Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1992.10.623 A kiskorú veszélyeztetésének a büntette nem valósul meg, ha az elkövető a nevelése alatt álló kiskorút néhány esetben túlzott mértékben fenyíti meg testileg, de ez egyrészt a nevelési kötelezettség "súlyos" megszegéseként nem értékelhető, másrészt pedig ez bizonyíthatóan nem volt kihatással a kiskorú testi, értelmi vagy erkölcsi fejlődésére [Btk. 195. § (1) bek.].

A másodfokú bíróság a vádlottat életveszélyt okozó testi sértés büntette és kiskorú veszélyeztetésének büntette miatt halmazati büntetésül 1 év 8 hónapi börtönbüntetésre ítélte. A megállapított tényállás lényege a következő.

A vádlott ittas állapotban a lakására érkező sértettet - aki a vádlott élettársának a férje - vita közben a kezében levő 12,5 cm pengehosszúságú tőrkéssel hasba szúrta. A szúrás a bélfodorzati ereket is sértette, és ezáltal a hasüregbe nagy mennyiségű vér ürült. A sértett közvetlenül életveszélyes állapotba került, és az életét csak a szakszerű és gyors orvosi segítség mentette meg.

A vádlott 1987 decemberében létesített élettársi kapcsolatot M. J.-nével, és ettől kezdve közösen nevelték az asszony előző házasságából született 8 és fél éves kislányát.

A vádlott két év lefolyása alatt legalább három esetben bántalmazta a kislányt fűzfavesszővel. A bántalmazás során a gyermek testén - hátán és fenekén - 8 napon túl gyógyuló sérülések nem keletkeztek. Az első alkalommal azért bántalmazta a vádlott a sértettet, mert a kisebb testvérét átlökte az üvegen, a második alkalommal azért, mert tanári felügyelet nélkül 4-5 társával a Duna-parton kerékpározott, a harmadik alkalommal pedig azért, mert a sértett az ellenőrző könyvébe bejegyzett érdemjegyeket átjavította.

A gyermeknél a pszichoszomatikus megbetegedés jelei, így ún. "tic" (ideges köhécselés) jelei voltak kimutathatók, azt azonban egyértelműen megállapítani nem lehetett, hogy a gyermek említett megbetegedése a vádlott vagy a gyermek anyjának a magatartására vezethető vissza. Az viszont teljes határozottsággal megállapítható, hogy a gyermek betegségének oka a családon belüli komplex ártalom és káros hatás. A gyermek veszélyeztetettsége azonban az utóbbi időben jelentősen csökkent.

A Legfelsőbb Bíróság észlelte, hogy a kiskorú gyermek sérelmére elkövetett cselekmény tényállásának az a része, mely szerint "a bántalmazás során a gyermek testén - hátán és fenekén - 8 napon túl gyógyuló sérülések nem keletkeztek" szükségtelen megállapítás, ugyanis nem bizonyítható az a tény sem, hogy a vádlott a 11 éves sértetten bármilyen testi sérülést okozott volna. Az eljárás során egyetlen bizonyíték sem merült fel arra vonatkozóan, hogy a vádlott a gyermekkorú sértettnek bármilyen sérülést okozott. Ezért a Legfelsőbb Bíróság az ítéleti tényállás említett megállapítását a tényállásból mellőzte.

Ezzel a helyesbítéssel az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a másodfokú eljárás során irányadóvá vált. A védő a fellebbezésében támadta az életveszélyt okozó testi sértés bűntettének alapjául szolgáló tényállás megállapítását a tekintetben, hogy bár az elsőfokú bíróság elfogadta a vádlott vallomását, mégsem állapította meg tényként, hogy a sértett a vita során meg akarta ütni a vádlottat a szúrást megelőző pillanatban.

A Legfelsőbb Bíróság ezt a tényállást támadó védői hivatkozást nem találta alaposnak. Az elsőfokú bíróság ezt a tényt a bizonyítékok értékelésével állapította meg, és helyesen fejtette ki, hogy a vádlott előadásában az ő szubjektív megítélését mondta el, amiből még nem következik, hogy a sértett a kezének a felemelésével bántalmazni akarta a vádlottat. A gesztikulálás tényét az elsőfokú bíróság úgy állapította meg, ahogy azt a sértett a tárgyaláson be is mutatta, így a tényállás e körben sem tekinthető megalapozatlannak.

Mindezek alapján a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy az elsőfokú bíróságnak a vádlott bűnösségére vont következtetése az életveszélyt okozó testi sértés büntette tekintetében okszerű, és a cselekmény minősítése is megfelel az anyagi büntetőjogi szabályoknak.

Tévedett azonban az elsőfokú bíróság, amikor a vádlott bűnösségét a Btk. 195. §-ának (1) bekezdése szerinti kiskorú veszélyeztetésének büntettében is megállapította. A kiskorú veszélyeztetésének elkövetési magatartása a kiskorú nevelésének, felügyeletének vagy gondozásának feladatából folyó kötelességek súlyos megsértése. Ebből következik, hogy csak a "súlyos" kötelességszegés tényállásszerű, azaz a törvény a kisebb mulasztásokhoz, nevelési hibákhoz nem kíván büntetőjogi következményeket fűzni.

A Legfelsőbb Bíróság a törvényi tényállás e jelentős meghatározását szem előtt tartva vizsgálta az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást, mely szerint közel három év alatt 5 esetben valósított meg a vádlott felróható magatartást. Ebből 3 esetben került sor a gyermekkorú sértett bántalmazására, de mindhárom esetben a gyermeknek az általános nevelési elvek szerint is igen negatív magatartása motiválta a vádlott cselekményét, mivel belelökte kisebb testvérét az üvegbe, a szüleit megtévesztve, azok engedélye nélkül, felügyelet nélkül kerékpározott a Duna-parton, és önkényesen átjavította az ellenőrzőkönyvbe beírt érdemjegyeket, így a felelősségre vonás indokolt volt. Ilyen esetben a kiskorú alkalomszerű, testi sértést nem okozó bántalmazása súlyos kötelességszegésnek nem tekinthető.

Az a tény továbbá, hogy az anya egyszeri bántalmazásánál a kiskorú sértett is jelen volt, önmagában ugyancsak nem tekinthető súlyos kötelességszegésnek annál is inkább, mert ez a bántalmazás sem volt más, mint egy arcul ütés, egy karfogás, ellökés, tehát nem egy brutális, hosszan tartó bántalmazást kellett végignéznie a gyermeknek.

A kiskorú veszélyeztetésének a törvényi tényállása a veszélyhelyzetet mint eredményt tartalmazza, vagyis e bűncselekmény csak akkor állapítható meg, ha a súlyos kötelességszegés konkrétan veszélyezteti a kiskorú testi, értelmi vagy erkölcsi fejlődését, tehát az okozati összefüggés megléte szükséges.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!