Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.31916/2014/15. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (INGATLANÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 6. §, 16. §, 26. §, 29. §, 39. §] Bíró: Ságiné dr. Márkus Anett

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.31916/2014/15.*, Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.31916/2014/18., Kúria Kfv.37870/2015/6., 3182/2016. (X. 4.) AB végzés

***********

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

12.K.31.916/2014/15.

A bíróság a dr. Hargitai, dr. Szajlai & Társai Ügyvédi Iroda (ügyintéző: ügyvédnév 1. ügyvéd, cím.) által képviselt felperes (cím) a dr. Szabó Zsuzsanna jogtanácsos (Budapest Főváros Kormányhivatala Jogi és Perképviseleti Főosztály, cím.) által képviselt Budapest Főváros Kormányhivatalának Földhivatala (cím.) alperes ellen ingatlan-nyilvántartási ügyben hozott közigazgatási határozat (hivatkozási szám: 30388/1/2014.) bírósági felülvizsgálata iránt indult perében - amely perbe beavatkozott a Ügyv.Ir. neve , ügyintéző: ......(cím.) I. rendű felperesi beavatkozó, a név 1. ügyvezető által képviselt Kft. 1.. (cím.) II. rendű felperesi beavatkozó és a dr. Fodor Ákos Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Fodor Ákos ügyvéd (cím.) által képviselt Kft. 2. (cím.) alperesi beavatkozó - a bíróság nyilvános tárgyaláson, az alulírott napon meghozta a következő

Í T É L E T E T:

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy a kézbesítéstől számított 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 50.000,- (Ötvenezer) forint perköltséget.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy a tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt 30.000,- (Harmincezer) forint kereseti illeték összegét - az illetékügyi hatóság külön felhívására - a Magyar Állam javára fizesse meg

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S

Az irányadó tényállás szerint 2010. november 22. napján nyújtott be kérelmet a Budapesti 1. Számú Földhivatalhoz (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) a Kft. 2.. jogi képviseletében dr. Ügyv.Ir. neve ... ügyvéd (a perben : I. rendű felperesi beavatkozó) és kérte a cím 1. hrsz-ú ingatlan vonatkozásában a Alperesi beavatkozó. javára használati jog bejegyzését az ingatlan 14126/61298 tulajdoni hányada tekintetében. A kérelem mellékleteként - egyebek mellett - benyújtásra került a 2010. október 29. napján kelt használati jog átadási szerződés, amely egyrészről a Kft. 1.. és dr. felperes neve (a perben: felperes), mint átadók, valamint a Alperesi beavatkozó., mint átvevő között jött létre.

Az elsőfokú hatóság a 2014. február 6. napján kelt 53152/1/2014. számú végzésével a használati jog bejegyzésére vonatkozó kérelmet elutasította. Indokolása szerint a Alperesi beavatkozó. a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 171. § (1) bekezdése által a használati jog jogosultjaként meghatározott személyi körbe nem tartozik, ezért a Kft.-t az ingatlan-nyilvántartásba a használati jog jogosultjaként bejegyezni nem lehet. Rögzítve a használat jogának és a használati jognak az eltérő voltát, megállapította, hogy a használat joga eszmei tulajdoni hányadra nem alapítható. Döntését - egyebek mellett - az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 39. § (4) bekezdés d) pontjára alapította és további - pótolható - hiányosságként jelölte meg a cégek cégkivonatainak és a képviselőik aláírási címpéldányainak benyújtása elmulasztását.

A végzés ellen a felperes képviseletében terjesztett elő fellebbezést ügyvédnév 1. ügyvéd, és a végzés megsemmisítése mellett kérte az érintett ingatlan - Kft. 1.. átadó tulajdonában és a felperes haszonélvezete alatt álló - 14126/61298 tulajdoni hányada vonatkozásában a használat jogának bejegyzését az eredeti kérelemnek megfelelő ranghelyen. Indokai szerint a benyújtott szerződés tartalmából egyértelműen kitűnik, hogy a kérelem eredetileg is a használat jogának bejegyzésére irányult, a bejegyzés alapja az okirat és nem a formanyomtatvány, amelyen tévesen került megjelölésre a jog. A szerződésből továbbá megállapítható, hogy a felek akarata a Ptk. 165. §-a szerinti használat jogának bejegyzésére irányult. Sérelmezte, hogy a hatóság elektronikusan szerzi be a cégnyilvántartásból a kért adatokat, ha azok nem kerültek benyújtásra. Fellebbezéséhez - egyebek mellett- helyszínrajzot csatolt.

A fellebbezés folytán eljárt alperes a 2014. március 27. napján kelt 30388/1/2014. számú határozatával helybenhagyta az elsőfokú végzést.

Határozatának indokolásában hivatkozva az Inytv. 6. § (1) bekezdésére, 26. § (1) és (3) bekezdésére rögzítette, hogy e jogszabályhelyek és a kérelemhez kötöttség elve alapján az ingatlanügyi hatóság csak annak a jognak a bejegyezhetőségét vizsgálhatja, amelyet a kérelem megjelöl, a kérelmet pedig formanyomtatványon kell előterjeszteni a bejegyezni kívánt jog feltüntetésével. Megállapította, hogy a kérelemben egyértelműen használati jog bejegyzését kérték és a szerződésben is a használati jog fogalmat használják. Mivel a használati jog jogi személy részére, nem közérdekből, hanem szerződéses megállapodás alapján nem jegyezhető be az ingatlan-nyilvántartásba, az elsőfokú hatóság jogszerűen bírálta el a kérelmet végzéssel, ugyanis a kérelem-formanyomtatvány szerinti szerződésen alapuló használati jog vonatkozásában a kérelmet érdemi vizsgálat nélkül el kellett utasítani az Inytv. 39. § (4) bekezdés d) pontja alapján. A Ptk. 171. § (1) bekezdése alapján ingatlanra használati jogot csak közérdekből, a külön jogszabályban feljogosított szervek javára lehet alapítani, ezért a Alperesi beavatkozó. szerződésen alapuló használati jog bejegyzésének a kérelmezésére nem jogosult. E körben hivatkozott a Kúria 2010.7. számú eseti döntésére és Kfv.IV.37.459/2007. számú ítéletére.

A fellebbezéssel szemben az alperes rögzítette, hogy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 37. § (1) bekezdéséhez képest az Inytv. az elsődlegesen alkalmazandó jogszabály, annak 6. § (1) bekezdése alapján pedig az ingatlanügyi hatóságnak nincs mérlegelési joga annak vonatkozásában, hogy az ügyfél tényleges akarata mire irányult, hanem kizárólag a kérelemben megjelölt jog kapcsán hozhat döntést. Megjegyezte, hogy magában a szerződésben is a felek a használati jog átadásaként jelölték meg a jogügylet tárgyát. Megállapította továbbá, hogy az elsőfokú hatóság a feltárt pótolható hiányosságokat helyesen rögzítette, a cégkivonatot és az aláírási címpéldányt a kérelem előterjesztésekor hatályos Inytv. 37. § (3) bekezdése szerint a kérelemhez csatolni kell. Ez elmaradt, illetve nem történt hivatkozás arra sem, hogy az iratokat korábban a földhivatalhoz benyújtották, és az adatokban változás nem következett be. A fellebbezésben hivatkozott ügyszámok alapján a céges iratok a földhivatal irattárában megtalálhatók, de ezek nem relevánsak, mivel kérelmet érdemi vizsgálat nélkül el kellett utasítani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!