32010R0584[1]
A Bizottság 584/2010/EU rendelete ( 2010. július 1.) a 2009/65/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a bejelentő levél és az ÁÉKBV-igazolás formája és tartalma, a bejelentés céljára az illetékes hatóságok közötti elektronikus kommunikáció használata, valamint a helyszíni ellenőrzésekre és vizsgálatokra és az illetékes hatóságok közötti információcserére vonatkozó eljárások tekintetében történő végrehajtásáról
A BIZOTTSÁG 584/2010/EU RENDELETE
(2010. július 1.)
a 2009/65/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a bejelentő levél és az ÁÉKBV-igazolás formája és tartalma, a bejelentés céljára az illetékes hatóságok közötti elektronikus kommunikáció használata, valamint a helyszíni ellenőrzésekre és vizsgálatokra és az illetékes hatóságok közötti információcserére vonatkozó eljárások tekintetében történő végrehajtásáról
(EGT-vonatkozású szöveg)
II. FEJEZET
FELÜGYELETI EGYÜTTMŰKÖDÉS
1. SZAKASZ
Helyszíni ellenőrzésekre és vizsgálatokra vonatkozó eljárások
6. cikk
Segítségkérés helyszíni ellenőrzésekhez és vizsgálatokhoz
(1) A másik tagállam területén helyszíni ellenőrzést vagy vizsgálatot végezni kívánó illetékes hatóság (a felkérő hatóság) írásos kérést nyújt be az említett másik tagállam illetékes hatóságához (a felkért hatósághoz). A kérésben a következők szerepelnek:
a) a kérés indokolása, beleértve a felkérő hatóság tagállamában alkalmazandó azon jogi rendelkezéseket is, amelyeken a kérés alapul;
b) a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat hatóköre;
c) a felkérő hatóság által már végrehajtott intézkedések;
d) a felkért hatóság által hozandó intézkedések;
e) a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat javasolt módszertana, és a felkérő hatóság e választást támogató érvelése.
(2) A kérést a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat előtt kellő idővel be kell nyújtani.
(3) Amennyiben a helyszíni ellenőrzés vagy vizsgálat miatti segítségkérés sürgős, a kérést e-mailben is továbbítani lehet, majd később írásban meg kell erősíteni.
(4) A felkért hatóság a kérés kézhezvételét indokolatlan késedelem nélkül visszaigazolja.
(5) A felkérő hatóság a felkért hatóság által kért minden információt megad ahhoz, hogy a felkért hatóság képes legyen az igényelt segítség nyújtására.
(6) A felkért hatóság indokolatlan késedelem nélkül minden olyan rendelkezésére álló információt és dokumentumot továbbít, amely a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat indokait és hatókörét tekintve releváns vagy hasznos lehet a felkérő hatóság számára.
(7) A felkért hatóság és a felkérő hatóság az (5) vagy a (6) bekezdésnek megfelelően továbbított dokumentumok és információk fényében újraértékeli a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat szükségességét.
(8) A felkért hatóság eldönti, hogy a helyszíni ellenőrzést vagy a vizsgálatot saját maga végzi-e el, vagy megengedi-e, hogy a helyszíni ellenőrzést vagy a vizsgálatot a felkérő hatóság végezze el, vagy megengedi-e, hogy a helyszíni ellenőrzést vagy a vizsgálatot könyvvizsgáló vagy más szakértő végezze el.
(9) A felkért hatóság és a felkérő hatóság megállapodik a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat költségeinek felosztásával kapcsolatos kérdésekben.
7. cikk
A helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat felkért hatóság általi elvégzése
(1) Amennyiben a felkért hatóság úgy döntött, hogy a helyszíni ellenőrzést vagy a vizsgálatot saját maga végzi el, úgy azt annak az eljárásnak megfelelően kell tennie, amelyet annak a tagállamnak a joga ír elő, amelynek területén a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat lezajlik.
(2) Amennyiben a felkérő hatóság a 2009/65/EK irányelv 101. cikkének (5) bekezdésével összhangban kérte, hogy saját tisztviselői elkísérhessék a felkért hatóságnak az ellenőrzést vagy a vizsgálatot elvégző tisztviselőit, úgy a felkérő hatóság és a felkért hatóság megállapodik a részvétel gyakorlati feltételeiben.
8. cikk
A helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat felkérő hatóság általi elvégzése
(1) Amennyiben a felkért hatóság úgy döntött, hogy a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat elvégzését átengedi a felkérő hatóságnak, úgy a helyszíni ellenőrzést vagy a vizsgálatot annak az eljárásnak megfelelően kell elvégezni, amelyet annak a tagállamnak a joga ír elő, amelynek területén a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat lezajlik.
(2) Amennyiben a felkért hatóság úgy döntött, hogy a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat elvégzését átengedi a felkérő hatóságnak, úgy megadja a szükséges segítséget az említett helyszíni ellenőrzés vagy vizsgálat megkönnyítéséhez.
(3) Ha a felkérő hatóság a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat során olyan lényeges információra bukkan, amely fontos a felkért hatóság feladatainak ellátásához, úgy ezt az információt indokolatlan késedelem nélkül továbbítja a felkért hatóságnak.
9. cikk
A helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat könyvvizsgálók vagy szakértők általi elvégzése
(1) Amennyiben a felkért hatóság úgy döntött, hogy a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat elvégzését könyvvizsgálóknak vagy szakértőknek engedi át, úgy a helyszíni ellenőrzést vagy a vizsgálatot annak az eljárásnak megfelelően kell elvégezni, amelyet annak a tagállamnak a joga ír elő, amelynek területén a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat lezajlik.
(2) Amennyiben a felkért hatóság úgy döntött, hogy a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat elvégzését könyvvizsgálóknak vagy szakértőknek engedi át, úgy megadja a szükséges segítséget az említett könyvvizsgálóknak vagy szakértőknek feladataik elvégzésének a megkönnyítéséhez.
(3) Amennyiben a felkérő hatóság javaslatot tesz a könyvvizsgálók vagy a szakértők kinevezésére, úgy a felkért hatóság számára minden fontos információt továbbít az érintett könyvvizsgálók vagy szakértők személyéről és szakmai képesítéséről. A felkért hatóság haladéktalanul értesíti a felkérő hatóságot arról, hogy elfogadja-e a javasolt személyek kinevezését. Amennyiben a felkért hatóság nem fogadja el a javasolt személyek kinevezését, vagy a felkérő hatóság nem tesz javaslatot a könyvvizsgálók vagy a szakértők kinevezésére, úgy a felkért hatóság jogosult javaslatot tenni a könyvvizsgálók vagy a szakértők személyére.
(4) Amennyiben a felkért hatóság és a felkérő hatóság nem állapodik meg a könyvvizsgálók vagy a szakértők kinevezésében, a felkért hatóság eldönti, hogy a helyszíni ellenőrzést vagy a vizsgálatot saját maga végzi-e el, vagy megengedi-e, hogy a helyszíni ellenőrzést vagy a vizsgálatot a felkérő hatóság végezze el.
(5) A felkért hatóság és a felkérő hatóság közötti eltérő megállapodás hiányában a kinevezett könyvvizsgálókkal vagy szakértőkkel kapcsolatos költségeket a kinevezést javasló hatóság viseli.
(6) Ha a könyvvizsgálók vagy a szakértők a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat során olyan lényeges információra bukkannak, amely fontos a felkért hatóság feladatainak ellátásához, úgy ezt az információt haladéktalanul továbbítják a felkért hatóságnak.
10. cikk
Segítségkérés másik tagállamban letelepedett személyek meghallgatásához
(1) Amennyiben a felkérő hatóság szükségesnek tartja másik tagállam területén letelepedett személyek meghallgatását, úgy erről írásos kérést nyújt be az érintett tagállam illetékes hatóságaihoz.
(2) A kérésben a következők szerepelnek:
a) a kérés indokolása, beleértve a felkérő hatóság tagállamában alkalmazandó azon jogi rendelkezéseket is, amelyeken a kérés alapul;
b) a meghallgatások témája;
c) a felkérő hatóság által már végrehajtott intézkedések;
d) a felkért hatóság által hozandó intézkedések;
e) a meghallgatások javasolt módszertana és a felkérő hatóság e választást támogató érvelése.
(3) A kérést a meghallgatás előtt kellő idővel be kell nyújtani.
(4) Amennyiben a másik tagállam területén letelepedett személyek meghallgatása miatti segítségkérés sürgős, a kérést e-mailben is továbbítani lehet, majd később írásban meg kell erősíteni.
(5) A felkért hatóság a kérés kézhezvételét indokolatlan késedelem nélkül visszaigazolja.
(6) A felkérő hatóság a felkért hatóság által kért minden információt megad ahhoz, hogy a felkért hatóság képes legyen az igényelt segítség nyújtására.
(7) A felkért hatóság indokolatlan késedelem nélkül minden olyan rendelkezésére álló információt és dokumentumot továbbít, amely a meghallgatás indokait és témáját tekintve releváns vagy hasznos lehet a felkérő hatóság számára.
(8) A felkért hatóság és a felkérő hatóság a (6) vagy a (7) bekezdésnek megfelelően továbbított dokumentumok és információk fényében újraértékeli a meghallgatás szükségességét.
(9) A felkért hatóság eldönti, hogy a meghallgatást saját maga végzi-e el, vagy megengedi-e, hogy a meghallgatást a felkérő hatóság végezze el.
(10) A felkért hatóság és a felkérő hatóság megállapodik a meghallgatás költségeinek felosztásával kapcsolatos kérdésekben.
(11) A felkérő hatóság részt vehet az (1) bekezdésnek megfelelően kért meghallgatáson. A meghallgatás alatt és közben a felkérő hatóság indítványozhatja kérdések feltevését.
11. cikk
A helyszíni ellenőrzésekhez és a vizsgálatokhoz kapcsolódó különös rendelkezések
(1) Az alapkezelő társaság székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai és az ÁÉKBV székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai minden olyan helyszíni ellenőrzésről vagy vizsgálatról értesítik egymást, amelyet a felügyeleti hatáskörükbe tartozó alapkezelő társasággal vagy ÁÉKBV-vel kapcsolatban kell lefolytatni. Ilyen értesítés esetén az értesített illetékes hatóság indokolatlan késedelem nélkül kérheti, hogy az értesítő illetékes hatóság a helyszíni ellenőrzés vagy a vizsgálat hatókörébe vegyen fel az értesített hatóság felügyeleti hatáskörébe tartozó ügyeket.
(2) Az alapkezelő társaság székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai az ÁÉKBV letétkezelőjének helyszíni ellenőrzésével vagy vizsgálatával kapcsolatban segítséget kérhetnek az ÁÉKBV székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságaitól, amennyiben ez az alapkezelő társasággal kapcsolatos felügyeleti feladataik ellátásához szükséges.
(3) Az ÁÉKBV székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai és az alapkezelő társaság székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai megállapodnak azon eljárásokról, amelyek révén megosztják a felügyeleti hatáskörükbe tartozó alapkezelő társasággal vagy ÁÉKBV-vel kapcsolatban elvégzett helyszíni ellenőrzések vagy vizsgálatok eredményeit.
(4) Az ÁÉKBV székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai és az alapkezelő társaság székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai szükség esetén megállapodnak a helyszíni ellenőrzések vagy a vizsgálatok kapcsán hozandó egyéb intézkedésekről.
2. SZAKASZ
Információcsere
12. cikk
Rutinszerű információcsere
(1) Az ÁÉKBV székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai haladéktalanul tájékoztatják az ÁÉKBV fogadó tagállamának illetékes hatóságait, és - amennyiben az ÁÉKBV kezelését az ÁÉKBV székhelye szerinti tagállamtól eltérő tagállamban letelepedett alapkezelő társaság végzi - az alapkezelő társaság székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságait az alábbiakról:
a) az ÁÉKBV engedélyének visszavonásáról hozott döntés;
b) az ÁÉKBV-re a befektetési jegyek kibocsátásának, visszavásárlásának vagy visszaváltásának felfüggesztésével kapcsolatban kirótt határozatok;
c) az ÁÉKBV-vel szemben hozott más súlyos intézkedések.
(2) Amennyiben az ÁÉKBV kezelését az ÁÉKBV székhelye szerinti tagállamtól eltérő tagállamban letelepedett alapkezelő társaság végzi, úgy az alapkezelő társaság székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai haladéktalanul értesítik az ÁÉKBV székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságait arról, ha súlyosan sérül az alapkezelő társaság képessége az általa kezelt ÁÉKBV-vel kapcsolatos feladatok elvégzésére, vagy ha az alapkezelő társaság nem teljesíti a 2009/65/EK irányelv III. fejezetében meghatározott feltételeket.
(3) Amennyiben az ÁÉKBV kezelését az ÁÉKBV székhelye szerinti tagállamtól eltérő tagállamban letelepedett alapkezelő társaság végzi, úgy az ÁÉKBV székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai és az alapkezelő társaság székhelye szerinti tagállam illetékes hatóságai megkönnyítik a 2009/65/EK irányelv szerinti feladataik elvégzéséhez szükséges információcserét, beleértve a megfelelő információáramlás kialakítását is. Ide tartozik a következők kapcsán szükséges információcsere:
a) azok az engedélyezési eljárások, amelyek a 2009/65/EK irányelv 17. és 18. cikke értelmében ahhoz szükségesek, hogy az alapkezelő társaság más tagállam területén folytathasson tevékenységeket;
b) azok az engedélyezési eljárások, amelyek a 2009/65/EK irányelv 20. cikke értelmében ahhoz szükségesek, hogy az alapkezelő társaság olyan ÁÉKBV-t kezelhessen, amelyet az alapkezelő társaság székhelye szerinti tagállamtól eltérő tagállamban engedélyeztek;
c) az alapkezelő társaságok és az ÁÉKBV-k folyamatos felügyelete.
13. cikk
Önkéntes információcsere
Az illetékes hatóságok előzetes kérés és indokolatlan késedelem nélkül továbbítják a többi illetékes hatósághoz mindazon fontos információkat, amelyek valószínűleg lényegesek a 2009/65/EK irányelvben előírt feladatok ellátásához.
III. FEJEZET
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
14. cikk
Hatálybalépés
Ez a rendelet Az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
Ezt a rendeletet 2011. július 1-jétől kell alkalmazni.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32010R0584 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32010R0584&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02010R0584-20240714 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02010R0584-20240714&locale=hu