BH 1976.1.4 I. A szolgálatban nem levő rendőr szolgálatba helyezkedésének feltételei [Btk. 155. § (1) bek., Rendőrségi Szolgálati Szabályzat 327., 334. pontja],
II. Ha a garázda magatartás és a hivatalos személy elleni erőszak időbelileg összefügg, térbelileg azonos és folyamatos tevékenységláncolatot alkot, a cselekmény: hivatalos személy elleni erőszak bűntette, amellyel összefüggően garázdaságot is követtek el [Btk. 155. § (3) bek. d) pont, BK 504. sz.].
1. A járásbíróság hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt L. Gábor I. r. terheltet 10 hónapi - börtönben végrehajtandó - szabadságvesztésre ítélte és a közügyektől 2 évre eltiltotta, L. László II. r. terheltet 1 évi - szigorított börtönben végrehajtandó - szabadságvesztésre ítélte és a közügyektől 3 évre eltiltotta. Elrendelte ez utóbbi terhelttel szemben a lőfegyverrel való visszaélés és más bűncselekmények miatt kiszabott és felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtását.
A tényállás lényege a következő.
L. Gábor és L. László 1974. október 26. napján a b.-i cukrászdában szórakoztak és alkoholos befolyásoltság állapotába kerültek.
A záróra előtt L. László a mellékhelyiség előterében tartózkodó és általa nem ismert V. Mártonné előtt kijelentette, hogy "menj be nyugodtan kisanyám, majd én fizetem a díjat". V. Mártonné figyelmeztette L. Lászlót, mire ez utóbbi szidalmazni kezdte. R. Erzsébet felszolgáló figyelmeztette L. Lászlót és felhívta a cukrászda elhagyására, majd a cukrászda előteréig kivezette.
L. Gábor R. Erzsébetnek azt mondta, hogy "ne bántsa a testvéremet, mert ő a szikla öklű Joe és el fogja látni a baját". A cukrászda előcsarnokában tartózkodó, egyenruhában levő P. Endre rendőr őrmester a terhelteket rendreutasította.
Amikor L. László a cukrászda előcsarnokának az utcára nyíló ajtajához ért, P. Endre előtt kijelentette, hogy "gyere ki, te sz ... tizedes", vagy azt, hogy "gyere ki, b ... meg a rendőrtizedes anyád". Ezután P. Endre igazoltatás céljából L. László után ment. Amikor P. Endre a cukrászdából kiment, L. László kézzel a fejére ütött úgy, hogy a rendőr sapkája leesett, ezt követően pedig L. Gábor hasba rúgta. M. István önkéntes rendőr P. Endre segítségére ment, és a terheltek őt is bántalmazták.
P. Endre és M. István sérülései 8 napon belül gyógyultak.
A megyei bíróság az 1975. január 3-án hozott ítéletével az első fokú bíróság ítéletét annyiban változtatta meg, hogy L. Gábor I. r. és L. László II. r. terhelt cselekményét visszaesőként elkövetett garázdaság bűntettének minősítette és ezért L. Gábort 6 hónapi - börtönben végrehajtandó - szabadságvesztésre ítélte és a közügyektől 1 évre eltiltotta, L. Lászlót 9 hónapi - szigorított börtönben végrehajtandó - szabadságvesztésre ítélte és a közügyektől 2 évre eltiltotta.
A másodfokú bíróság a tényállást kiegészítette azzal, hogy P. Endre a cselekmény elkövetésekor egyenruhát viselt ugyan, de nem volt szolgálatban, továbbá hogy L. Gábor a cselekmény elkövetésekor tudott arról, hogy L. László megelőzően garázdaság bűntette miatt szabadságvesztésre volt ítélve.
2. L. László terheltet a járásbíróság korábban az 1974. január 25-én hozott - nyomban jogerőre emelkedett - ítéletével lőfegyverrel visszaélés bűntette és társtettesként elkövetett garázdaság bűntette miatt 10 hónapi - végrehajtásában felfüggesztett - szabadságvesztésre ítélte.
Az 1) alatti ítéletek ellen emelt törvényességi óvás az alábbiak szerint alapos.
Az 1) alatti első fokú ítélet a cselekménynek hivatalos személy elleni erőszak bűntetteként való minősítését azzal indokolta hogy "P. Endre jogszerűen járt el, mert L. László minősíthetetlen viselkedése folytán kívánta azt igazoltatni, azonban P. Endre még mielőtt igazoltatásra fel tudta volna szólítani, őt már tettleg bántalmazták".
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!