Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2017.10.324 I. A kihirdetés a határozat közlésének egyik formája. Ezért, ha az ügyész jelen van a bírósági tárgyaláson, a kihirdetéssel az vele közöltnek tekintendő, és innen kell számítani a terhelt terhére előterjeszthető felülvizsgálati indítvány hat hónapos határidejének kezdetét [Be. 262. § (2) bek.].

II. Az abszolút eljárási szabálysértésre alapított felülvizsgálati indítványnak nincs iránya, ezért az a határozat közlésétől számított hat hónapon túl is előterjeszthető [Be. 416. § (1) bek. c) pont].

[1] A járásbíróság a 2016. március 21. napján megtartott tárgyaláson kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki lopás vétségében [Btk. 370. § (1)-(2) bek. b) pont bb) alpont] és lopás vétségében [Btk. 370. § (1)-(2) bek. a) pont]. Ezért őt halmazati büntetésül mint visszaesőt hat hónap szabadságvesztésre és kettő év közügyektől eltiltásra ítélte. Elrendelte a járásbíróság végzésével kiszabott egy év hat hónap börtönbüntetés és a járásbíróság egy másik végzésével kiszabott nyolc hónap börtönbüntetés utólagos végrehajtását. Rendelkezett az eljárás során lefoglalt bűnjelről és a bűnügyi költség viseléséről.

[2] A határozat a kihirdetés napján jogerőre emelkedett.

[3] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a megyei főügyészség nyújtott be felülvizsgálati indítványt a terhelt terhére a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt okból, a Be. 373. § (1) bekezdés III/b) pontjában meghatározott eljárási szabálysértésre hivatkozva.

[4] Az indítvány szerint a bíróság jogerős ítéletének indokolása a rendelkező résszel teljes mértékben ellentétes. A bíróság ugyanis annak ellenére, hogy kétrendbeli bűncselekményben mondta ki a terheltet bűnösnek, a határozat indokolásából a járási ügyészség vádiratával vád tárgyává tett lopás vétségének elkövetési magatartása teljes egészében hiányzik. Miután ezáltal a bíróság jogerős ítélete felülbírálatra alkalmatlan, az ügyész a járásbíróság ítéletének hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra történő utasítását indítványozta.

[5] A főügyészség rögzítette még indítványában, hogy a 2016. október 11. napján kelt felülvizsgálati indítvány előterjesztésére a terhelt terhére a Be. 418. § (1) bekezdésében előírt hat hónapon belül került sor, mivel a járásbíróság jogerős, indokolt határozata 2016. április 15. napján került érkeztetésre a járási ügyészségen

[6] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt annak indokaival egyetértve fenntartotta. Azt csupán annyiban helyesbítette, hogy a főügyészség a felülvizsgálati indítványt eljárási okból jelentette be, ezért az a terhelt terhére benyújtottként nem értelmezhető.

[7] A felülvizsgálati indítvány alapos.

[8] A megyei főügyészség a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja és a Be. 373. § (1) bekezdés III/b) pontja alapján, eljárási szabálysértésre hivatkozással terhelt terhére nyújtotta be felülvizsgálati indítványát, amelyet a Legfőbb Ügyészség akként helyesbített, hogy az a terhelt terhére benyújtottként nem értelmezhető.

[9] A Kúria ezzel egyetértett. A Kúria következetes gyakorlata szerint az eljárási szabálysértés miatt előterjesztetett felülvizsgálatnak tulajdonképpen nincs irányultsága, az sem a terhelt terhére, sem a javára nem szól. Következésképpen a felülvizsgálat kezdeményezésére vonatkozó szabályok körében a terhelt javára benyújtott felülvizsgálatra vonatkozó rendelkezések szerint bírálandó el és ezért időbeli korlátozás nélkül előterjeszthető. Ennélfogva a jelen ügyben a Kúriának nem kellett vizsgálnia azt, hogy a felülvizsgálati indítvány előterjesztésére a Be. 418. § (1) bekezdésében meghatározott határidőn belül került-e sor. Ugyanakkor a Kúria szükségesnek tartja felhívni a figyelmet az alábbiakra:

[10] A Be. 418. § (1) bekezdése szerint felülvizsgálati indítványt a terhelt terhére a jogerős ügydöntő határozat közlésétől számított hat hónapon belül lehet előterjeszteni.

[11] A határozatot a Be. 262. § (1) bekezdése szerint azzal kell közölni, akire rendelkezése vonatkozik; a vádlottal közölt határozatot a védővel is. Az ügydöntő határozatot a sértettel is közölni kell. A Be. 262. § (2) bekezdése pedig kimondja, hogy a határozatot a jelenlévőkkel szóban, egyébként kézbesítés útján kell közölni.

[12] A járásbíróság az ítéletét a 2016. március 21. napján megtartott tárgyaláson hirdette ki, amely tárgyaláson jelen volt az ügyész, a terhelt és a védő egyaránt. A határozat közlése a felekkel az ítélet kihirdetésével megtörtént. A határozatot egyszer lehet közölni. A határozat kihirdetését követően az írásba foglalt határozat megküldése az érdekelteknek már nem minősül a határozat közlésének.

[13] A felülvizsgálati indítványt benyújtó ügyészség tévesen hivatkozott arra, hogy jelen ügyben az írásba foglalt jogerős ügydöntő határozat kézbesítésének napja tekintendő a határozat közlésének és ezért onnan kell számítani a Be. 418. § (1) bekezdésében meghatározott hat hónap jogvesztő határidőt.

[14] Valójában ez a határidő - a Be. 64. § (2) bekezdése értelmében - a határozat 2016. március 21. napján kihirdetéssel megtörtént közléséhez képest 2016. szeptember 21. napján lejárt. A felülvizsgálati indítvány 2016. október 12. napján érkezett meg a járásbíróságra. A Kúria azt csupán azért nem utasította el már a Kúriára érkezésekor, s még a Legfőbb Ügyészségnek megküldését megelőzően, mert következetes gyakorlatára figyelemmel a tartalma szerint bírálta el, és ezért nem tekintette a terhelt terhére benyújtott felülvizsgálati indítványnak.

[15] Felülvizsgálatnak a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen, a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján akkor van helye, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott (ún. abszolút) eljárási szabálysértéssel került sor.

[16] A Be. 373. § (1) bekezdés III/b) pontja szerint a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezi az elsőfokú bíróság ítéletét és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasítja, ha a bűnösség megállapítása, a felmentés, az eljárás megszüntetése, a cselekmény jogi minősítése vagy a büntetés kiszabása, illetve az intézkedés alkalmazása tekintetében az elsőfokú ítélet indokolása a rendelkező résszel teljes mértékben ellentétes.

[17] A járásbíróság az előtte a járási ügyészség vádiratai folytán a terhelttel szemben folyamatban lévő ügyeket a 2016. március 21. napján megtartott tárgyaláson egyesítette. A bizonyítási eljárást követően a terhelt bűnösségét e vádak szerint mondta ki 2 rendbeli lopás vétségében és ennek megfelelően halmazati büntetést szabott ki. A határozat kihirdetésekor a tárgyaláson jelen lévő ügyész, vádlott és védő a szóbeli indokolást követően a jogorvoslati nyilatkozattal kapcsolatos kérdésre egyaránt úgy nyilatkoztak, hogy az ítéletet tudomásul veszik, ezért a bíróság megállapította, hogy az ítélet a kihirdetését követően nyomban jogerőre emelkedett.

[18] A járásbíróság az első fokon jogerős ítéletét a Be. 259. § (1) bekezdésének alkalmazásával rövidített indokolással készítette el.

[19] A Be. 259. § (1) bekezdése szerint ha a kihirdetés útján közölt ügydöntő határozat ellen sem az ügyész, sem a vádlott, sem a védő nem jelentett be fellebbezést, a határozat indokolása csupán a tényállásból és az alkalmazott jogszabályok megjelöléséből is állhat; a felmentő ítélet indokolásából a tényállás is mellőzhető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!