A Kúria Mfv.10505/2015/1. számú precedensképes határozata felmondás tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 275. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka
Kapcsolódó határozatok:
Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.175/2014/12., Pécsi Törvényszék Mf.20182/2015/4., *Kúria Mfv.10505/2015/1.*
***********
A Kúria
mint felülvizsgálati bíróság
ítélete
Az ügy száma: Mfv.I.10.505/2015/4.
A tanács tagjai: Dr. Hajdu Edit a tanács elnöke, előadó bíró
Dr. Tallián Blanka bíró
Dr. Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna bíró
A felperes:
A felperes képviselője: Dr. Lovas Tibor ügyvéd
Az alperes :
Az alperes képviselője: Dr. Sudár Ágnes ügyvéd
A per tárgya: felmondás
A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: alperes
A felülvizsgálni kért jogerős határozat: Pécsi Törvényszék 1.Mf.20.182/2015/4.
Az elsőfokú bíróság határozatának száma: Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság
Rendelkező rész
A Kúria a Pécsi Törvényszék 1.Mf.20.182/2015/4. számú jogerős ítéletét hatályon kívül helyezi, és a Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.175/2014/12. számú ítéletét helybenhagyja.
Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek - tizenöt nap alatt - 60.000 (hatvanezer) forint együttes fellebbezési és felülvizsgálati eljárási költséget.
A le nem rótt fellebbezési és a felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.
Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.
Indokolás
A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás
[1] A felperes 2007. január 1-jétől állt az alperes alkalmazásában műszaki referens munkakörben. Feladatait képezte az ügyfélpanaszok intézése, köztük az ügyfél számláján kamat-, illetve folyószámla zárolás elhelyezése, amelyet a saját kódjával végzett. Az alperes számítástechnikai rendszerén belül több alrendszerben dolgozott, különböző belépési, felhasználói kódokat használt, amelyeket időközönként változtatnia kellett. A felperes a perbeli időszakban a P.,H. út fogyasztóhelyen lakott, és az alperes ügyfele volt. Előfordult, hogy a számlákat késedelmesen fizette. A felperes fogyasztói számláján 2004-2007. év között több zárolást is elhelyeztek. Ebből három a felperes, egy 2006. évben Sz.T. jelszavával, a többi ismeretlen személy felhasználói nevével történt. A zárolások körülbelül 5.350 forint összegű kárt okoztak az alperesnek.
[2] Az alperesnél 2010-től lépett hatályba az Információbiztonsági Szabályzat. Ennek pontja rögzíti: „A felhasználó felelőssége biztosítani, hogy jogosulatlan személy az ő jelszavával, vagy a PIN kódjával ne férhessen hozzá a rendszerekhez, programokhoz, vagy adatokhoz. Senkinek semmilyen célból nem adható meg a jelszó, vagy a PIN-kód. A jelszó titkosítás nélküli leírása, tárolása nem megengedett".
[3] A felperes a jelszavait úgy tárolta, hogy az asztalán lévő naptár alá egy kis cédulát helyezett el, amelyre a jelszavak egymás alatt és egymás mellett voltak rögzítve a különböző kód-elnevezésekkel együtt. Ez a cédula hozzáférhető volt mások számára is. A felperes nem egyedül dolgozott az irodában, az íróasztalának volt zárható fiókja. A felperessel hasonló munkakörben dolgozók ezen irat alapján kikövetkeztethették, hogy melyik alrendszerhez melyik kód tartozik.
[4] Az alperes 2014. március 3-án tájékoztatta a felperest, hogy vele szemben hátrányos jogkövetkezmények kiszabására irányuló eljárást indít a munkáltató gazdasági érdekét veszélyeztető magatartás alapos gyanúja miatt. A felperest 2014. március 6-án és 11-én hallgatták meg. A második alkalommal úgy nyilatkozott, hogy az ő felhasználói jelszavával történtek zárolások, mely jelszó bárki számára hozzáférhető, az asztalán a naptár alatt felírva tárolja azokat.
[5] Az alperes a felperes munkaviszonyát 2014. március 13-án kelt felmondással megszüntette. Ennek indokolása szerint a felperes munkájára azért nincs szükség, mert Sz.T. a felperes áramszámláját a számítógépes rendszerben késedelmi kamat alóli zárolással látta el; a számláit jelentős késedelemmel egyenlítette ki; 2014. március 11-én kijelentette, hogy a useréhez tartozó jelszavát az asztalon tárolja, így ahhoz más is hozzáférhet. Ezen tények alapján a munkáltató azt a következtetést vonta le, hogy a felperes megszegte a 2012. évi I. törvény (továbbiakban Mt.) 52. § (1) bekezdés c) és d) pontjaiban írt kötelezettségét, veszélyeztette a munkáltatója gazdasági érdekeit, elvesztette a bizalmát, és megszegte az Információbiztonsági Szabályzatnak azt a rendelkezését, amely szerint a jelszó titkosítás nélküli leírása, tárolása nem megengedett.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!