Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

BH 2003.3.127 I. Választottbíróságnak az a döntése, hogy a fél által megjelölt bizonyítási indítványnak helyt ad-e vagy sem, nem tartozik az ügy előterjeszthetőségének fogalmi körébe. Annak elbírálása, hogy a fél által kért bizonyítás szükséges-e, az érdemi döntés körébe tartozik [1949. évi XX. tv (Alkotmány) 57. § (1) bek., 1994. évi LXXI. tv (továbbiakban: Vbtv.) 3. § (1) bek. b) pont, 11. §, 18. § (1) bek., 20. § (1) bek., 27. §, 29. §, 34. § (1) és (4) bek., 35. § (1) bek., Választottbíróság eljárási szabályzata 17. § (2) bek., 19. §, 31. §, 35. § (1) és (4) bek., 39. § (1) bek., 55. § (1) bek. c) és d) pont, 57. §].

II. Választottbírósági eljárásban a felek megállapodásának jelentősége [Vbtv. 55. § (1) bek. e) pont, Választottbíróság eljárási szabályzata 1. §, 6. § (1)-(3) bek., 9. §, 17. § (1) bek., 12/1991. (IX. 29.) IM rendelet].

III. Választottbírósági útra tartozó jogvita [Vbtv. 3. § (1) bek. b) pont, 57. § (2) bek. a) pont].

IV. A választottbírósági ítélet közrendbe ütközése vizsgálatánál irányadó szempontok [Alkotmány 57. § (1) bek., Vbtv. 55. § (2) bek. b) pont, Választottbíróság eljárási szabályzata 1. § (4) bek.].

V. Kiemelkedően nagy pertárgyértékű ügyben sem állapítható meg a közfelfogás számára elfogadhatatlanul magas összegű ügyvédi munkadíj. Az ilyen nagy összegű perköltséggel kapcsolatban a közrendbe ütközés megállapítható [Vbtv. 55. § (2) bek. b) pont, 56. § (2) bek.].

A felperes a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Állandó Választottbírósághoz (a továbbiakban: Választottbíróság) 1999. október 22-én benyújtott keresetében az alperes kötelezését kérte arra, hogy 15 napon belül fizessen meg részére 32 154 356 952 Ft-ot, ennek az összegnek 1999. október 10-től a kifizetésig járó késedelmi kamatát, valamint a perköltséget.

Kártérítési igényének jogalapjaként elsődlegesen a Ptk. 318. §-ának (1) és 339. §-ának (1) bekezdésére hivatkozott. Másodlagos jogalapként a Ptk. 6. §-ának az ún. biztatási kárra vonatkozó rendelkezését jelölte meg.

Utóbb, a 2000. november 30-án előterjesztett "alternatív" kereseti kérelme arra irányult, hogy a Választottbíróság ítéletével pótolja az alperesnek azt a jognyilatkozatát, amely a közöttük 1997. december 27-én megkötött hosszú távú áramvásárlási szerződést hatályba lépteti.

A Választottbíróság a 2001. április 2-án kelt ítéletében a felperes keresetét (mind az alap, mind az alternatív kereseti kérelem tekintetében) elutasította. Kötelezte az alperest, hogy 62 970 126 Ft eljárási részköltséget 30 napon belül fizessen meg a felperesnek. Kötelezte a felperest, hogy 30 napon belül fizessen meg az alperesnek 290 000 000 Ft perköltséget. A Választottbíróság díját 125 940 231 Ft-ban állapította meg. Határozatának rendelkező része tartalmazta, hogy a Választottbíróság az ítéletét többségi határozattal hozta, s a kisebbségi vélemény az iratokhoz csatolásra került.

A felperes 2001. április 26-án benyújtott keresetében kérte a választottbírósági ítélet érvénytelenítését, és az alperes kötelezését a perköltség megfizetésére. Egyidejűleg az alperes javára megítélt magas perköltségösszegre tekintettel kérte a választottbírósági ítélet végrehajtásának felfüggesztését.

A bíróság a végrehajtás felfüggesztése iránti kérelmet elutasította. Az eljárás befejezéseként hozott ítéletében a felperes keresetét elutasította. Kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 32 000 000 Ft perköltséget, ezt meghaladó költségeit maga viseli. Az ítélet kioktatást tartalmazott arra vonatkozóan, hogy ellene a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye.

Ítéletének indokolásában tényként állapította meg, hogy a felperes kereseti előadása szerint a felperes részvényesei mint vevők és az alperes valamint az ÁPV Rt. mint eladó között 1997. december 23-án privatizációs szerződés jött létre. Ugyanezen a napon a felperes mint termelő és az alperes mint szállító szerződést kötött "Kapacitás-lekötési és Villamosenergia-vásárlási Szerződés az I.-i 150 MW-os erőműre vonatkozóan" (a továbbiakban: áramvásárlási szerződés) megjelöléssel. A két szerződés egymással szoros kapcsolatban van, mert a szerződéseket előkészítő tárgyalások párhuzamosan folytak. A választottbírósági ítélet érvénytelenítése iránti per alapját képező választottbírósági ügynek az áramvásárlási szerződés a tárgya, de a privatizációs szerződés ügyével szoros összefüggésben. A privatizációs szerződés hatályba lépett. Az áramvásárlási szerződés hatálybalépését azonban a felek több előfeltételtől - egyebek között az alperes igazgatósága jóváhagyásától - tették függővé. Az alperes 1999. szeptember 13-án - a felperes álláspontja szerint jogosulatlanul - elállt a szerződéstől, kizárólag saját igazgatósága jóváhagyásának hiánya miatt. Az elállás időpontjáig azonban - az áramvásárlási szerződésben írt szoros teljesítési határidőkre tekintettel - a felperesnek már szükségszerűen jelentős kiadásai merültek fel. A felperes a jogosulatlan elállással okozott kárai megtérítése iránt indított pert az alperes ellen a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság előtt. Ugyanakkor a privatizációs szerződésben szereplő vevők a szerződés részleges érvénytelensége miatt szintén választottbírósági eljárást indítottak az eladóval szemben. A felperes álláspontja szerint a két választottbírósági eljárás szorosan összekapcsolódik, az azonos történeti tényállás, a peres felek részbeni azonossága, a jogi képviselők és az eljáró választottbírósági tanács összetételének azonossága miatt. A Választottbíróság több ízben azonos napra tűzött az ügyben tárgyalást. 1999. június 5-én azonos időpontban, mindkét ügyben - erre történő figyelmeztetés nélkül, és egyszerre, egy közléssel - berekesztette a tárgyalást azzal, hogy határozatát 30 napon belül írásban közli. Ezt követően mindkét ügyben 30 napon túl sem hozott határozatot, majd hónapok múlva a tárgyalásokat - most már külön - újra megnyitotta. A felperes előadása szerint minden lehetséges módon előterjesztett panaszait, jegyzőkönyv-kiigazgatási kérelmeit, elfogultsági kifogásait, okiratszerkesztésre, tanúbizonyításra és szakértő kirendelésére irányuló indítványait elutasítva hozott keresetet elutasító döntést.

Álláspontja szerint a Választottbíróság eljárása sértette a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (a továbbiakban: Vbtv.) 3. §-a (1) bekezdésének b) pontját, 11. §-át, 18. §-ának (1) bekezdését, 20. §-ának (1) bekezdését, 27. §-át, 29. §-át, 34. §-ának (1) és (4) bekezdéseit. Sértette továbbá a Választottbíróság Eljárási Szabályzata (a továbbiakban: Vbesz.) 17. §-ának (2) bekezdését, 19. §-át, 31. §-át, 35. §-ának (1) és (4) bekezdését, valamint a 39. §-ának (1) bekezdését. Egészét tekintve a választottbírósági eljárás a Magyar Köztársaság Alkotmánya 57. §-ának (1) bekezdésébe ütközik, amely szerint mindenkinek joga van ahhoz, hogy valamely perben jogait és kötelezettségeit a törvény által felállított független és pártatlan bíróság igazságos és nyilvános tárgyaláson bírálja el.

A választottbírósági ítélet érvénytelenítésének jogalapjaként a Vbtv. 55. §-a (1) bekezdésének c), d) és e) pontjaira, valamint a (2) bekezdés a) és b) pontjára hivatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!