Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.11.461 A kábeltelevíziós rendszert üzemeltetési szerződés alapján birtokban tartó üzemeltető - ha a tulajdonossal ebben külön nem állapodott meg - az általa végzett beruházás erejéig sem válik a rendszer tulajdonosává - A beruházás ebben az esetben közös tulajdont sem keletkeztet, azonban a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerinti igény érvényesítését nem zárja ki [Ptk. 134. §, 427. §, 361. §].

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában tényként állapította meg, hogy a perben nem álló K. L. mint vállalkozó 1991. augusztus 16-án vállalkozási szerződést kötött az I. r. alperessel mint megrendelővel a nagyközségi kábeltelevíziós rendszer fejállomásának, illetve városi hálózatának a szerződésben meghatározott helyekhez való kiépítésére 12 700 500 Ft vállalkozói díj ellenében. Egyidejűleg 10 évre szóló karbantartási szerződést kötöttek, amelyben K. L. vállalkozó meghatározott díj ellenében vállalta a rendszer karbantartását.

1992. március 20-án a felperes és az I. r. alperes kötöttek szerződést, amelyben a felperes 3 600 000 Ft vállalkozói díj ellenében a már kiépített kábeltelevíziós rendszer bővítését vállalta (II. ütem), továbbá 10 évre szóló karbantartási és üzemeltetési szerződést is kötött az I. r. alperessel. A bővítés kivitelezése az I. r. alperes részére kiadott építési engedély alapján történt. Ezt követően a kábeltelevíziós rendszer folyamatos fejlesztés alatt állt, a kivitelezést minden esetben a felperes végezte.

A felperes 1999 októberében adásvételi előszerződést kötött a II. r. alperessel, amelyben a B. város területén működő vezetékes műsorelosztó rendszer értékesítését vállalta a II. r. alperes részére. Ezt követően 2000. január 14-én levelet intézett az I. r. alpereshez, amelyben jelezte, hogy vételi ajánlatot kíván tenni a műsorelosztó hálózatra. Az I. r. alperes 2000. július 31-én pályázatot írt ki a rendszer értékesítésére, amelyre a II. r. alperes is pályázatot nyújtott be. Az I. r. alperes a "felperessel" 1991. augusztus 16-án és 1992. március 20-án kötött "vállalkozási" szerződést azonnali hatállyal felmondta, erről a felperest 2000. november 20-án tájékoztatta. Az alperesek 2000. november 27-én a kábeltelevíziós hálózatra adásvételi szerződést kötöttek. A II. r. alperes a szerződéstől utóbb elállt, azonban azt 2001. június 14-én újból megkötötték.

A felperes a módosított keresetében kérte megállapítani, hogy a kábeltelevíziós rendszer az ő tulajdonát képezi, így az alperesek között 2001. június 14-én létrejött adásvételi szerződés érvénytelen. Előadta, hogy a korábban az I. r. alperes tulajdonában álló berendezéseket, dologi eszközöket leselejtezte, a saját erőforrásainak felhasználásával teljesen új rendszert épített ki és üzemeltetett. 1992. és 2000. május 31-e között az új rendszer kiépítésére 51 046 215 Ft-ot fordított, így a rendszer a saját tulajdonban áll. A II. r. alperes az adásvételi szerződést nem a tulajdonossal kötötte, így az alapján a rendszeren tulajdonjogot nem szerzett. Utóbb a keresetét oly módon tartotta fenn, hogy az általa végzett beruházás révén a rendszer 50%-ának tulajdonjogát szerezte meg, így a másik 50%-ára elővásárlási jog illeti meg.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Állították, hogy a rendszer az I. r. alperes tulajdonában állt, a felperes annak építésére vállalkozási, illetőleg üzemeltetési és karbantartási szerződést kötött, így abban a felperes tulajdonjogot részben sem szerzett.

Az elsőfokú bíróság alaptalannak ítélte a felperes keresetét. Megállapította, hogy a felperes és az I. r. alperes között a Ptk. 389. §-ában szabályozott vállalkozási szerződés jött létre. A rendszer első ütemét K. L. magánvállalkozó, a II. ütemét a felperes készítette vállalkozási szerződés alapján. Az elkészült rendszer ezért az I. r. alperes mint megrendelő tulajdonába került. Ezt támasztja alá, hogy a felperes 2000. január 14-én vételi ajánlatot tett az I. r. alperesnek a rendszer megvásárlására. A felperes azon előadását, miszerint a rendszer további fejlesztése, illetve kiegészítése a felperes vagyoni eszközei terhére történt, az elsőfokú bíróság nem vizsgálta, mert megítélése szerint a rendszer tulajdonjoga szempontjából annak nincs jogi jelentősége. A felperesnek a beruházás ellenértéke tekintetében legfeljebb kötelmi igénye lehet az I. r. alperessel szemben.

Mindezekre figyelemmel a beruházás összegszerűségére nézve a szakértő kirendelését mellőzte.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett, amelyben az elsőfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróságnak a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára történő utasítását kérte. Vitatta az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást és az abból levont jogi következtetést egyaránt. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság a felperes és K. L. magánvállalkozó kőzött létrejött szerződés tekintetében ténybeli megállapításokat tett K. L. magánvállalkozó perben állása nélkül. Előadta, hogy tévedett az elsőfokú bíróság, amikor az 1992. március 20-án kelt szerződésre vezette vissza az önkormányzati tulajdont. E szerződés 2. számú mellékletében kerültek felsorolásra azok a berendezések, amelyek az általa befektetett 1 250 000 Ft ellentételezéseként a saját tulajdonába kerültek. Ezek a berendezések is részét képezték a kábeltelevíziós rendszernek, ezért megítélése szerint alaptalan volt az elsőfokú bíróság azon ténybeli következtetése, hogy a rendszerben a felperes nem szerzett tulajdonjogot.

Álláspontja szerint nem bizonyítéka az I. r. alperes tulajdonszerzésének az a tény sem, hogy a felperessel 10 évre szóló karbantartási megállapodást kötött, tekintve, hogy a karbantartási szerződés nem a jövőben megépítendő, hanem a már kész rendszerre vonatkozott. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság nem vette figyelembe, miszerint a Hírközlési Felügyelet 2000-ben a felperes részére adott használatbavételi engedélyt a rendszer 1999-től épített részére. Hivatkozott arra, hogy közötte és az alperes között a vállalkozói jogviszony 1993. december 31-ével befejeződött, 1993. után az I. r. alperes az új nyomvonalon kiépített új rendszer létrehozásában nem vállalt részt, és nem vállalt részt az üzemeltetésben, valamint a karbantartásban sem.

Megítélése szerint nem bizonyította az önkormányzat tulajdonjogát az a körülmény sem, hogy a csatlakozási díjat az önkormányzat szedte be, tekintve, hogy a beszedett összeget számla alapján tovább adta a felperesnek. Végül állította, hogy a 2000. január 14-én kelt, az I. r. alperes által az iratokhoz csatolt felperesi nyilatkozat vételi ajánlatnak nem tekinthető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!