Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2002.11.433 Az ingatlanhasználati jogot alapító szerződés érvényességének nem feltétele ugyan a megállapodás írásba foglalása, az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez szükséges írásbeli nyilatkozatot azonban a bírói ítélet csak abban az esetben pótolhatja, ha bizonyított, hogy a felek a használati jog kikötésében és annak ingatlan-nyilvántartási bejegyzésében is megállapodtak [Ptk. 99. §, 112. §, 158. § (1) bek., 165. §, 1993. évi LXXVIII. tv. 2. mell. 13. pont].

A felperesek a perbeli ingatlan tulajdonosai. A felperesek gyermekének házastársa, az alperes 1974-ben költözött a perbeli ingatlanba, amelynek bővítése után az alperes a férjével és két gyermekével együtt két szobát, egy konyhát és egy fürdőszobát használt. A peres felek közötti viszony megromlása miatt a felperesek 1998. február 16-án szólították fel az alperest - aki a férjével már nem élt közös háztartásban - az ingatlan elhagyására.

A felperesek a lakás kiürítésére irányuló keresetüket arra alapították, hogy a családi kapcsolaton alapuló szívességi lakáshasználatot az alperestől megvonták.

Az alperes a kereset elutasítását kérte, és viszontkeresetet terjesztett elő az általa használt ingatlanrészre fennálló használati jogának megállapítása és annak az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzése iránt.

A jogerős ítéletben a bíróság a felperesek keresetének helyt adott, az alperes viszontkeresetét pedig elutasította. A jogerős ítélet indokolása szerint az alperes és a felperesek között szívességi lakáshasználat jött létre, amelyet a tulajdonosok bármikor és indokolás nélkül felmondhatnak, miként ez 1998. február 16-án meg is történt. A lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (Lt.) 2. számú mellékletének 13. pontja értelmében az alperes jogcím nélküli lakáshasználó, mert lakáshasználati jogát a felperesek megvonták; ezért a lakás kiürítésére köteles. Az a körülmény pedig, hogy a használati jog ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére 24 év alatt sem került sor, arra utal a jogerős ítélet szerint, hogy a Ptk. 165. §-a által szabályozott használati jogot alapító megállapodás a felek között még ráutaló magatartással sem jött létre, ennélfogva a viszontkereset alaptalan.

Az alperes felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésére és a keresetet elutasító, valamint a viszontkeresetnek helyt adó ítélet meghozatalára irányult. Jogi álláspontja szerint a jogerős ítélet a Ptk. 158. §-ának téves értelmezésén alapul. Az alperes azzal érvelt, hogy a használati jog alapításához írásbeli szerződés nem szükséges, az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés alapjául szolgáló írásbeli nyilatkozatot pedig a bíróság az ítéletével pótolhatja.

A felperesek a felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályban tartását kérték, és arra hivatkoztak, hogy a használati jog keletkezésére vonatkozó megállapodás a felek között nem jött létre, a jognyilatkozat pótlására pedig nincs jogi lehetőség.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!