Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1995.8.482 A fizetésképtelenség megállapítása során a bíróság csak azt vizsgálja, hogy a fizetésképtelenségnek a törvényben meghatározott feltételei megvalósultak-e. A bíróság nem mérlegelheti az adós vagyoni helyzetét, így azt sem, hogy vagyona meghaladja a tartozásait [1991. évi IL. tv.* 3. §, 27. §].

A hitelezőnek az adós gazdálkodó szervezet felszámolása iránt 1993. március 4-én előterjesztett kérelme alapján az első fokon eljárt bíróság végzésével - a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény 27. §-a (1) bekezdésének a) pontjára hivatkozva - megállapította, hogy az adós fizetésképtelen. A határozat ellen az adós gazdálkodó szervezet élt fellebbezéssel, amelyben az első fokú végzés megváltoztatását, fizetésképtelensége hiányának megállapítását kérte. Indokolásul az általa a hitelezői kérelemre tett észrevételében előadottakra utalva kifejtette, hogy az a körülmény, amely szerint a hitelező - a korábbi határidő-módosítás ellenére - a felszámolási eljárás során nem járult hozzá a fizetési haladékhoz, nem eredményezheti a fizetésképtelenség megállapítását. Sérelmezte a fellebbező fél, hogy az elsőfokú bíróság figyelmen kívül hagyta azt a tényt is: hogy követelései kellő fedezetet nyújtanak tartozásai rendezésére, fizetési nehézségei csupán átmenetiek.

A kérelmező hitelező a fellebbezésre - a másodfokú eljárás során, 1994. augusztus 1-jén - tett észrevételében bejelentette, hogy az adós a fellebbezése benyújtása óta eltelt időben sem egyenlítette ki tartozását, semmilyen fizetési hajlandóságot nem mutat. Emiatt az első fokú határozat helybenhagyását kérte.

A fellebbezés nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzésében megállapított tényállást - a rendelkezésre álló adatok alapján - a következőkkel egészíti ki. Az adós korlátolt felelősségű társaság a hitelező kérelmének kézhezvétele után akként nyilatkozott, hogy nem vitatja tartozása fennállását, de nem a hitelező beadványában megjelölt 1 720 000 Ft-tal tartozik, mivel 1992 októberében 500 000 Ft-ot már megfizetett. Arra is hivatkozott, hogy a kérelmező követelése idő előtti, mert 1992 decemberében és 1993 januárjában szóban úgy állapodtak meg a felek: az adós német vevőjének 1993. április 4-ig történő teljesítésekor az adós eleget tesz

a hitelezővel szembeni fizetési kötelezettségének. Előadta, hogy rövid időn belül jelentős árbevételekre számít, tehát nem tekinthető fizetésképtelennek. A kérelmező hitelező a beadványában nem vitatta a felszámolási eljárás kezdeményezése előtt, 1992 októberében történt részteljesítést; kijelentette, hogy a fizetési haladékhoz nem járul hozzá, mert az adós többszöri ígéretei ellenére sem teljesített.

A kiegészített tényállásra is tekintettel, érdemben helytálló az elsőfokú bíróság végzése.

Az elsőfokú bíróság által helyesen hivatkozott, az adott, 1993. szeptember 2-a előtt indult felszámolási eljárásra az 1993. évi LXXXI. törvény 44. §-ának (2) bekezdése értelmében irányadó, a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény (Cstv., illetve csődtörvény) 3. §-ának f) pontja taxatíve felsorolja azokat a feltételeket, amelyek fennállásakor a gazdálkodó szervezetet fizetésképtelennek kell tekinteni. Abban az esetben, ha a felszámolási eljárás során a csődtörvényben megjelölt bármelyik feltétel bizonyításra kerül, valamint az adós esetleges kérelmére a tartozás kiegyenlítésére engedélyezett határidő eredménytelenül telik el, a bíróságnak meg kell állapítania a fizetésképtelenség tényét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!