Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.37279/2013/7. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FOGYASZTÓVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1995. évi XXVIII. törvény (Szabványosítási tv.) 5. §, 6. §, 1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 3. §, 4. §, 47. §, 79/1998. (IV. 29.) Korm. rendelet 1. §] Bírók: Beniczkyné dr. Kelemen Gyöngyi, Fekete Ildikó, Kárpáti Zoltán

A határozat elvi tartalma:

Csak biztonságos termék hozható forgalomba. A biztonságosság követelményének megfelelőséget a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi, a törvény által meghatározott szempontok szerint. Az áru biztonságosságának követelményeit nemzeti szabvány is meghatározhatja.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.III.37.279/2013/7.szám

A Kúria a dr.Lovász Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr.Lovász Ernő ügyvéd képviselt felperesnek a dr.Sánta Ildikó jogtanácsos által képviselt Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (1088 Budapest, József krt. 6.) alperes ellen fogyasztóvédelmi ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Szombathelyi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2013. január 21. napján kelt 1.K.20.206/2012/4. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 5. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott helyen és napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Szombathelyi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 1.K.20.206/2012/4. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Kúria a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 50.000 (ötvenezer) forint felülvizsgálati perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A Vas Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelősége 2012. április 16-án ellenőrzést végzett a felperes által üzemeltetett áruházban. Az ellenőrzés során többek között megállapításra került, hogy a Campmann tipusú nyugágy, a Vermont faasztal és az Everton ötfokozatú nyugszék a vonatkozó szabványi előírásoknak megfelelő tájékoztatót a felhasználási területre, illetve a használatra vonatkozóan nem tartalmazott.

Az elsőfokú hatóság a felperessel szemben eljárás indított, amelyről értesítette, nyilatkozattételre, hiánypótlásra hívta fel. A alperes neve Piacfelügyeleti Célosztály Könnyűipari és Vegyipari Osztálya 2012. május 14-én szakvéleményt adott ki a mintavételezett Campmann nyugágy vonatkozásában.

Az elsőfokú hatóság a 2012. május 17-én kelt XVIII-0-001/00484-8/2012. számú határozatával a felperest 100.000 forint fogyasztóvédelmi bírság megfizetésére kötelezte, továbbá arra, hogy az általa forgalmazott Campmann típusú nyugágyakat, az Vermont faasztalokat és az Everton ötfokozatú nyugszékeket a vonatkozó szabvány figyelmeztetések és a felhasználási területre utaló tájékoztatások nélkül ne forgalmazza. A felperes fellebbezett a határozat ellen, amelynek elbírálása során az alperes a 2012. augusztus 13. napján kelt HAJ-02085-3/2012. számú másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta és a fogyasztóvédelmi bírság összegét 80.000 forintra mérsékelte, továbbá a kötelezés tartalmát is módosította.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát és az elsőfokú határozatra kiterjedő hatályon kívül helyezését, az elsőfokú hatóság új eljárásra kötelezését kérte. Álláspontja szerint a hiányolt feliratokat, a felhasználási területre tájékoztatás feltüntetésére való kötelezését, a Nemzeti Szabvány írja elő, így a perbeli termékre vonatkozó termékbiztonsággal kapcsolatos tájékoztatásnak nem kötelezően előírt elemei. Az áruk és a szolgáltatások biztonságosságáról és az ezzel kapcsolatos piacfelügyeleti eljárásról szóló 79/1998.(IV.29.) Korm.rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. § /2/ bekezdése nem tetszés szerinti választási lehetőséget ad a hatóságoknak arra nézve, hogy a kötelezés alapját a szabvány vagy a jogszabály képezze, hanem egyszerű felsorolást, hogy a biztonságossági követelmények mely aktusokban lelhetők fel. Amennyiben ezen aktusok közül valamely nem kötelezően alkalmazandó egy adott termék vonatkozásában, akkor értelemszerűen nem azt, hanem a jogszabályt kell alkalmazni. Téves az a hatósági álláspont, hogy mivel a vonatkozó nemzeti szabvány biztonságossági követelményeket tartalmaz, ezért azt mindenképpen alkalmazni kellene. Ez ellentmond a nemzeti szabványosításról szóló 1995. évi XXVIII. törvény (a továbbiakban: Szabványtv.) 6. § /1/ bekezdésében foglalt szabálynak, amely alapján a szabvány alkalmazása önkéntes. A hatóság az ellenőrzés során olyan előírás hiányát, illetve megfelelőségét kifogásolta, amely a felperesre nem vonatkozik. A Szabványtv. 6. § /4/ bekezdésére figyelemmel egy nemzeti szabványban foglalt előírást vagy figyelmeztető jelzést csak akkor lehetett volna számon kérni, ha a termékre vonatkozóan a szabványt megvásárolták, alkalmazták és az arra utaló szabványjelet fel is tüntették a terméken. Jelen esetben ilyen jelölés nem történt. Mivel az alperes által felhívott szabványok a vizsgált termékekre nem kötelezően alkalmazandóak, így az azokban foglalt útmutatók sem kötelezőek, ezért azok hiánya miatt nem lehet jogszabálysértést megállapítani. Téves az a hatósági jogértelmezés, hogy a vizsgált termékek azért nem felelnek meg a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. tv. (a továbbiakban: Fgytv.) vonatkozó előírásainak, mert azok nem tartalmazzák a szabvány elemeit.

A törvényszék a felperes keresetét alaptalannak értékelte és elutasította azt. Ítéletének indokolásában a Rendelet 3. § /1/ bekezdésére hivatkozással megállapította, hogy az elsőfokú hatóság fogyasztóvédelmi hatóságként jogszerűen ellenőrizte a felperesnél az áruk biztonságosságára vonatkozó követelmények betartását. Az Fgytv. 3.§/1/, /2/, /3/ bekezdésében foglaltak, továbbá a 2. § d/ pontja és a 4. § /1/-/2/ bekezdése idézését követően megállapította a törvényszék, hogy a felperes által sem vitatottan a Campann nyugágy és az Everton nyugszék esetében az MSZ EN 581-2: 2900. szabvány 7.1. pontjában megjelölt kötelező figyelmeztetés - "Fontos. Ajánlott megőrizni; figyelmesen olvassa el!" - nem került feltüntetésre, míg a Wermont faasztal esetén az MSZ EN 581-3: 2008. számú szabvány 7. pontjából a termék felhasználási területen való tájékoztatás hiányzott.

Hivatkozott a törvényszék a Rendelet 1. § /2/ bekezdésében foglaltakra, és rögzítette, hogy mindkét perbeli szabvány tekintetében meghatározta a Magyar Szabványügyi Testület, hogy a Szabványtv. 6. § /1/ bekezdése alapján az alkalmazásuk önkéntes. Idézte a törvényszék a Szabványtv. 5. § /1/ bekezdésében és 6. § /1/, /2/ bekezdésében foglaltakat is. Kifejtette, hogy a korábban leírtak szerint a felhívott szabványok 7.1. pontja, illetve 7. pontja kötelezővé teszi egyrészt a vonatkozó figyelmeztetéssel történő ellátást, másrészt a termék felhasználási területére utaló tájékoztatást. Az áru biztonságosságának követelményét a Rendelet 1. § /2/ bekezdése alapján nemzetközi szabvány határozza meg, ezért a szabványban előírt kötelező előírás nem hagyható figyelmen kívül, az önkéntes szabvány elvének ellenére, mivel jogszabályi követelmény, hogy csak biztonságos termék hozható forgalomba. A szükséges tájékoztatás nélküli termék a biztonságosságot tanúsító tájékoztatás hiányában nem tekinthető biztonságosnak, ezért nem hozható jogszerűen forgalomba. Ezen álláspont felel meg az egységesen követett bírói gyakorlatnak (Legfelsőbb Bíróság Kfv.VI.37.135/2011/7. számú ítélet).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!