Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2006.1438 Amennyiben a vállalkozási jogviszonyban történő foglalkoztatás legfontosabb jellemzői (a felek között e jogviszony előtt fennállt) munkaviszonynak felelnek meg, az utóbbi jogviszony alapján kell határozni annak megszüntetése jogszerűségéről [Mt. 87. §].

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperesnél 2001. április 30-ától munkaviszonyban állt, amelyet az alperes jogellenesen szüntetett meg. További követelése az alperesnek a jogellenesség jogkövetkezményeiben és szabadságmegváltásban való marasztalására irányult. Álláspontja szerint az alperes "kényszervállalkozásban" foglalkoztatta, tartalma szerint a korábbi munkaviszonyával azonosan.

A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

Megállapította, hogy a felperes 1998-tól lakatos munkakörben munkaviszonyban dolgozott az alperesnél, majd saját kezdeményezésére 2001. május 1-jétől 2003. március 19-éig ugyanitt vállalkozási jogviszonyban végzett munkát. Keresetét akkor terjesztette elő, amikor a vállalkozási jogviszonyával összefüggésben a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár határozatával egészségügyi ellátás megfizetésére kötelezte. A munkaügyi bíróság arra tekintettel, hogy a felperes maga kezdeményezte a számára is előnyös vállalkozási jogviszony létrejöttét, saját könyvelővel rendelkezett, és szabadságban sem részesült, a vállalkozási jogviszonyra következtetett, hangsúlyozva a felek szerződéskötéskori akaratának döntő jelentőségét a jogviszony tartalma mellett. Utalt továbbá arra is, hogy munkaviszony fennállása esetén a kereset egyébként is elkésettnek minősülne.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, megállapította a munkaviszony 2001. április 30-ától való folyamatos fennállását, annak 2003. március 19-ei jogellenes megszüntetését, továbbá azt, hogy a munkaviszony 2005. május 10-én szűnt meg. Az összegszerűség tekintetében a munkaügyi bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

A másodfokú bíróság részbizonyítást vett fel, és a tényállást kiegészítve megállapította, hogy a felperes korábbi munkaviszonyát a felek szóban közös megegyezéssel megszüntették, ezt követően nyomban 2001. május 1-jétől havonta, meghatározott munkákra vállalkozási szerződést kötöttek, amelyet az alperes 2003. március 4-én a felperes figyelmetlensége miatt bekövetkezett baleset után már nem kívánt fenntartani. A jogviszony tartalmát vizsgálva - utasításadás, ellenőrzés, alperes eszközeinek használata, a vállalkozási díjnak az elérhető munkabér mértékéhez igazítása - úgy ítélte meg, hogy a felperes munkaviszonyban végezte a perbeli munkákat, a foglalkoztatás körülményei a korábbi munkaviszonyával lényegében azonosak voltak.

A másodfokú bíróság a keresetet arra tekintettel nem találta elkésettnek, mivel a munkaviszony megszüntetésekor az alperes jogorvoslati kioktatást nem adott, ezért a felperes az elévülési időn belül perelhetett.

Az alperes a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú ítélet "jóváhagyása" iránt felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság téves és iratellenes tényállást vett alapul, az elsőfokú bíróság által figyelembe vett körülményekről "hallgat", a tényállás és a jogi következtetés ellentmondásait nem oldotta fel. A másodfokú bíróság nem értékelte a felperes elismerését a baleset okozásában, továbbá azt, hogy az ügyvezető vállalkozási minőségében "baráti alapon" foglalkoztatta. Téves és iratellenes a vállalkozói díj tekintetében az összehasonlító vizsgálatokra, a díj fizetésére, az adó és járulék bevallásra vonatkozó jogerős ítéleti megállapítás, nem volt változatlan a továbbfoglalkoztatás tartalma. Az alperes célszerű okokból biztosította a munkavégzési eszközöket és a munkahelyre szállítást, a cégfeliratos formaruhát. A felek egyező akarattal, szabadon állapították meg a szerződés tartalmát, a jogviszonyt két évig fenntartották, abban a polgári jogi elemek voltak túlsúlyban. A felperes a vállalkozásban szerzett jövedelme mellett "nem szorult mástól számlás jövedelem megszerzésére", ez a körülmény alperes hátrányára nem értékelhető. Az alperes szerint a jogviszony az újabb szerződéskötés elmaradásával a Ptk. 319. § (1) bekezdésben szabályozott közös megegyezéssel szűnt meg, amit a felperes tudomásul vett, ezért a jogellenes munkaviszony megszüntetésre vonatkozó következtetés alaptalan.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős közbenső ítélet hatályában való fenntartását kérte, álláspontja szerint az alperes által részletezett körülmények is a munkaviszony keretében történt foglalkoztatást támasztották alá.

Az alperes felülvizsgálati kérelme nem alapos.

Az adott esetben a felperes által végzett tevékenység jellege önmagában nem zárta ki sem a munkaviszony, sem a vállalkozási jogviszony keretében történő munkavégzést. Az a körülmény, hogy a munkát végző kezdetben munkaviszony keretében végzi az adott tevékenységet, majd a felek ugyanerre vállalkozási szerződést kötnek, egymagában, további tényállás nélkül nem alapozza meg a szerződés színlelt voltának megállapítását.

A másodfokú bíróság ezért helytállóan vizsgálta a felek által 2001-ben kötött szerződés típusát, a munkavégzésre irányuló jogviszonyt az eset egyes körülményeinek a vállalkozási, illetve a munkaviszony jellemzőivel való egyenkénti egybevetésével, majd összességében.

A nem vitatott jogerős ítéleti tényállás szerint a felperes kezdeményezte - az azonos bruttó díjazás mellett a vállalkozási szerződés alapján kedvezőbb jövedelmet biztosító - vállalkozási szerződés megkötését, amit az alperes mint számára is kedvezőt, elfogadott. A felperes szerződési akarata megítélésénél nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy az alperes az alkalmazottai jelentékeny hányadát (körülbelül felét), úgyszintén vállalkozási szerződéssel foglalkoztatta. Ezt a saját nyilatkozatai, és valamennyi tanú előadása alátámasztotta. A perben arra nem merült fel semmilyen adat, hogy a kölcsönösen kedvezőbb jövedelemszerzés (eltérő közteher fizetés, és áfa-visszaigénylés lehetősége) mellett a lakatosmunkák végzésére létrehozott munkaviszony vállalkozási jogviszonnyal való felváltásának volt-e más, az önálló jogviszony tartalmi előnyeit döntően figyelembe vevő célja.

A másodfokú bíróság a perbeli bizonyítékoknak a Pp. 206. § (1) bekezdése szerinti mérlegelésével állapította meg az aggálytalan tényállást, mely szerint a felperes a munkaviszonyban végzett tevékenységét lényegileg azonos tartalmi keretek között folytatta a perben vitássá tett jogviszonyában. A munkavégzést az ügyvezető napi utasításai és ellenőrzése jellemezték, a jogviszonyban az alá-, fölérendeltség és nem az önállóság érvényesült.

A per adataiból megállapíthatóan a felperes nem egy konkrét tevékenység végzésére szerződött, hanem folyamatosan, ismétlődően végzett lakatos- és szerelési munkákat az alperes utasításai alapján ugyanúgy, mint a munkaviszonyában. Mindezeket a felek által 2001. május 5-én kötött alvállalkozói keretszerződés, valamint D. L., R. B. tanúnyilatkozatai alátámasztották.

A perben nem volt vitatott, hogy a munkavégzés eszközeit, az alkalmazottakkal együtt a munkavégzés helyére történő szállítást, cégjelzéses formaruhát az alperes biztosította ugyanúgy, mint a munkaviszonyban foglalkoztatottaknak. A felperes díjazására havonta 10-én, az alkalmazottak munkabérfizetésével együtt, azzal azonosan, "bérfizetési listán" került sor, amely egyebek mellett műszakpótlékot, "szabadságmegváltást", fizetett ünnepre járó díjazást tartalmazott; az ügyvezető által engedélyezett szabadság biztosítása mellett az alperes a vállalkozási szerződéssel foglalkoztatottaknak esetenként jutalmat is fizetett (L. M. és W. M. tanúnyilatkozatai). A felperesnek vállalkozóként biztosított jövedelem könyvelése és a számlázás alperestől nem volt független, mivel azt S. L.-né, az alperes egyik ügyvezetője végezte, mint "egyéni vállalkozó az adó és könyvelés területén".

Mindezekből a másodfokú bíróság megalapozottan következtetett arra, hogy a felperest az alperes az 1998-tól fennállt munkaviszonyával azonos lényegi tartalommal foglalkoztatta 2001. május 1-jétől, a felek által kötött vállalkozási ("alvállalkozási") szerződés színlelt volt. A jogviszony tényleges tartalma megítélésénél a munkaügyi bíróság tévesen tulajdonított döntő jelentőséget annak, hogy ki kezdeményezte a vitatott jogviszony létrehozását. Annak sem volt továbbá jelentősége, hogy a felperes elismerte-e az alperesnél történt balesetben a figyelmetlenségét.

A perben nem volt vitatott, hogy a perbeli jogviszonyt a felperesnek nem állt szándékában megszüntetni, a megszüntetésre az alperes egyoldalú döntése alapján a baleset miatt került sor, a megszüntetés nem felelt meg az Mt. szabályainak. Ezért a munkaviszony jogellenes megszüntetéséről szóló következtetés megalapozott.

Az alperes felülvizsgálati érvelése mindezek cáfolatára nem volt alkalmas, ezért a Legfelsőbb Bíróság a Pp.-nek az ügyben irányadó 275. § (3) bekezdése alapján a jogerős közbenső ítéletet hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Mfv. I. 10.583/2005. sz.)