Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2002.675 A felszámoló a felszámolási zárómérleg benyújtásáig jogosult a hitelezői igény téves besorolását módosítani, amely ellen a hitelező kifogással élhet [1997. évi XXVII. tv.-nyel is módosított 1991. évi IL. tv. (többször mód. Cstv.) 57. § (1) bek. a) és d) pont, (3) bek., 1992. évi XXII. tv. (Mt.) 7. § (3) és (5) bek.].

Az elsőfokú bíróság a 135-III. sorszámú végzésével M. J.-né hitelező kifogását elutasította.

Végzésének indokolásában utalt arra: a felszámolási eljárás során a hitelező kifogásolta azt, hogy a felszámoló a munkabérének és egyéb járandóságainak a kifizetése vonatkozásában tartozáselismerő nyilatkozatot tett, a nyilatkozatát azonban az 1999. december 1-jén kelt levelében módosította. A hat havi felmondási időre eső átlagkeresetének 90 napra eső mértékét az 1991. évi IL. törvény 57. §-a (1) bekezdésének a) pontjába, míg a további 90 napi átlagkeresetet a "d" kategóriás követelések közé sorolta be és igazolta vissza. Álláspontja szerint az intézkedés a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. tv. (Mt.) 7. §-ának (3) bekezdésébe, valamint (5) bekezdésébe ütközik, mert a jognyilatkozat megtételére előírt határidő a jelen esetben eltelt, a felszámoló elkésett a nyilatkozattal, így a kifogásolással élő részére a kifizetések teljes összegét az 1991. évi IL. törvény 57. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint kell visszasorolnia.

Az elsőfokú bíróság a kifogást alaptalannak találta. Álláspontja szerint a felszámoló helyesen járt el, amikor a téves visszaigazolását megváltoztatta; a besorolás a jelen eljárásban alkalmazandó, a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló, az 1997. évi XXVII. törvénnyel módosított 1991. évi IL. törvény (többször mód. Cstv.) rendelkezésein alapszik. A következetes bírói gyakorlat értelmében a felszámolási zárómérlegnek a bírósághoz történő benyújtásáig a felszámoló jogosult a hitelezői igény téves besorolását módosítani és erről a hitelezőt értesíteni. Amikor a felszámoló észlelte, hogy nem úgy járt el, ahogy a többször mód. Cstv. 57. §-ának (3) bekezdése rendelkezik, jogosult volt az intézkedését módosítani, mert a teljes hat havi átlagkereset alapján járó kifizetés valóban nem minősül a többször mód. Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott felszámolási költségnek, abból csupán 90 nap esik erre az időre, míg a további 90 napot helyesen sorolta a felszámoló a 57. § (1) bekezdésének d) pontja alá.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést. Kérte az elsőfokú bíróság végzésének a megváltoztatását, megismételve a kifogásában foglaltakat. Álláspontja szerint bármennyire is speciális eljárás a felszámolás, az Mt. és a Polgári Törvénykönyv előírásai ennek során is érvényesek. Nem áll módjában elfogadni az elsőfokú bíróságnak azt az álláspontját, hogy a következetes bírói gyakorlat értelmében a felszámolási zárómérlegnek a bírósághoz történő benyújtásáig a felszámoló jogosult a téves hitelezői igénybejelentés besorolásokat módosítani. A nyilatkozati kötöttség olyan jogelv, amely a felszámolót is köti, annak megtámadására pedig az anyagi jogban rögzített feltételek mellett - jelen esetben az Mt. 7. §-a alapján - van lehetősége.

A fellebbezésre a felszámoló észrevételt tett. Kérte az elsőfokú bíróság végzésének a helyben hagyását.

Tévesnek tartotta a kifogásolónak azt az előadását, hogy a felek között egyezség jött volna létre; csupán annyi történt: a felszámoló a hitelező munkaviszonyának megszűnésekor a még meglévő követelését besorolta. A felszámoló a jelen esetben a saját egyoldalú nyilatkozatát módosította, nem pedig egy szerződéshez fűződő nyilatkozatát változtatta meg.

A hitelező fellebbezése nem alapos.

Az elsőfokú bíróság a rendelkezésére állt adatok alapján megalapozott végzést hozott az ügyben. A hitelező a fellebbezésében nem hozott fel olyan új tényt vagy bizonyítékot, amely alkalmas lenne az elsőfokú bíróság érdemben helyes végzésének a megváltoztatására.

A nem vitás tényállás szerint a hitelező munkaviszonyát a felszámoló az 1999. február 24-én kelt levelével 1999. március 1-jei hatállyal felmondta. A felszámoló a munkabért és egyéb járandóságot besorolta a többször mód. Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének a) pontjába. Ezt követően az 1999. december 1-jén kelt levelében módosította a korábbi intézkedését és a hat havi felmondási időre eső átlagkeresetnek csupán a 90 napra eső mértékét hagyta meg a többször mód. Cstv. 57. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint, míg a további 90 napi átlagkeresetet "d" kategóriás követelések közé sorolta be a többször mód. Cstv. 57. §-ának (3) bekezdése értelmében.

Helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy az átsorolással a felszámoló nem sértett jogszabályt. Helytállóan hivatkozott az elsőfokú bíróság a következetes bírói gyakorlatra. A Legfelsőbb Bíróság több eseti döntésében, így a Bírósági Határozatok 1997. évi 6. számában 310. sorszám alatt közzétett eseti döntésében rámutatott arra, hogy a felszámoló a hitelezői igény besorolását - ha azt tévesnek tartja - megváltoztathatja, intézkedése ellen azonban a hitelező kifogással élhet. Ez történt a jelen esetben is, azonban a kifogás a már fent hivatkozott jogszabályi előírásokra tekintettel alaptalan.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését a többször mód. Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése szerint megfelelően alkalmazandó Pp. 259. §-ára utalással, a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján, lényegében helyes indokai folytán helybenhagyta. (Legf. Bír. Fpk. VIII. 31.155/2000. sz.)