A Fővárosi Ítélőtábla Bf.277/2007/7. számú határozata emberölés bűntette (ALJAS INDOKBÓL elkövetett emberölés bűntette) tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 166. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §, 371. §, 372. §, 381. §, 386. §] Bírók: Mató Ágnes, Tóth Éva, Zólyominé dr. Törő Erzsébet
Fővárosi Ítélőtábla
1.Bf.277/2007/7.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Fővárosi Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság Budapesten, 2008. év június hó 12. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő
í t é l e t e t:
A több emberen, részben aljas indokból elkövetett emberölés bűntette miatt a vádlott ellen indult büntetőügyben a Pest Megyei Bíróság 15.B.88/2007/12. számú ítéletét annyiban változtatja meg, hogy a főbüntetés tartamát 15 (tizenöt) évre súlyosítja.
A bűnjelek elkobzásával kapcsolatos rendelkezést mellőzi.
A vádlott által az elsőfokú ítélet kihirdetésétől a mai napig előzetes letartóztatásban töltött időt a fegyházbüntetésbe beszámítja.
Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.
Kötelezi a vádlottat a másodfokú eljárás során felmerült 7.200 (hétezer-kettőszáz) forint bűnügyi költség megfizetésére.
Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.
I n d o k o l á s:
A Pest Megyei Bíróság 15.B.88/2007/12. számú 2007. október 15. napján kelt ítéletével a vádlottat több emberen, részben aljas indokból elkövetett emberölés bűntette miatt 14 évi fegyházbüntetésre és 10 évi közügyektől eltiltásra ítélte. A főbüntetésbe az előzetes fogvatartásban eltöltött időt beszámította. Egyben elrendelte a vádlott kényszergyógyítását, rendelkezett a bűnjelekről és a bűnügyi költség viseléséről.
Az elsőfokú ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére súlyosításért, életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabása érdekében fellebbezett. A vádlott az ítéletet tudomásul vette, a védője enyhítés végett élt perorvoslattal.
A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF.786/2007/1. számú átiratában - és képviselője a nyilvános ülésén is - az ügyészi fellebbezést fenntartotta, és az elsőfokú ítélet megváltoztatását, életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását indítványozta, amelyet a bűncselekmény tárgyi súlyával és az orvosszakértői vélemény bűnismétlésre vont következtetésével indokolt.
A vádlott védője is fenntartotta a büntetés enyhítését célzó fellebbezését, amelyet a védence teljes beismerésével indokolt és azzal, hogy a fogvatartásban töltött idő alatt észlelte a vádlott tudatának feltisztulását, tettével való szembesülését, és a tapasztaltak alapján - álláspontja szerint - a büntetési célok eléréséhez nincs szükség életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabására.
A vádlott az utolsó szó jogán őszinte sajnálatának, mély megbánásának adott hangot, és a jelen lévő sértetti hozzátartozóktól bocsánatot kért.
Az ügyészi fellebbezés részben alapos.
A Fővárosi Ítélőtábla a kétirányú perorvoslat alapján eljárva az elsőfokú ítéletet és az azt megelőző bírósági eljárást teljes terjedelmében a Be. 348. § (1) bekezdése alapján felülbírálta.
Felülbírálata során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárást a perrendi szabályok betartásával foganatosította, és a kiemelkedő tárgyi súlyú ügyben felderítette az elbíráláshoz szükséges tényeket. A vádlott őszinte, feltáró jellegű, megbánással párosuló beismerő vallomást tett az eljárás kezdetétől. Vallomását az elkövetés módjával kapcsolatban az igazságügyi orvosszakértői vélemény mindenben alátámasztotta. A vádlott nemcsak az elkövetés körülményeit tárta fel a teljes valóságban, hanem a sértettek megölésének - az aljas indokból elkövetés súlyosabb minősítést megalapozó - motívumait is.
Az elsőfokú bíróság az ítéleti tényállást a vádlott beismerő vallomásán túl az igazságügyi elmeorvos, a pszichológus és a toxikológiai szakértő véleményére, a tanúvallomásokra, a telefon híváslisták adataira, a helyszíni szemle jegyzőkönyvre, és az okirati bizonyítékokra alapította.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!