Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AVI 2015.8.67 Amennyiben az ügyre speciális jogi rendelkezések vonatkoznak nem lehet a Ket. alapelvi szabályai alapján dönteni [Pp. 339. § (1) bekezdés]

A felperes 1991 óta volt egyéni vállalkozó, az állami adóhatóság felé adóbevallási kötelezettségének minden évben eleget tett, a helyi iparűzési adó bevallási kötelezettségét azonban elmulasztotta. A 2004-2008. évekre vonatkozó bevallását csak 2009. július 29-én terjesztette elő, de hibásan, az hivatalból nem volt javítható.

A felperes 2005-ben kapott az Önkormányzat Jegyzőjétől új vállalkozói igazolványt, de ekkor nem tájékoztatták helyi adófizetési kötelezettség fennállásáról.

Az Önkormányzat Főpolgármesteri Hivatala - mint elsőfokú adóhatóság - a 2010. február 2-án kelt határozatával a hibák kijavítására hívta fel a felperest, ugyanakkor a mulasztási bírság kiszabásától eltekintett.

A felperes fellebbezése nyomán eljárt alperesi jogelőd - mint másodfokú hatóság - a határozatot 40-4413/4/2010. számú határozatával helybenhagyta. Hivatkozott a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.), valamint az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) vonatkozó szabályaira és kifejtette, hogy az iparűzési adó alanya önbevallás útján tesz eleget adózással kapcsolatos kötelezettségének az adóévet követő év május 31-ig, az elévülés pedig ezen év végétől számított öt év. A jogerős közigazgatási határozattal szemben előterjesztett keresetében a felperes kifejtette, hogy nem volt tudomása arról, hogy iparűzési adó fizetési kötelezettsége lett volna, azt sem tudta, hogy létezik önkormányzati adóhatóság, illetőleg hogy ez nem azonos az iparengedélyezési hatósággal. Az adószámát - amit tudomása szerint az APEH megküldött a helyi adóhatóságnak is - az alperesnek ismernie kellett, az a jövedelme, amiből iparűzési adót kellene fizetni, már nincs meg. Hivatkozott az Alkotmánybíróságnak a 98%-os különadóra vonatkozó határozatára, mely szerint jóhiszeműen eljáró adózó esetében lezárt adóév után visszamenőlegesen nem követelhető az adó. Erre tekintettel kérte az első-, másodfokú határozatok hatályon kívül helyezését.

Az alperes ellenkérelmében kifejtette, hogy ugyan nem vonja kétségbe a felperes jóhiszeműségét, de ez nem változtat a határozati kötelezés jogszerűségén.

A Fővárosi Bíróság 14.K.33.626/2010/8. számú jogerős ítéletével mindkét fokú közigazgatási határozatot hatályon kívül helyezte. Hivatkozott a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 5. § (1), (2) bekezdésére és kifejtette, hogy az ügyfelet tájékoztatni kell jogairól és kötelezettségeiről. Jelen esetben pedig sem az iparengedélyezési, sem az önkormányzati adóhatóság ezen kötelezettségének nem tett eleget, és noha tudta, hogy a felperes vállalkozási tevékenységet folytat, öt évig nem ellenőrizte a nyilvántartását, így állt elő az a helyzet, hogy egyszerre öt évi adót kellene befizetnie. Jelen esetben a hatóságok mulasztottak, eljárásuk nem felelt meg a Ket., illetőleg az Art. szabályainak, ezért jogszabálysértő a visszamenőleges adóztatás. Azt ugyanakkor megjegyezte a bíróság, hogy a felperes által felhívott alkotmánybírósági határozat nem azonos tényállás mellett született, ezért jelen ügyben nem alkalmazható.

A jogerős ítélettel szemben az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Kifejtette, hogy az ítélet jogszabálysértő, ezért kérte annak megváltoztatását és a kereset elutasítását, vagy pedig az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezése mellett az eljárt bíróság új eljárásra kötelezését. Hivatkozott az Art. 5. § (1) bekezdésére, amely alapján a Ket.-et az adóhatósági eljárásban csak akkor lehet alkalmazni, ha az Art. másként nem rendelkezik. Az adóeljárásban mind a hatóságnak, mind az ügyfélnek vannak kötelezettségei. Figyelemmel az Art. 1. § (5) bekezdésére, a 14. § (1) bekezdésére és 19. § (2) bekezdésére, valamint a helyi adóról szóló törvény és a 21/1991. (IX. 5.) Főv. Kgy. rendelet releváns szabályaira is. Ugyanakkor az is leszögezhető, hogy a jogszabályok nem ismerete senkit nem mentesíthet a hátrányos jogkövetkezmények alól.

A helyi iparűzési adó önbevallásos adónem, jogszabály nem írja elő, hogy előzetesen értesíteni kellene az adózót, illetőleg felhívni az adófizetésre. Az adózónak kellett volna tájékozódnia, melyre egyébként több formában is lehetősége lett volna -, és külön bejelentkezni az önkormányzati adóhatósághoz. Nem fogadta el az alperes, hogy mulasztott volna akkor, amikor csak évekkel később került úgymond a "látókörébe" egy helyi iparűzési adó fizetésére kötelezhető adózó. Ezt azzal magyarázta, hogy az ő adatbázisa és az állami adóhatóság adatbázisa egymástól független. Ugyanakkor méltányosan járt el, mert az Art. 172. § (1) bekezdése alapján nem szabott ki mulasztási bírságot.

A felperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte. Hivatkozott a Ptk. 1. § (4) bekezdésére, az adott helyzetben általában elvárható magatartás szabályaira és kifejtette, hogy a felperes a vállalkozói igazolványa megújításával eleget tett jogszabályi kötelezettségének, - figyelemmel a megújítás jogalkotói céljára is - alappal feltételezhette, hogy ő valamennyi kötelezettségét teljesítette. Szemben az alperessel, aki a jogszabályi tájékoztatási kötelezettségének nem tett eleget, de a nyilvántartási kötelezettségének sem. Ugyanakkor az adatbázis hiányára hivatkozik a felelősség elhárítása céljából. Nem lehet hat évre visszamenően követelni az adót, ennek nincs jogalapja, a 2007 előtti iratok már nincsenek meg, a bevétel sem, illetőleg a költségek belekalkulálódtak a termékek árába, ezt utólag megváltoztatni nem lehet, mert az alapvető jogbiztonságot sértené. A 2009-2010. évekre vonatkozó adót megfizette, 2007-2008-ban pedig összesen az adó mértéke 45 000 Ft lenne, de a felperes álláspontja szerint ez nem bír jogalappal.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint megalapozott.

Az Art. 1. § (5) bekezdése szerint: "Az adóhatóság az adózónak a törvények megtartásához szükséges tájékoztatást megadja, az adóbevallás, az adóbefizetés rendjét vele megismerteti, az adózót jogainak érvényesítésére figyelmezteti. Az adózó köteles a jogait jóhiszeműen gyakorolni és elősegíteni az adóhatóság feladatainak végrehajtását."

Az Art. 14. § (1) bekezdése értelmében: "Az adózó az adó és a költségvetési támogatás megállapítása, megfizetése (kiutalása) érdekében köteles jogszabályban vagy e törvényben előírt:

a) bejelentésre, nyilatkozattételre,

b) adómegállapításra,

c) bevallásra,

d) adófizetésre és adóelőleg fizetésére,

e) bizonylat kiállítására és megőrzésére,

f) nyilvántartás vezetésére (könyvvezetésre),

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!