Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

6/2010. (I. 15.) HM utasítás

a honvédelmi minisztériumi objektumok védelmével, működésével és az ezzel összefüggő irányítási tevékenységgel kapcsolatos feladatokról

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 52. §-a (1) bekezdésének f) pontja alapján az alábbi utasítást adom ki:

1. § Az utasítás hatálya kiterjed a Honvédelmi Minisztérium 1055 Budapest, Balaton utca 7-11. szám alatti objektuma (a továbbiakban: HM I. objektum), illetve 1135 Budapest, Lehel utca 35-37. alatti objektuma (a továbbiakban: HM II. objektum) területi határain belül elhelyezett honvédelmi tárcához tartozó szervezetekre, valamint a Magyar Honvédség Támogató Dandárra (a továbbiakban: MH TD).

2. §[1] (1) A HM I. és a HM II. objektum (a továbbiakban együtt: minisztériumi objektum) működésének és védelmének felsőszintű stratégiai irányítását objektumbiztonsági felelősként a HM közigazgatási államtitkára látja el.

(2) A minisztériumi objektum működésének és védelmének operatív irányítására objektumparancsnoki rendszert kell működtetni.

(3) A minisztériumi objektum objektumparancsnokát (a továbbiakban: objektumparancsnok) a Honvéd Vezérkar főnöke javaslatára - a HM közigazgatási államtitkár egyetértő felterjesztését követően - a honvédelmi miniszter jelöli ki.

2/A. §[2] Az objektum-biztonsági felelős

a) a jogszabályi keretek között gyakorolja a minisztériumi objektum működésének és védelmének felsőszintű stratégiai döntéshozó jogköreit, melynek keretében előzetes engedélyezési és beszámoltatási jogot gyakorol az objektumparancsnok hatáskörébe tartozó ügyekben,

b) előzetes egyetértési jogkört gyakorol a 3. § (2) bekezdésében az objektumparancsnok intézkedési jogkörébe tartozó szakterületeken, továbbá

c) előzetesen engedélyezi a szervezet vezetője által - indokolt esetek kivételével - havonta felterjesztett belépési engedélyek igénylését tartalmazó névjegyzéket, valamint a technikai eszközök (különösen hang- és képrögzítésre, illetve továbbításra alkalmas eszközök) használatára vonatkozó igényeket; az objektumparancsnok felterjesztése alapján előzetesen engedélyezi a parkolási övezetek igénybevételét.

3. § (1) Az objektumparancsnok felelős

a) a minisztériumi objektum működési rendjének kialakításáért,

b) a minisztériumi objektum fizikai biztonságáért a reagáló erőkkel történő biztosításáért,

c) az őrzés és a védelem megszervezéséért, folyamatos biztosításáért,

d) az objektumkomendáns és a minisztériumi objektum szolgálati személyei tevékenységének irányításáért,

e) tűz-, a munka-, a természet- és a környezetvédelemi feladatok megszervezéséért, irányításáért és ellenőrzéséért.

(2) Szolgálati elöljárói jogkörében az objektumparancsnok[3]

a) belső rendelkezésben szabályozza a minisztériumi objektum működési rendjét,

b) az MH TD parancsnokával együttműködve tervezi-szervezi a minisztériumi objektum őrzés-védelmét,

c) meghatározza a minisztériumi objektumbatörténőszemélyi,gépjármű be- és kilépésszabályait,azanyagszállítás rendjét,

d) szabályozza a minisztériumi objektum közlekedési és parkolási rendjét,

e) elkészíti a minisztériumi objektum veszélyhelyzeti intézkedési tervét,

f) meghatározza az objektumkomendáns minisztériumi objektum működésével kapcsolatos feladatait.

(3) Az objektumparancsnok a (2) bekezdés szerinti feladatainak végrehajtása során együttműködik

a) a vezetése alá tartozó minisztériumi objektumban elhelyezett szervezetek vezetőivel,

b) az MH TD parancsnokával,

c)[4]

d) a honvédelmi tárca protokollszervezeteinek vezetőivel,

e)[5] a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (a továbbiakban: KNBSZ) illetékes vezetőjével,

f)[6]

g) a területileg illetékes helyi önkormányzattal, rendőrkapitánysággal, tűzoltósággal, valamint

h) minden olyan egyéb szervezettel, amellyel az együttműködést szükségesnek ítéli meg.

4. § (1) Az objektumkomendáns - az objektumparancsnok közvetlen szakmai irányítása mellett - az MH TD parancsnokának szolgálati alárendeltségébe tartozik. Szolgálati elöljárója a minisztériumi objektum őrzés-védelmére kirendelt és rendészeti biztosítást végző erőknek.

(2) Az objektumkomendáns

a) az objektumparancsnok intézkedése szerint, végzi az objektum általános rendjével és működésével kapcsolatos tervező-, szervező-, ellenőrző tevékenységet,

b) részt vesz az objektumban megrendezésre kerülő rendezvények koordinálásában és biztosításában,

c) irányítja és ellenőrzi az objektum őrzés-védelmét ellátó, illetve a rendészeti biztosítást ellátó szolgálat tevékenységét,

d) részt vesz az objektum működésével kapcsolatos feladatok, illetve objektumparancsnoki intézkedések végrehajtásának ellenőrzésében,

e) kiadja és nyilvántartja a gépjármű-behajtási, -parkolási engedélyeket, ellenőrzi a parkolási rend betartását.

5. § (1) A minisztériumi objektumban elhelyezett szervezet vezetője a vezetése alá tartozó szervezet vonatkozásában felelős a személyi, fizikai, dokumentum-, elektronikai információvédelem és az ezzel kapcsolatos eljárási biztonsági követelmények betartásáért.

(2)[7] A Nemzeti Biztonsági Felügyelet működésének, valamint a minősített adat kezelésének rendjéről szóló 90/2010. (III. 26.) Korm. rendelet 33. § (1) bekezdése alapján a biztonsági tárolók és a biztonsági terület tartalékkulcsait és kódjait a biztonsági vezető vagy az általa írásban kijelölt személy őrzi - a tárolt adatok minősítési szintjének megfelelő -biztonsági tárolóban. A tartalékkulcsok, kódok őrzés céljából a biztonsági vezetőnek történő átadása és visszavétele dokumentált módon, az erre a célra megnyitott nyilvántartásban történik.

(3) Az elektronikus kulcstárolók üzemeltetését a HM I. objektumban a vezető objektumkomendáns, a HM II. objektumban a beléptetőrendszer felügyeleti központ kezelője végzi.

6. § (1) A minisztériumi objektumba történő be- és kilépés, illetve a gépjárművek be- és kihajtásának rendjét a Magyar Honvédség Szolgálati Szabályzatának kiadásáról szóló 24/2005. (VI. 30.) HM rendelet, illetve a Magyar Honvédség Titokvédelmi Szabályzata vonatkozó előírásai szerint, a helyi sajátosságok figyelembevételével az objektumparancsnok szabályozza.

(2) Munkaidőben és munkaidőn kívül személyazonosság igazolásával, átvizsgálás és regisztráció nélkül léphet a minisztériumi objektumba

a)[8] a Magyar Köztársaság elnöke, a miniszterelnök, az Országgyűlés elnöke, az Alkotmánybíróság elnöke, az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke,

b)[9] a honvédelmi miniszter, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, közigazgatási államtitkára, kabinetfőnöke, helyettes államtitkárai, a Honvéd Vezérkar főnöke és helyettese, a KNBSZ főigazgatója, valamint

c) a b) pontban felsorolt személyek kíséretében lévő személyek, ha ezt előzetesen bejelentik.

(3)[10] A (2) bekezdés szerinti személyek vonatkozásában a regisztráció a kísérő feladata, az ellenőrzést végrehajtó szolgálat a kísérő személyét és a belépők létszámát dokumentálja. A KNBSZ állományába tartozó, valamint kérésére a vele együtt belépni szándékozó személy(ek) csak számszakilag kerülnek regisztrálásra.

(4)[11] A minisztériumi objektumban mágneskártyával működő szelektív zónák kialakítását a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára, a Honvéd Vezérkar főnöke alárendeltségébe tartozó szervezetek által használt zónák esetében a Honvéd Vezérkar főnöke engedélyezi.

(5) A vendégkártyás beléptetés könnyítése érdekében a minisztériumi objektumban a Biztosító Rendész Szolgálattól (a továbbiakban: BRSZ) független diszpécserszolgálatot kell működtetni.

(6) A minisztériumi objektumban, illetve a minisztériumi objektum parkolójában behajtási engedéllyel rendelkező gépjármű parkolhat.

7. § (1) Az objektumparancsnok a helyi sajátosságok alapul vételével belső rendelkezésben szabályozza a szolgálati, illetve magángépjárművek parkolásának rendjét, kijelöli a parkolási helyeket. A parkolási helyeket jelzésekkel kell ellátni.

(2) A parkolási engedélyt a minisztériumi objektumba munkavégzés céljából érkezőknek, illetve az ott dolgozóknak lehetőség szerint biztosítani kell.

(3) A parkolóhelyen, munkaidőn túl csak az a magángépjármű tartózkodhat, amelynek tulajdonosa az adott időszakra a túlmunkavégzést bejelentette, illetve szolgálati feladatot lát el.

(4) A minisztériumi objektumon belül a parkolási helyeket - a Magyar Honvédség készenléte fenntartásának és fokozásának rendjéről szóló 001/2009. (HK 10.) HM utasítás rendelkezéseivel összhangban - úgy kell kijelölni, hogy a parkoló gépjárművek ne akadályozzák a magasabb készenlétbe helyezés rendszabályainak végrehajtását, illetve a készenléti gépjárművek riasztás utáni besorolását.

8. § (1) A minisztériumi objektum védelmi tervét az MHTD parancsnoka készti el, és azt az objektumparancsnok hagyja jóvá.

(2) A minisztériumi objektum őrzés-védelmét az MH TD - erre a feladatra felkészített - állományából 24 órás váltással vezényelt BRSZ látja el.

(3) A BRSZ szolgálati intézkedését - az objektumparancsnok által meghatározott követelmények alapján - az MH TD parancsnoka készíti el, és azt az objektumparancsnok hagyja jóvá.

(4) A HM II. objektum BRSZ-ének szolgálatparancsnoka a szolgálat átadás-átvételről a HM I. objektum BRSZ-ének jelent. A HM I. objektum BRSZ-ének vezetője az összesített jelentését a Magyar Honvédség Központi Ügyelet (a továbbiakban: MH KÜ) részére teszi meg.

(5) A minisztériumi objektum őrzés-védelmének megerősítését az MH TD állományából létrehozott védelmi szakaszok biztosítják. Kirendelésére a Honvéd Vezérkar főnökének parancsa alapján az MH KÜ jogosult.

(6)[12] A technikai őrzés-védelmi eszközökkel kapcsolatos szakmai követelményeket a HVK Hadműveleti Csoportfőnökség, illetve a HVK Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség (a továbbiakban: HVK HIICSF) vezetője határozza meg. A technikai őrzés-védelmi rendszerek üzemeltetését az MH TD területileg illetékes ellátó szervezete végzi.

(7)[13] A minisztériumi objektumban minősített adat feldolgozására szolgáló számítógépes hálózatok, rendszerek kialakítását, átalakítását, jellemzőinek megváltoztatását, valamint az információvédelmi helyiségek, biztonsági területek (ügyvitel, nyilvántartó, minősített adatot feldolgozó-, rejtjelző helyiség, zárt körlet) kialakítását vagy más célra történő felhasználását a HM biztonsági vezetőjeként a HVK HIICSF vezetője engedélyezi.

9. § (1) A minisztériumi objektumban - munkavégzés céljából - munkanapokon 06,00-tól 18,00-ig, munkaszünetet megelőző napon 17,00-ig lehet tartózkodni.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott időszaktól eltérő időszakban történő munkavégzéshez az illetékes szervezet vezetőjének engedélye szükséges.

(3) A szolgáltatást végző polgári személyek munkaidőn túl csak a munkahelyi vezető engedélyével a BRSZ felügyelete mellett - kizárólag munkavégzés céljából - tartózkodhatnak a minisztériumi objektumban.

(4) Karbantartási, javítási munka - azonnali hibaelhárítás kivételével - munkaidőn túl csak kivételesen, az üzemeltetési, illetve az érintett szervezetek állományából kijelölt személy felügyelete mellett végezhető. Az azonnali beavatkozást igénylő események bekövetkezése esetén alkalmazandó eljárásrendet intézkedési tervben kell meghatározni.

(5) A minisztériumi objektumot a munkaidő befejezése után a BRSZ ellenőrzi és az emeleteket, épületeket lezárja, kivéve azokat, amelyekben túlmunkát végző személy tartózkodik.

10. § A minisztériumi objektumot az MH TD üzemelteti. Az üzemeltetés során biztosítani kell a híradó és informatikai szolgáltatásokat, az élelmezési, egészségügyi, karbantartási és az egyéb anyagi ellátást. A minisztériumi objektum üzemeltetése és anyagellátása, valamint a közös használatú kiképzés, sport, művelődés, szociális és egyéb létesítmények használata rendjének szabályozásért az MH TD a felelős.

11. § A minisztériumi objektum területén kép- és hangfelvétel készítését főosztályvezető, illetve a vele azonos vagy magasabb besorolású vezetői, parancsnoki beosztást ellátó személy, valamint az objektumparancsnok saját szak-, vagy illetékességi területén engedélyezi.

12. § Ez az utasítás 2010. február 15-én lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti

a) az egyes honvédelmi minisztériumi objektumok védelmével, működésével és az ezzel összefüggő irányítási tevékenységgel kapcsolatos feladatokról szóló 51/2001. (HK 14.) HM utasítás,

b) az egyes honvédelmi minisztériumi objektumok védelmével, működésével és az ezzel összefüggő irányítási tevékenységgel kapcsolatos feladatokról szóló 51/2001. (HK 14.) HM utasítás módosításáról szóló 81/2004. (HK 24.) HM utasítás,

c) az egyes HM utasítások módosításáról és hatályon kívül helyezéséről szóló 45/2007. (HK 10.) HM utasítás 35. §-ának (1)-(6) bekezdése.

Budapest, 2010. január 4.

Dr. Szekeres Imre s. k.,

honvédelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 53/2011. (V. 6.) HM utasítás 1. §-a. Hatályos 2011.05.07.

[2] Beiktatta az 53/2011. (V. 6.) HM utasítás 2. §-a. Hatályos 2011.05.07.

[3] A felvezető szövegrészt megállapította az 53/2011. (V. 6.) HM utasítás 1. §-a. Hatályos 2011.05.07.

[4] Hatályon kívül helyezte az 53/2011. (V. 6.) HM utasítás 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2011.05.07.

[5] Módosította a 90/2012. (XII. 29.) HM utasítás 28. § a) pontja. Hatályos 2012.12.30.

[6] Hatályon kívül helyezte a 90/2012. (XII. 29.) HM utasítás 29. § - a. Hatálytalan 2012.12.30.

[7] Megállapította az 53/2011. (V. 6.) HM utasítás 4. §-a. Hatályos 2011.05.07.

[8] Megállapította az 53/2011. (V. 6.) HM utasítás 5. §-a. Hatályos 2011.05.07.

[9] Módosította a 90/2012. (XII. 29.) HM utasítás 28. § b) pontja. Hatályos 2012.12.30.

[10] Módosította a 90/2012. (XII. 29.) HM utasítás 28. § c) pontja. Hatályos 2012.12.30.

[11] Megállapította az 53/2011. (V. 6.) HM utasítás 6. §-a. Hatályos 2011.05.07.

[12] Megállapította az 53/2011. (V. 6.) HM utasítás 7. §-a. Hatályos 2011.05.07.

[13] Megállapította az 53/2011. (V. 6.) HM utasítás 7. §-a. Hatályos 2011.05.07.