Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.175/2014/12. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 77. §, 78. §, 233. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 42. §, 2012. évi I. törvény (Mt.) 52. §, 65. §, 66. §] Bíró: Bartal Mónika

A bíróság a dr. Lovas Tibor ügyvéd (7621 ..., Teréz u. 11-13.) által képviselt ... szám alatti lakos) felperesnek - a dr. Sudár Ágnes ügyvéd (él címe 2) által képviselt alperes neve (címe. szám alatti székhelyű) alperes ellen munkaviszony megszüntetés jogellenességének megállapítása iránti perében meghozta a következő

í t é l e t e t :

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek bruttó 76.200 Ft (hetvenhatezer-kettőszáz forint) perköltséget.

Az ítélet ellen annak kézhezvételétől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet a ... Törvényszékhez címezve, de a ... Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon írásban, három egyező példányban lehet benyújtani vagy jegyzőkönyvbe mondani.

A bíróság tájékoztatja a feleket arról, hogy a Pp. 256/A. § (1) bekezdés b-d) pontjaiban írt esetekben tárgyalás tartását kérhetik, illetőleg a fellebbezési határidő letelte előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálására is kérhető.

I n d o k o l á s :

A bíróság a felek és képviselőik előadása, a becsatolt iratok, valamint ... és ... tanúk vallomása alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes a perbeli jogviszonya előtt a ...-nál dolgozott, olyan számítástechnikai rendszerben, amelyből az ...-os számítástechnikai rendszere akkor nem volt elérhető.

A felperes 2007. 01. 01. napjától állt az alperes alkalmazásában műszaki referens munkakörben. Munkaköri feladatait képezte a különböző ügyfélpanaszok (ezen kívül kiemelt panaszok) intézése. Munkáját az alperes ... szám alatti telephelyén végezte. Ha egy ügyfél reklamált, hogy például tévesen számláztak ki számára bizonyos összeget, a panaszt intéző munkavállaló – az alperesnél bevett gyakorlat szerint – úgynevezett zárolást helyezett el a panasszal élő ügyfél számláján. Többfajta zárolás létezett az alperesnél az alábbiak szerint:

- Kamatelszámolással kapcsolatos zárolás. Ilyenkor a rendszer késedelem esetén sem számított fel késedelmi kamatot az ügyfélnek a zárolás idejére..

- Folyószámla zárolás. Ilyenkor nem mentek ki fizetési felszólítások a fogyasztónak addig, amíg a zárolást nem törölték.

A zárolásokat főszabály szerint meghatározott időre helyezik el az ügyintézők az ügyfél számláján, de technikailag arra is van lehetőség, hogy úgynevezett „végtelenített” zárolást helyezzenek el. Ez utóbbiakat a munkáltató szigorúbban ellenőrzi, tekintettel arra, hogy automatikusan nem járnak le. A zárolások célja az, hogy amíg az ügyfél panaszát kivizsgálják, ezzel kapcsolatosan plusz költségek ne érjék az ügyfelet, és – téves, indokolatlan – felszólításokat se küldjön az ügyfélnek automatikusan az alperes.

A felperes jogosult volt az ügyfelek számláin mind kamatzárolást, mind folyószámla zárolást elhelyezni. Ez a munkaköri feladatainak a részét képezte, gyakran végzett ilyen tevékenységet.

A felperesnek a saját ügyfélszámlájához is hozzáférése volt. Ha azt megnyitotta (erre egyébként nem volt köteles), a felnyíló ablakból nem derült ki első ránézésre, hogy van-a számlán bármilyen zárolás elhelyezve. Célirányos kereséssel azonban a felperes részére is kiderülhetett, hogy zárolást helyeztek el a számláján vagy nem. Technikailag a felperesnek lehetősége volt a saját kódjával a saját folyószámláján zárolást elhelyezni. Azonban ha a saját számlájával kapcsolatosan panasza lett volna, akkor azt mint ügyfélnek jeleznie kellett volna a panaszirodán (nyilvánvalóan nem saját magánál), és az ügye kivizsgálást nyert volna.

A felperes az alperes számítástechnikai rendszerén belül több különböző alrendszerben dolgozott. A különböző alrendszerekben (programokban) különböző belépési (felhasználói) kódokat kellett használni, és a kódokat rendszeres időközönként változtatni is kellett oly módon, hogy az új kód nem egyezhetett a régi kóddal, sem az azt megelőző néhány kóddal.

A felperes körülbelül 4-5 rendszert használt, melyekhez kódokra volt szüksége. Elvileg használhatott volna egy jelszót az összes rendszerhez, ennek technikai akadálya nem volt, de a több jelszó jellemzően nem egyszerre járt le, és ha egyet elfelejtett, vagy rosszul gépelte be többször is, a rendszer kizárta a felperest, mint felhasználót, és akkor új kódot kellett kérnie. Ilyenkor a különböző kódok lejárati ideje eltolódott egymástól. Arra lehetőség lett volna, hogy az új kód megkérését követően a többi rendszerben is harmonizálja a kódokat a felperes, de ez időigényes feladat lett volna. Ebben az esetben elérhető lett volna az, hogy valamennyi rendszerhez ugyanazt a kódot használja, és ugyanakkor járjanak le.

***

A felperes .... szám alatti lakás vonatkozásában az alperes ügyfele volt a perbeli időszakban. A felperes ebben az ingatlanban lakott, a számlák az ő nevére érkeztek. A számlák fizetése vonatkozásában előfordult késedelmes fizetés. A késedelem nem érintett nagyobb összegeket, de volt benne 100 napot meghaladó késedelem is.

A felperes, mint fogyasztó számláján több zárolás is elhelyezésre került az alábbiak szerint:

· 2006. 11. 23. napján végtelenített kamatelszámolással kapcsolatos zárolás került elhelyezésre a felperes felhasználói jelszavával a felperes számláján.

· 2007. 02. 05. napján szintén a felperes felhasználói jelszavával került zárolás elhelyezésre a felperes folyószámlájára a 2007. 02. 01. és 2007. 04. 30. napja között időszak vonatkozásában

· 2007. 02. 21. napján zárolás került elhelyezésre a felperes felhasználói jelszavával 2007. 02. 21. és 2007. 04. 30. napja közötti időszak vonatkozásában.

· Ezen kívül a felek közötti munkaviszony létesítése előtt, 2004. és 2006. év során több alkalommal is - ... felhasználói névvel - került zárolás elhelyezésre a felperes számláján. Az nem derült ki, hogy ezt a felhasználói nevet annak idején ki használta, több személynek is azonos felhasználói neve volt.

· 2006. évben ... felhasználó jelszavával is kerültek zárolások rögzítésre a felperes számláján.

Ha a fenti zárolások nem kerültek volna rögzítésre a felperes számláján, a felperes a késedelmes számlafizetések miatt felszólításokat kapott volna az alperestől, és a késedelem idejére az alperes késedelmi kamatot számított volna fel a felperesnek.

Azzal, hogy a fenti zárolások a felperes számláján elhelyezésre kerültek, körülbelül 5.350 Ft összegű kára keletkezett az alperesnek, mely a be nem folyó kamatok összegéből áll.

A felperes és ... 2006. évben ismerték egymást, 2005. évben és azt megelőzően a felperes diákként a ... dolgozott, ahol munkatársa volt ... is. 2005. februárjában a felperes eljött a .... 2006. évben a ... Zrt-nél dolgozott már.

Az alperesnél 2006. és 2007. évben nem volt olyan belső informatikai szabályzat, mely a jelszavak tárolására vonatkozott volna. 2010. évtől azonban hatályba lépett az alperes Információ Biztonsági Szabályzata. Ennek 3.4.4. pontja az alábbiakat mondja ki: „a felhasználó felelőssége biztosítani, hogy jogosulatlan személy az ő jelszavával, vagy PIN kódjával ne férhessen hozzá a rendszerekhez, programokhoz, vagy adatokhoz. Senkinek, semmilyen célból nem adható meg a jelszó vagy a PIN kód. A jelszó titkosítás nélküli leírása, tárolása nem megengedett”.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!