Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Pfv.21346/2013/12. számú precedensképes határozata végrehajtás megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 270. §, 275. §, 366. §, 369. §, 1991. évi XLI. törvény (Kjtv.) 120. §, 129. §, 131. §] Bírók: Gothárdi Enikő, Harter Mária, Mocsár Attila Zsolt

A határozat elvi tartalma:

Ha a végrehajtás alapjául szolgáló záradékolt okirat nem közokirat, akkor a közvetlenül végrehajtani kívánt követelés érvényesen nem jött létre. A közjegyzői okirat felolvasása garanciális jelentőségű, attól a felek nem tekinthetnek el. A lényeges alaki kellékek meg nem tartása megfosztja a közjegyzői okiratot közokirati jellegétől. 1991. XLI. Tv. 120. § (1), 1991. XLI. Tv. 129. § 1991. XLI. Tv. 130. § (1) d), 1952. III. Tv. 270. § (2), 1952. III. Tv. 366. § 1952. III. Tv. 369. § a)

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.I.21.346/2013/12.szám

A Kúria a Dr. Hidasi Gábor ügyvéd által képviselt I. rendű és II. rendű felpereseknek a Dávid, Stanka, Szikla Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Stanka Gergely ügyvéd) által képviselt alperes ellen végrehajtás megszüntetése iránt a Budai Központi Kerületi Bíróságnál 22.P.24.665/2011. számon megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 47.Pf.637.361/2012/7. számú ítéletével befejezett perében, az említett számú jogerős ítélet ellen az alperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson - meghozta a következő

ítéletet:

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon alatt fizessen meg az I. rendű felperesnek 250.000 (Kétszázötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából irányadó tényállás szerint a perben nem álló C.Zrt., M. Zrt. és a C. Kft. között lízing- és kölcsönjogviszony, míg az ugyancsak perben nem álló C. P. Zrt., az M. Zrt. valamint az alperes között lízingjogviszony jött létre. Az M. Zrt.-t és a C. Kft.-t az alperessel szemben terhelő kölcsön- és lízingdíj-tartozás visszafizetéséért az I. rendű felperes és a perben nem álló házastársa (aki a II. rendű felperes ügyvezetője volt), valamint a II. rendű felperes készfizető kezességet vállaltak. A szerződő felek szerződéseiket magánokiratba, majd kötelezettségvállalásuk ismételt megerősítéseként 2009. június 24-én a 11.068/Ü/982/2009/4. számú közjegyzői okiratba foglalták. A közjegyzői okirat továbbiak mellett tartalmazza, hogy a lízingszerződés felmondása esetén a szerződésben meghatározott teljes tartozás lejárttá és egy összegben esedékessé válik.

A közjegyzői okirat készítésekor dr. K. F. közjegyző-helyettes 2009. június 24-én 14.30-15.00 óra közötti időpontban megjelent a C. Zrt. budapesti irodájában, ahol már jelen voltak a szerződő felek, illetve képviselőik. A közjegyző-helyettes számítógépén rendelkezésre állt a közjegyzői okirat szerkesztett változata. Az okiratban foglaltak szerint a közjegyző-helyettes az okiratot a felek, illetve képviselőik nyilatkozata alapján elkészítette, azt előttük felolvasta, tartalmára és jogkövetkezményeire nézve megmagyarázta, tájékoztatta őket az okirat alapján kezdeményezhető végrehajtásról. A felek és képviselőik kijelentették, hogy az okirat tartalma valóságos ügyleti akaratuknak, jognyilatkozatuknak mindenben megfelel, ezért azt a közjegyző-helyettes előtt saját kezűleg jóváhagyóan aláírták.

A kölcsön- és lízingjogviszony felmondását követően az alperes kérelmére - a felmondást tartalmazó közjegyzői okiratok záradékolásával - végrehajtás indult a felperesekkel szemben.

A felperesek a Pp.369.§ a)-b) és d) pontjaira alapított keresetükben a végrehajtás megszüntetését kérték. Álláspontjuk szerint a végrehajtások alapjául szolgáló szerződések közokirati hatállyal nem bírnak, mivel azokat a közjegyző-helyettes nem olvasta fel a felek előtt. A végrehajtás megszüntetését indokolja az is, hogy a szerződéses jogviszony felmondása folytán a beszámítást kizáró rendelkezések nem alkalmazhatók, a beszámítandó összeg pedig meghaladja az alperes követelésének összegét.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Hangsúlyozta, hogy a közjegyző-helyettes a közjegyzői okiratot felolvasta, így az közokirati hatállyal bír, a végrehajtások megszüntetésére nincsen ok.

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet. Döntésének indokolása szerint a felperesek nem bizonyították, hogy a végrehajtani kívánt követelés érvényesen nem jött létre, a végrehajtás alapjául szolgáló okirat közokirati jellegét sikerült megdönteniük. Rámutatott arra is, hogy a felek közötti szerződés részét képező általános szerződési feltételek szerint a lízingdíjjal szemben beszámításnak nincs helye, a lízingbe vevő kifejezetten lemondott arról, hogy a beruházásai kapcsán megtérítési igényt érvényesítsen, mindezzel a felek a beszámítás lehetőségét kizárták.

A felperesek fellebbezését elbíráló másodfokú bíróság megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét: megszüntette a felperesekkel szemben elrendelt végrehajtásokat és megállapította, hogy a végrehajtási költséget az alperes viseli.

A jogerős ítélet indokolása szerint a másodfokú bíróság a per anyagává tette a Fővárosi Törvényszék előtt 32.G.40.221/2011. szám alatt folyamatban volt per iratanyagából az okiratot elkészítő közjegyző-helyettes tanúvallomását, és az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást - egyebek mellett - azzal egészítette ki, hogy az I. rendű felperes valamint házastársa: a II. rendű felperes ügyvezetője a közjegyzői okirat elkészítése során nem voltak mindvégig jelen.

A másodfokú bíróság indokai szerint az elsőfokú bíróság okszerűtlen mérlegelés alapján állapította meg, hogy a közjegyző-helyettes által készített okirat megfelelt a közjegyzői okirat érvényességi feltételeinek és ezáltal közokirati hatállyal bír, hiszen a közjegyző-helyettes az okirat felolvasását leghamarabb 15 óra 15 perckor kezdhette meg és a 159 oldal felolvasása megszakítás és szünet nélkül 23.00 óráig, akár 23 óra 30 percig tarthatott. A felperesek által a másodfokú eljárásban becsatolt nyelvi szakértői vélemény megerősítette azt, hogy a 15 óra 15 perckor megkezdett felolvasás 18 óráig nem fejeződhetett be. A felolvasásnak estébe nyúlóan kellett volna tartania, viszont erre az alperes nem hivatkozott és ezt a kihallgatott tanúk sem állították, azt pedig nem cáfolta peradat, hogy az I. rendű felperes és házastársa: a II. rendű felperes ügyvezetője 20 óra körül a lakóhelyükön voltak.

Rámutatott a másodfokú bíróság: az alperest terhelte annak bizonyítása, hogy az okirat közokirati hatállyal és érvényességi kellékkel bír, s emiatt a végrehajtás alapjául szolgálhatott, de az alperes bizonyítási kötelezettségének nem tett eleget.

A bizonyítékok mérlegelése alapján a másodfokú bíróság megállapította, hogy az I. rendű felperes, valamint a II. rendű felperes ügyvezetője 18 óra körül távoztak a helyszínről, az alperes nem bizonyította, hogy a megjelölt személyek mindvégig jelen voltak a felolvasásnál.

Mivel a közjegyzői okirat felolvasásánál valamennyi fél nem volt jelen mindvégig, a végrehajtás alapjául szolgáló okirat nem tekinthető közokiratnak, ezért nem szolgálhat a végrehajtás alapjául.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!