Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Gfv.30064/2009/8. számú határozata választottbírósági ítélet érvénytelenítése tárgyában. [1994. évi LXXI. törvény (Vbt.) 3. §, 55. §, 2006. évi IV. törvény (Gt.) 10. §, 152. §, 153. §] Bírók: Murányi Katalin, Pethőné dr. Kovács Ágnes, Török Judit

Gfv.XI.30.064/2009/8.szám

A Magyar Köztársaság nevében!

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a dr. Darázs Lénárd ügyvéd (...) által képviselt H. Korlátolt Felelősségű Társaság (...) felperesnek a dr. Argayné dr. Róth Mária ügyvéd (...) által képviselt P. Korlátolt Felelősségű Társaság (...) alperes ellen választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2008. október 22-én kelt 9.G.40.237/2008/9. számú jogerős ítélete ellen a felperes részéről 10. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - a 2009. április 27. napján megtartott tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 9.G.40.237/2008/9. számú jogerős ítéletét hatályon kívül helyezi és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság VB/07134 számú közbenső ítéletét érvényteleníti.

Kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 42.000 (Negyvenkettőezer) Ft első fokú és 63.000 (Hatvanháromezer) Ft felülvizsgálati eljárási költséget.

Megállapítja, hogy a felperes az illetékes adóhatóságtól - kérelmére - 864.000 (Nyolcszázhatvannégyezer) Ft tévesen lerótt illeték visszatérítésére jogosult.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

A jogerős ítéletben megállapított és a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából jelentős tényállás szerint a felperes gazdasági társaság 2004. január 6-án aláírt társasági szerződése akként rendelkezett, hogy a társasági jogviták tekintetében a szerződő felek alávetik magukat a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Állandó Választottbíróság kizárólagos döntésének azzal, hogy a Választottbíróság a saját eljárási szabályzata szerint egy választottbíróval, magyar nyelven jár el. Társasági jogvitának minősül a társaság és tagja - ideértve a kizárt, vagy a társaságtól egyébként megvált korábbi tagot is - közötti, valamint a tagok egymás közötti jogviszonyában a társasági szerződéssel kapcsolatban, avagy a társaság működésével összefüggésben keletkezett jogvita. Ugyanilyen választottbírósági kikötést tartalmazott a felperes alapító tagjai által 2004. január 6-án aláírt szindikátusi szerződés, mellyel szabályozták az együttműködésüket.

A felperes gazdasági társaság 2007.január 24-én megtartott taggyűlésén a törzstőke 91 %-a volt képviselve, a jelenlévő tagok többsége (90 %-a) elhatározta a társasági szerződés módosítását. Ez érintette a választottbírósági kikötést is, mert a továbbiakban a társasági szerződéssel és a tagsági jogviszonnyal összefüggő ügyek elbírálására a Pest Megyei Bíróság kizárólagos illetékességét kötötték ki. A társasági szerződés módosítását a cégjegyzékbe bejegyezték.

A jelen per alperese a Választottbírósághoz 2007. július 26-án benyújtott keresetében a jelen per felperesének kötelezését kérte 26 millió Ft kártérítés megfizetésére, továbbá alperesnek a felperes franchise rendszerébe történő felvételére, azaz 2008. évre vonatkozó franchise szerződés megkötésére és a perköltség megfizetésére. A Választottbíróság hatáskörének jogalapjaként a jelen per felperese társasági szerződésének 19. pontját jelölte meg.

A jelen per felperese a választottbírósági eljárásban előterjesztett írásbeli védekezésében elsődlegesen hatásköri kifogást jelentett be, másodlagosan érdemi védekezést terjesztett elő. Hatásköri kifogása indokaként arra hivatkozott, hogy 2007. január 27-én "hatályon kívül helyezték" a felperes korábbi társasági szerződését és új társasági szerződést fogadtak el, amely már nem tartalmaz választottbírósági kikötést. A szindikátusi szerződés hatásköri szabálya pedig nem terjed ki a jelen per alperesére, mert ő abban nem volt szerződő fél.

A jelen per alperese vitatta, hogy a taggyűlésen meghozott határozat alapján a választottbírósági szerződést módosíthatták volna. Utalt továbbá arra, hogy a szindikátusi szerződés is tartalmazott olyan választottbírósági kikötést, amely a választottbírósági hatáskört megalapozhatta.

A Választottbíróság által 2007. november 18-án megtartott első tárgyaláson a felek az írásban benyújtott kérelmeiket fenntartották. A Választottbíróság felhívta a feleket arra, hogy a kereset jogalapjával kapcsolatos indítványaikat és észrevételeiket tegyék meg, amelyre a jelen per felperese akként nyilatkozott, hogy a kereset jogalapját vitatja.

A Választottbíróság a 2007. november 18-i határnapon kihirdetett végzésében a kereset jogalapja tekintetében a bizonyítási indítványt befejezettnek nyilvánította, majd ezt követően 2007. december 10-én meghozott közbenső ítéletében megállapította, hogy a választottbírósági felperes keresetének jogalapja fennáll. A jelen per felperesének - a választottbírósági eljárás alperesének -hatásköri kifogását elbírálva azt állapította meg, hogy a választottbírósági szerződés olyan önállósággal rendelkezik azzal a szerződéssel szemben, amelynek részeként szerepel, hogy abból következően a társasági szerződés bármely rendelkezésének hatályvesztése önmagában nem jár a választottbírósági szerződés hatályának megszűnésével. Az egyébként kisebbségbe került jelen perbeli alperes által aláírt választottbírósági szerződés hatálya a peres felek közötti jogvitát érintően nem szűnt meg. Az okiratok tartalmát értékelve és mérlegelve a Választottbíróság azt állapította meg, hogy a felperes a szindikátusi és az együttműködési szerződéseket megszegte. Ennek alapján nyilvánította ki azt, hogy a felperes kártérítési keresetének jogalapja fennáll.

A felperes a 2008. február 15-én benyújtott keresetében a Választottbíróság közbenső ítéletének érvénytelenítését kérte, melynek okaként a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (Vbt.) 55. § /1/ bekezdésének d) pontját jelölte meg. E körben arra hivatkozott, hogy a Választottbíróságnak nincs hatásköre az eljárás lefolytatására.

Másik érvénytelenítési okként a Vbt. 55. § /2/ bekezdés b) pontját jelölte meg, azaz arra hivatkozott, hogy a közbenső ítélet a magyar közrendbe ütközik.

A felperes azt a jogi álláspontot fejtette ki, hogy a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (új Gt.) rendelkezése szerint kifejezetten a társasági szerződésben rendelkezhetnek a tagok arról, hogy választottbírósági kikötést alkalmaznak-e a társasági jogvitáikra. A választottbírósági kikötés kötelezően a társasági szerződés része, ezért a perbeli esetben a társasági szerződés módosítása a választottbírósági kikötés hatályon kívül helyezésével járt. A választottbírósági kikötés nem élvezhet abszolút önállóságot azzal a szerződéssel szemben, amelyben szerepel.

A közrendbe ütközés megállapítását a felperes arra alapította, hogy a közbenső ítélet olyan mértékben megalapozatlan, amely sérti a polgári eljárás szabályait és elveit, nem egyeztethető össze a magyar közrend által támasztott követelményekkel. A határozatból nem derül ki, hogy mi a jogalap. A Választottbíróság a felek ellentétes nyilatkozatai ellenére nem tisztázta a jogilag jelentős tényeket. Az eljárás folytatásának pontos ítéleti alapját nem határozta meg. A közbenső ítélet közvetett módon a pályázati összegek felhasználásának kérdését is érinti, ezért az állami támogatások felhasználásának jogszerűségébe vetett bizalom meggyengítésére is alkalmas. Kifogásolta, hogy a Választottbíróság nem adott lehetőséget részére arra, hogy az ügy érdemében részletesen nyilatkozzon, hanem befejezetté nyilvánította az eljárást.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!