Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.22005/2010/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 348. §, 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 77. §] Bírók: Besenyeiné dr. Varga Katalin, Havasi Péter, Udvary Katalin

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.20411/2007/35., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20280/2010/7., *Kúria Pfv.22005/2010/5.*

***********

Pfv.III.22.005/2010/5.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Vető Gábor ügyvéd által képviselt felperesnek a dr.Kiss Tibor Zoltán ügyvéd által képviselt Kórház I.r. és a dr.Barna Ágota ügyvéd által képviselt II.r. alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Fővárosi Bíróságnál 6.P.20.411/2007. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 7.Pf.20.280/2010/7. számú rész- és közbenső ítéletével elbírált perében, amely perbe az I.r. alperes pernyertessége érdekében a dr.Bebesi István ügyvéd által képviselt beavatkozott, a jogerős rész- és közbenső ítélet ellen az I.r. alperes részéről 44. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2011. évi június hó 22. napján megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős rész- és közbenső ítélet felülvizsgálattal támadott közbenső ítéleti rendelkezését hatályában fenntartja.

Kötelezi az I.r. alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 20.000 (Húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt felülvizsgálati illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperest 2006. május 29-én vette fel az alperes kórház nőgyógyászati osztálya a méh jóindulatú simaizom daganatának műtéti úton való eltávolítása végett. A műtétet másnap, május 30-án elvégezték és ennek során a felperes méhét részlegesen eltávolították. A hasfalat rétegesen zárták, összevarrták a hasfal bőrét is. A bőrvarratot a műtét utáni harmadik napon, június 22-én kivették, és a felperest még aznap hazabocsátották. Az akkor kiadott zárójelentés szerint a felperesnek négy hét múlva kellett volna kontrollvizsgálaton megjelennie. A hazatérése után azonban a felperes műtéti sebe szétnyílt, a hasüregének tartalma, a belei szabadon láthatóak voltak, ezért mentővel azonnal visszaszállították a kórházba, ahol újból megoperálták és a szétvált sebet összevarrták. Ekkor újabb dokumentáció nem készült a felperes felvételéről. A június 14-én történt hazabocsátásakor kiadott zárójelentés szerint a hegszétválás fonalszakadás miatt következett be.

A felperes keresetében vagyoni és nem vagyoni kárai megtérítésére kérte az I.r. alperes kórház kötelezését, majd II.r. alperesként perbevonta a Kft-t, mert az I.r. alperes a perben azzal védekezett, hogy a sebszétválást a felhasznált fonal hibája okozta, az ilyen típusú fonalat pedig a II.r. alperes forgalmazza.

A felperes azt állította, hogy a hasfal rétegeinek szétválásával életveszélyes állapotba került, és az újabb műtéttel, valamint annak a következményeivel az alperes kárt okozott, amelynek megtérítésére a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján köteles, miután a kártérítési felelősség alól nem mentette ki magát. Hivatkozott az alperes tájékoztatási kötelezettségének a megsértésére is, mert az általa aláírt írásbeli tájékoztatóban a sebszétválás lehetőségére tájékoztatást nem kapott, így az önrendelkezési jogával nem élhetett. Álláspontja szerint megsértette az I.r. alperes a dokumentációs kötelezettségét is, mert nem tüntette fel, hogy a műtétnél milyen fonalat használt, a második műtét esetében pedig azt sem rögzítette, hogy pontosan mit talált a műtét helyén az operáló orvos.

Az alperesek és az I.r. alperes pernyertessége érdekében beavatkozó biztosító a kereset elutasítását kérte.

Az I.r. alperes azzal védekezett, hogy a felperes műtétje során szakmai hibát nem vétett, a műtétet hiba nélkül elvégezte, és a megelőző tájékoztatás is megfelelő volt. Azt nem vitatta, hogy a bőrvarrat eltávolítása a műtétet követő harmadik napon korai volt, de ez nem áll okozati összefüggésben a hasfal összevarrt rétegeinek szétválásával, mert azt fonalszakadás okozta, ez pedig vis maiornak tekintendő, és nem alapozza meg a kártérítési felelősségét. Azt elismerte, hogy dokumentációs hiba történt, mert a felperes június 2-ai visszaszállításakor új kórlapot nem vettek fel, nem választották szét a két időszakot, és a második műtét kiírásánál az ismételt bőrvarratot tüntették fel, ez azonban nem befolyásolta a felperes megfelelő ellátását.

Az elsőfokú bíróság részítéletével a II.r. alperessel szembeni keresetet elutasította, közbenső ítéletével pedig megállapította az I.r. alperes kártérítési felelősségét "a felperesnél a 2006. június 2-án, az alperesnél végzett műtétet követően bekövetkezett teljes hasfali sebszétválással kapcsolatban keletkezett károk vonatkozásában". Indokolásának lényege szerint a felperes a kárigényét bizonyította, mert a műtét után az I.r. alperes orvosi tevékenységével okozati összefüggésben az élettel összeegyeztethetetlen állapotba került. Az alperes a kártérítési felelősség alól nem mentette ki magát. Nem bizonyította, hogy a felperes hasfalának szétválását fonalszakadás okozta. A sebszétválás és a teljes hasfali szétválás nem azonos fogalmak, ezért a sebszétválás lehetőségéről való tájékoztatás nem jelenti a teljes hasfal szétválásának lehetőségéről való tájékoztatást is. Erről a felperes tájékoztatást nem kapott, de nem is kellett kapnia, mert a hasfal teljes szétválása a perbeli műtét olyan ritkán előforduló következménye, amelyről az alperest tájékoztatási kötelezettség nem terhelte.

Az I.r. alperes és a felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság rész- és közbenső ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság határozatát. Indokolásában kiemelte, hogy a felperes károsodása az I.r. alperes kórházban történt kezeléssel okozati összefüggésben keletkezett, ezért az I.r. alperesnek kellett volna a kártérítési felelősség alól kimentenie magát annak bizonyításával, hogy a felperes kezelése során az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 77. §-ának (3) bekezdése szerinti gondossággal járt el. Ebben a körben volt szakértői bizonyítás, de az orvosszakértő csak orvos-szakmai megállapításokat tehetett, a jogi felelősség kérdésében nem nyilatkozhatott. A szakértői véleménynek ezért a feltételezésen alapuló, illetőleg a jogi felelősségre vonatkozó megállapításait figyelmen kívül kellett hagyni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!