Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2002.8.321 A jutalék kikötésével létrejött megbízási szerződés feltűnő értékaránytalanságon alapuló megtámadásának elbírálása során irányadó szempontok [Ptk. 201. § (2) bek., 474. § (1) bek., Pp. 164. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy adjon ki a felperesnek 5 millió forint névértékű R. Rt. részvényt, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Az ítéleti tényállás szerint a felperes mint megbízott, az alperes mint megbízó 1995. december 15-én megbízási szerződést kötöttek, amelyben az alperes megbízta a felperest: járjon el annak érdekében, hogy az alperes a belterületi földek értéke után a törvény szerint őt megillető további R. Rt.-részvényekhez hozzájusson. A felek a megbízási díj mértékét a "növekvény részvények" 4 %-ában határozták meg arra az esetre, ha a megbízást a felperes sikeresen teljesíti. A felperes több önkormányzat - többek között az alperes - igényének érvényesítése végett tárgyalt az ÁPV Rt.-vel, és az általa készített anyag szerint az alperes még további 984 514 000 Ft össznévértékű R. Rt. részvényre lett volna jogosult. Az alperes és az ÁPV Rt. 1996. január 30-án megállapodást írtak alá, amelyben az ÁPV Rt.-elismerte az alperes jogát további 975 987 000 Ft névértékű részvényre. Az alperes ezeket a részvényeket meg is kapta, de a megbízási szerződésben vállalat sikerdíjat a felperesnek nem fizette ki. A felpereshez írott 1997. január 10-i levelében úgy nyilatkozott, hogy legfeljebb 5 millió forint névértékű részvény kiadására hajlandó.

Az elsőfokú bíróság e tényállás alapján megállapította, hogy a peres felek között megbízási szerződés jött létre. Nem fogadta el az alperesnek azt az álláspontját, hogy a szerződés annak uzsorás jellege, illetve a jó erkölcsöt sértő volta miatt semmis. A bizonyítékok mérlegelése alapján azonban arra a ténybeli következtetésre jutott; a felperes a díjazás szempontjából eredmény szolgáltatására vállalkozott, és nem bizonyította, hogy a megbízotti tevékenysége eredményeként került sor az alperes részére a részvények kiadására. Tekintettel azonban arra, hogy az alperes a követelést 5 millió forint névértékű részvény erejéig elismerte, a keresetnek részben helyt adott.

A felperes fellebbezése folytán a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság felülbírálta az elsőfokú bíróság határozatát, és azt ítéletével helybenhagyta. A másodfokú bíróság iratellenesnek minősítette az elsőfokú ítéletnek azt a megállapítását, hogy a felperes a megbízási szerződésnek nem tett eleget. Érdemben vizsgálta, hogy az alperes részéről a szerződés megtámadása - kifogás útján - a feltűnő értékaránytalanságra alapozva helytálló-e. Megállapította, hogy a megbízási szerződést a felperes teljesítette, de a 4%-os sikerdíjat az adott tényállás mellett túlzottnak ítélte. A felperes ugyanis a megbízás elvállalásakor kockázatot nem vállalt, mert ismerte az R. Rt. átalakulási vagyonmérlegét, az önkormányzatoknak a belterületi földek után járó részvények kiadása tekintetében már kialakult legfelsőbb bírósági gyakorlatot. Ilyen körülmények között egyértelmű volt, hogy az alperes a jogos igényéhez akár peres úton, akár anélkül hozzá fog jutni. Minderre tekintettel az elsőfokú bíróság által megítélt összeget arányban állónak találta a felperes által végzett munkával.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben az ítélet megváltoztatásával az alperest további 34 039 000 Ft névértékű R. Rt.-részvény kiadására kérte kötelezni. Álláspontja szerint a másodfokú ítéletben kifejtett jogi álláspont a Ptk. 201. §-ának (2) bekezdésének helytelen értelmezését tükrözi, a megállapított tényállás iratellenes és logikailag hibás. A vonatkozó jogszabály szerint a feltűnően nagy értékkülönbségnek a szerződés megkötésekor kell fennállnia. Az adott esetben viszont az elérhető eredmény és így az ellenszolgáltatás mértéke bizonytalan volt. A szerződésben a felek sikerdíjat kötöttek ki, ezt nem lehet az elvégzett munkához viszonyítani. A felek akarata ennek kikötésével éppen arra irányul, hogy a díjazás független legyen az elvégzett munka mennyiségétől és értékétől, a díjazás kizárólag az eredménytől függő legyen. Alaptalan az az ítéleti ténymegállapítás, hogy a felperes a szerződés megkötésekor nem vállalt kockázatot. Ebben az időpontban ugyanis a jogi helyzet még nem volt egyértelmű. Nem lehetett előre tudni, hogy az ÁPV Rt. hajlandó lesz-e peren kívül megegyezni, így azt sem lehetett előre kiszámítani, hogy mennyi idő alatt, milyen munkával és milyen költséggel érhet el a felperes eredményt. Kockázatot jelentett a díjazás módja is, mert a részvények piaci árfolyama sem kalkulálható előre. Kockázati elemet tartalmazó szerződés esetén viszont a Ptk. 201. §-ának (2) bekezdése nem alkalmazható.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati eljárásban a Legfelsőbb Bíróság 7. sorszámú végzése alapján a II. r. felperes jogutódként, a felperes pertársaként vett részt.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!