Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Pf.20292/2019/5. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 177. §, 253. §, (3) bek., 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:43. §, a) pont, 2:51. §, (1) bek. a) pont, 2:52. §] Bírók: Bálind Attila, Bánfalvi-Bottyán Csilla, Szeghő Katalin

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.292/2019/5. szám

A Szegedi Ítélőtábla a dr. Szabics Imre ügyvéd által képviselt I.rendű felperes neve (címe) szám alatti lakos (tartózkodási helye: (címe)) I. rendű, dr. Szabics Imre ügyvéd által képviselt II.rendű felperes neve (címe) szám alatti lakos II. rendű felpereseknek - a dr. Kriveczky György ügyvéd által képviselt alperes neve (címe) szám alatti székhelyű alperes ellen személyiségi jog megsértésének megállapítása és sérelemdíj megfizetése iránt indított perében - amelybe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében a dr. Jakab Tamás ügyvéd által képviselt Alperesi beavatkozó (címe) beavatkozott - a Szegedi Törvényszék 2019. április 4. napján kelt 1.P.20.165/2017/57. sorszámú ítélete ellen az alperes által 58. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés alapján lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, megfellebbezett rendelkezéseit helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, 15 nap alatt fizessen meg a felpereseknek, mint egyetemleges jogosultaknak 25 000 (huszonötezer) forint másodfokú eljárási költséget.

A feljegyzett 400 000 (négyszázezer) forint fellebbezési eljárási illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S

Az I. rendű felperes 2015-ben teherbe esett, terhességét megelőzően inzulinnal kezelt cukorbeteg volt és magas vérnyomás betegségben is szenvedett. Terhessége alatt rendszeres terhesgondozásban részesült, orvosai a szülés várható időpontját 2015. november 8-ra becsülték. Cukorbetegsége miatt legkésőbb terhessége 36. hetétől kórházi megfigyelésre lett volna szüksége, a szülésnek neonatológiai intenzív osztállyal rendelkező intézetben kellett volna megtörténnie. Ehhez képest csak 2015. november 10-én került kórházi felvételre, amikor burokrepedés miatt 07:53-kor a (város neve)-i kórházba szállították, ahol 15 óra 45 perckor a szülést vácuum-extractióval fejezték be, majd 15 óra 55 perckor megszületett a felperesek gyermeke. Az újszülöttnél - a szülés során bekövetkezett oxigénhiányos agykárosodás miatt - súlyos légzési és keringési elégtelenség, nyelési nehézség alakult ki, ezért a ... Gyermekgyógyászati Klinika PIC részlegén, majd a rehabilitációs részlegén kezelték. A gyomorszondán keresztül táplált csecsemőnél 2016. március 21-én felsőlégúti infekció lépett fel, emiatt kórházba került, majd hazabocsátását követően március 25-én elhunyt. Halálának közvetlen oka a felsőlégúti infekció volt, amely a születése során elszenvedett idegrendszeri károsodás következtében alakult ki. A szülés korábbi befejezése esetén nagy valószínűséggel egészségesen született volna.

A felperesek gyermekük elvesztése következtében pszichés károsodást szenvedtek el. Érzelmileg, hangulatilag labilissá váltak, szorongás, hangulatzavar, alvászavar alakult ki náluk, stressztűrő képességük csökkent. Szociális kapcsolataik - a legközvetlenebb családi és baráti kapcsolatok kivételével - beszűkültek. Az elhúzódó gyászreakció mellett mindkettőjüknél poszttraumás stressz-zavar lépett fel. Pszichés károsodásuk a gyermek születését követően súlyos volt, jelenleg az I. rendű felperes esetében közepes fokú, míg a II. rendű felperesnél továbbra is súlyos mértékű. Az idő elteltével a közepes-súlyos fokú pszichés károsodásban lassú javulás várható, de gyermekük elvesztésének lelki traumáját valószínűsíthetően egy életen keresztül magukban fogják hordozni.

A felpereseknek 2017. február 7. napján (gyermek neve) nevű egészséges gyermekük született.

A felperesek keresetükben a testi épséghez és egészséghez, valamint a teljes családban éléshez fűződő személyiségi jogaik megsértésének a megállapítását kérték, és az alperes kötelezését személyenként 5 000 000 forint összegű sérelemdíj és járulékai megfizetésére. Keresetük indokai szerint az alperes orvosai nem az elvárható gondossággal vezették le az I. r. alperesnél a szülést, nem észlelték időben a magzat állapotát, emiatt elmaradt a profilaktus császármetszés, amely mulasztás az újszülöttnél súlyos központi idegrendszeri károsodást, nyelési lehetetlenséget, illetve a légúti váladék felköhögésének nehezítettségét eredményezte. Előadták, ez utóbbira vezethető vissza a gyermeknél több ízben kialakult tüdőgyulladással járó alsó- és felsőlégúti hurut, ez döntő szerepet játszott a tüdő vírusfertőzésében, ami a csecsemő halálához vezetett. Állították, az alperes nem kellően gondos eljárása miatt sérült a teljes családban éléshez, valamint a testi épséghez és az egészséghez fűződő joguk. Hangsúlyozták, a gyermekük megszületését követő időszakban az újszülött állapota miatt állandó szorongásban éltek, aggódtak életéért, tehetetlenül szemlélték az események alakulását, a gyermek hazabocsátását követően pedig még nehezebbé vált az életük, hiszen nekik kellett gondoskodniuk a beteg csecsemő ellátásáról, gondozásáról, akit csak szondán keresztül lehetett táplálni, s mivel sírni sem tudott, még több odafigyelést igényelt. Az I. rendű felperes hozzátette, a szülés óta kimerült, alvási problémái vannak, hangulata szélsőségesen ingadozik, így gyakran minden átmenet nélkül sírva fakad, visszahúzódó. A II. rendű felperest előadása szerint fokozott stressz, aggódás, állandó készenlét jellemzi, állandóan feszült, hangulata ingadozik, fáradt, dekoncentrált, s mindez a munkavégzésében is akadályozza.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Elismerte, hogy a szülés levezetése során nem az elvárható gondossággal járt el, ugyanakkor vitatta, hogy felróható magatartása és az újszülött halála között okozati összefüggés állna fenn. Kiemelte, a felperesek teljes családban éléshez fűződő joga nem sérült, hiszen a per megindítása óta gyermekük született.

A beavatkozó ugyancsak a kereset elutasítását kérte. Szintén vitatta, hogy az alperes terhére róható magatartás és az újszülött halála között ok-okozati kapcsolat állna fenn. Állította, az alperes felróható magatartása kizárólag az újszülött életben maradási esélyeit csökkentette, mivel az oxigénhiányos állapot időtartama rövidíthető lett volna abban az esetben, ha a császármetszés elvégzésére korábban kerül sor.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperes az I. rendű felperes 2015. november 10-i szüléslevezetése során nem a szakmai szabályok és az elvárható gondosság szerint járt el, ezzel megsértette a felperesek testi épséghez, egészséghez fűződő személyiségi jogát. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felpereseknek személyenként 5 000 000 forintot, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Határozatának indokolásában - utalva az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) rendelkezései szerint a felek között létrejött kezelési szerződés jellegére - a perben kirendelt orvos-szakértői vélemény alapján arra a következtetésre jutott, az I. rendű felperesnek, mint inzulinnal kezelt cukorbeteg kismamának legkésőbb a terhessége 36. hetétől kórházi megfigyelésre lett volna szüksége, a szülés vezetésének újszülött, neonatológiai intenzív osztállyal rendelkező intézetben kellett volna megtörténnie. Utalt arra, a szakértő a CTG-regisztrátum hiányában - amelyet az alperes nem bocsátott rendelkezésre - nem tudta határozottan megítélni, hogy a szüléslevezetés kapcsán történt-e szakmai szabályszegés, így az sem volt bizonyítható, hogy valójában nem volt-e szükség a szülés korábbi, esetlegesen császármetszéssel történő befejezésére. Kiemelte, mivel a bizonyítási kötelezettség a felróhatóság alóli kimentés körében az alperest terhelte, a bizonyítatlanság a terhére értékelendő. Rámutatott, a terhesgondozás alatt az UH- és egyéb vizsgálat során nem merült fel annak gyanúja, hogy a magzat ne lenne egészséges, s ennek, valamint a kórlefolyás elemzése alapján - figyelemmel a terhesgondozás alatti vizsgálatokra és a szülés után észlelt nagyfokú agyi károsodásra - arra a következtetésre jutott, hogy az újszülött halála és a szülés körüli ellátás hiányossága miatti magzati oxigénhiányos állapot között fennáll az okozati összefüggés. Megállapította, az a tény, hogy elmaradt az I. rendű felperes szakmai szabályok szerint javasolt szoros kórházi megfigyelése a terhesség utolsó hetében, az újszülött életben maradási esélyét csökkentette, a szülés korábbi befejezése esetén pedig az újszülött nagy valószínűséggel egészségesen született volna. Érvelése szerint a gyermek egészséges világrajöttének esélyét az is csökkentette, hogy a szülés alatti oxigénzavart és annak súlyosságát az alperes nem ismerte fel kellő időben, s ez vezetett arra, hogy az újszülött olyan idegrendszeri károsodásokat szenvedett, amelyek a táplálkozását és a légzését is súlyosan érintették, s végül a halálát okozták.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!