) bekezdés m) pontja, a 9. §, a 14. § (1) bekezdése alapján a 13. § szerinti joga sérelme okán az Szjt. 94. § (1) bekezdés a) és f) pontja szerint azt kérte, hogy a bíróság

1) állapítsa meg, hogy az alperes, mint tulajdonos tulajdonosi jogait jogellenesen gyakorolva által a felperes, mint jogutód által érvényesíthető személyhez fűződő szerzői jogokat megsértette azzal, hogy felperes édesanyja, T.E.M. által tervezett és kivitelezett, a ...-i Színház előterében levő, 410 m2-es mozaikot ("Mű") 2009-ben egész terjedelmében letakarta, mindenki előtt láthatatlanná tették és az átépítés során meg is rongálta;

2) kötelezze alperest, hogy szüntesse meg a sérelmes helyzetet (a Mű eltakarását, sérüléseit) és a jogsértést megelőző állapotot állítsa helyre saját költségén.

[6] A felperes az 5. sorszámú jegyzőkönyvben rögzítettek szerint perköltséget nem igényelt. A felperes előadta, hogy a felperes a perbeli mű szerzőjének T.E.M.nak egyedüli és általános örököse. Igy jogutódként jogosult a jogelődje, édesanyja személyhez kötődő szerzői jogai védelmében fellépni az 1999. évi LXXVI. törvény 14. § (1) bekezdése szerint.

[7] A felperes kifejtette, hogy a perbeli színházat működtető ...g Színház, mint költségvetési szerv 2011. július 31-ével megszűnt (3/B.P.20.431/2020/1/2). A ...g Színház Nonprofit Kft. a 2006. évi IV. tv. alapján, jogelőd nélkül jött létre az Aht. szerinti utód szervezetként a kulturális tevékenység vonatkozásában. Az alperes, mint a ...g Színház költségvetési szerv alapítója jogutódlása okirattal - a már csatoltakon kívül - felperes által nem igazolható. Az alperes jogutódlása ugyanis minden egyéb formai követelmény nélkül, törvényi rendelkezés alapján történt, az Aht. 96. § (3) bekezdése szerint. Amely rendelkezés alapján az állami vagyonról szóló törvény, vagy az átalakításról, megszüntetésről rendelkező jogszabály (okirat) eltérő rendelkezése hiányában a vagyoni jogok es kötelezettségek tekinteteben a megszüntetett költségvetési szerv jogutódja az alapító szerv. A ...g Színház Nonprofit Kft. perbeli ingatlannal kapcsolatos tényleges jogait es kötelezettségeit a ...g Színház Nonprofit Kft létrejötte után azonnal megkötött Bérleti szerződés (3/B.P.20.431/2020/1/4) tartalmazza. Megszűntető Okirat es a Bérleti Szerződés összevetéséből megállapítható, hogy a Megszűntető Okiratban szereplő

kötelezettségek nem terjedhetnek ki a harmadik személyeknek okozott szerződésen kívüli károkra, személyhez fűződő szerzői jogi igényekre sem. Ennek következtében az alperes a ...g Színház költségvetési szerv jogutódja a jelen ügyben.

[8] A felperes tovább fűzve a gondolatsort előadta, hogy A ...g Színház közismert játszási helye a ...-i Színház, amelynek címe: ...-i színház címe Ennek az ingatlannak a tulajdonosa az alperes, amelynek jogelődje az alperesi jogelőd volt a Mű megrendelője is. Az alperes 2009-ben megválasztotta E.E.t a ...g Színház vezetőjének. Ő a M. Egyetem (M.E.) vezetésével és hallgatóival karöltve, egy zárt körű pályázat után "megújította" a ...-i Színház belső terét és a két színház, a ...g és a ...-i arculatát is. Az elkészült és a mai napig használatban lévő, belső tér felújításról a 7. sz. alatt mellékelt, az MMIKL által A/11/10. sz. alatt kiadott Szakvélemény a felperes megkeresésére megállapította, hogy: "... a pályázatnyertes mű 2009-ben történt megvalósítása során T.M.E. művét teljesen kiiktatták: a mozaikborítás elé gipszkartonból, illetve fémlemezekből új, a régit teljesen eltakaró falburkolatrendszert építettek."

[9] A felperes álláspontja szerint a mű teljes eltüntetése, T.E.M. szerzői tevékenységének és szerzői jogainak súlyos sérelme, amely az Szjt. 13. §-ának sérelme, amely az alperes jogelődje jogsértő magatartásainak (beleértve az átalakítási engedély kérelem elmulasztását is) következménye. A mű valószínűleg változatlan formában található meg az új burkolat alatt is, feltehető sérülésekkel, amelyek a burkolati munkák falhoz, a műhöz magához történő erősítése közben érték, ami önmagában is szerzői jogi jogsértés.

[10] A felperes kiemelte, hogy hogy a tényállásban részletezett átalakításhoz szükséges tulajdonosi hozzájárulást a ...g Színház nem kapta meg, azt az alperes nem adta meg. Az alperes jogsértő magatartása jogutódként a ...g Színház által 2009-ben elkövetett jogsértő magatartással azonos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!