Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20429/2010/7. számú határozata szavatossági igény érvényesítése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 275. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 306. §, 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet (Tjr.) 7. §] Bírók: Bartal Géza, Farkas Attila, Fehér Ferenc

Kapcsolódó határozatok:

Kúria P.20805/2008., Budakörnyéki Járásbíróság P.20805/2008/24., Budapest Környéki Törvényszék Pf.24426/2009/9., *Kúria Pfv.20429/2010/7.*, 3326/2012. (XI. 12.) AB végzés, 3004/2015. (I. 12.) AB végzés

***********

Pfv.VII.20.429/2010/7.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Kertész József ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Georgi Kornél ügyvéd által képviselt alperes ellen szavatossági igény érvényesítése iránt a Budakörnyéki Városi Bíróságon 1.P.20.805/2008. szám alatt indult, és a Pest Megyei Bíróság 4.Pf.24.426/2009/9. számú ítéletével befejezett perében a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

I n d o k o l á s :

A felperes 2008. július 28-án 3.500.000 forint vételár ellenében megvásárolta az alperestől az ... frsz-ú ... típusú új személygépjárművet. 2008. július 30-án megtörtént a jármű átadása is. A következő napon azonban a felperes a gépkocsi alvázán sérülést észlelt. Az ezután elvégzett vizsgálat során megállapították, hogy az alváz tartónyúlványok korrózióvédelme, az alváz horganyzása, a galvanizált réteg több helyen megsérült, és ezeken a helyeken az alváz rozsdásodni kezdett. Ezért 2008. augusztus 2-án a felperes a hiba közlésével az alperest a gépkocsi kicserélésére kérte. Az alperes a kicseréléstől elzárkózott, és a 2008. augusztus 6. és augusztus 11. közötti időszakban megkísérelte a hiba javítását, a szükséges javítási munkát azonban szakszerűtlenül végezte el. Ezért a felperes a gépkocsit végül 2008. augusztus 13-án egy másik szakszervizben javíttatta meg. A javítás díja 18.900 forintot tett ki, 9.000 forint értékcsökkenés azonban a javítás után is fennmaradt. Emellett az alvázat időszakonként (3-4 évenként) ellenőriztetni is kell.

2008. október 30-án a gépkocsi a felperes használatában megsérült. A kijavítást követően fennmaradt értékcsökkenés 277.000 forintot tesz ki.

A felperes módosított keresetében elsődlegesen - elállása folytán - a gépjármű megvásárlásával összefüggésben felmerült kiadásai, így a 700.000 forint összegű első vételárrészlet, 75.000 forint üzembe helyezési költség, 40.000 forint további költség, 26.400 forint gépjárműadó, továbbá az ... részére kifizetett 70.993 forint törlesztőrészlet megfizetésére, valamint a hitelszerződés még esedékessé nem vált törlesztőrészleteinek közvetlenül a bank részére történő átutalására, másodlagosan pedig a jármű kicserélésére kérte az alperest kötelezni.

Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletében az alperest a perbeli gépjárműnek egy azonos gyártmányú, típusú és felszereltségű másik új gépjárműre való kicserélésére kötelezte, ezt meghaladó részében pedig a keresetet elutasította. A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet fellebbezett részét megváltoztatta, és a keresetet teljes egészében elutasította. A jogerős ítélet indokolása szerint a beszerzett igazságügyi szakértői vélemény alapján megállapítható volt, hogy az alvázvédelem sérülése a gépkocsi birtokbaadását megelőzően keletkezett. Az alperes tehát az adásvételi szerződést hibásan teljesítette. A hiba azonban a szakvéleményből kitűnően a rendeltetésszerű használatot nem akadályozza, ezért a felperes a 151/2003. (IX.22.) Korm. rendelet 7. §-a alapján a jármű kicserélését nem követelheti. A Ptk. 306. § (1) bekezdés a) pontjának alkalmazása során pedig a másodfokú bíróság álláspontja szerint arra is figyelemmel kell lenni, hogy a választott szavatossági igény teljesítése a kötelezettnek a másik szavatossági igény teljesítésével összehasonlítva nem eredményez-e aránytalan többletköltséget. Ennek vizsgálata során figyelembe kell venni a szolgáltatott dolog hibátlan állapotban képviselt értékét, a szerződésszegés súlyát, és a szavatossági jog teljesítésével a jogosultnak okozott kényelmetlenséget. A rendelkezésre álló adatok szerint pedig a 3.500.000 forint vételár ellenében megvásárolt gépkocsi alvázvédelmének javítása 18.900 forint összegű kiadást igényelt, a javítást követően fennmaradt értékcsökkenés pedig a beszerzett szakértői vélemény szerint 9.000 forintot tesz ki. A járművel ugyanakkor a felperes időközben balesetet szenvedett, amelynek következtében az elvégzett javítások után is 277.000 forint értékcsökkenés maradt fenn. Mindezekre figyelemmel a másodfokú bíróság álláspontja szerint a kicserélés az alperes számára a kijavításhoz képest aránytalan többletköltséget eredményezne. A kicserélés iránti igény ezért nem teljesíthető. Az elállásra alapított másodlagos kereseti kérelmet elutasító elsőfokú ítéleti rendelkezés ellen pedig a felperes nem élt fellebbezéssel, így annak felülvizsgálatára a megyei bíróság véleménye szerint nem kerülhetett sor.

A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése, és elsődlegesen az elsőfokú ítélet helybenhagyása, másodlagosan pedig annak megváltoztatása, és - elállása folytán - az alperes 2.193.555 forint (amely az alperesnek megfizetett 700.000 forint összegű első vételárrészletből, 35.500 forint gépjárműadóból, 75.000 forint üzembe helyezési költségből, a téli gumik 150.000 forintból álló ellenértékéből, valamint az ... részére megfizetett 1.233.065 forintból tevődik ki) és járulékai megfizetésére, valamint a hitelszerződés még esedékessé nem vált törlesztőrészleteinek közvetlenül a bank részére történő átutalására való kötelezése iránt - a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel.

Kifejtette, hogy a bíróság a szakértői vélemény alapján tévesen következtetett arra, hogy a gépkocsi alvázvédelmének hibája a rendeltetésszerű használatot nem akadályozza. Érvelése szerint ugyanis abban az esetben, ha a kijavításra nem került volna sor, a jármű galvanikus védőrendszere a köztudomásúan rossz állapotú magyar utakon történő használat során akár rövid idő alatt is olyan mértékben sérülhetett volna, hogy jelentős értékcsökkenés következhetett volna be. Maga a gyártó is előírja - előadása szerint - a korrózióvédelem sérülése esetén az azonnali javítást, és azt a perbeli esetben a hibáról való tudomásszerzését követően az alperes is szükségesnek tartotta. Az alvázvédelem hibája esetén tehát a gépkocsi szerinte nem használható, ezért a 151/2003. (IX.22.) Korm. rendelet 7. §-a, illetve a Ptk. 306. § (1) bekezdés a) pontja alapján igényt tarthatott a kicserélésre.

A Ptk. 306. § (1) bekezdés a) pontjába és az 1999/44/EK irányelv 3. cikk (1)-(3) bekezdéseibe ütköző módon, a bizonyítékok téves értékelése alapján került sor a megítélése szerint annak megállapítására is, hogy a kicserélés az alperes számára aránytalan többletköltséget okozna. Az alvázvédelem hibája ugyanis a beszerzett szakértői véleményből kitűnően értékcsökkenés nélkül nem javítható. Az elvégzett, hibátlan állapotot nem eredményező javítás költsége ezért az arányosság vizsgálata során a véleménye szerint nem vethető össze a kicserélés költségével. A bíróságnak szerinte a peradatok alapján a kijavítás lehetetlenségét, és ebből eredően a kicserélési igény megalapozottságát kellett volna megállapítania.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!