Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.7.178 Törvényi egységet csak törvényi tényálláson belüli magatartás, tehát tettesi cselekmény teremt. Ezért bűnrészességre - mint tényálláson kívüli magatartásra - törvényi egységet alapozni nem lehet [Btk. 6. § (2) bek.; 3/2011. BJE és 6/2009. BJE határozat].

[1] A kerületi bíróság a 2013. március 21-én kihirdetett ítéletével az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki 2 rendbeli - egy esetben folytatólagosan elkövetett - csalás bűntettében [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 318. § (1) bek., (2) bek. a) és c) pont, (6) bek. b) pont] mint felbujtót, 4 rendbeli közokirat-hamisítás bűntettében [korábbi Btk. 274. § (1) bek. c) pont] mint felbujtót, továbbá 4 rendbeli hamis magánokirat-hamisítás vétségében (korábbi Btk. 276. §) mint felbujtót, és ezért őt - halmazati büntetésül - 2 év 6 hónapi börtönbüntetésre és 3 évi közügyektől eltiltásra ítélte.

[2] Az I. r. terhelt és védőjének fellebbezése alapján eljárva a törvényszék a 2014. március 13. napján kihirdetett és 2014. április 28. napján jogerőre emelkedett ítéletével az elsőfokú ítéletet a felbujtóként, folytatólagosan elkövetett csalás bűntette [korábbi Btk. 318. § (1) bek., (2) bek. a) és c) pont, (6) bek. b) pont] vonatkozásában hatályon kívül helyezte, és e cselekmény miatt az eljárást megszüntette. Az I. r. terhelt további cselekményeit felbujtóként elkövetett csalás bűntettének [2012. évi C. tv. (a továbbiakban: Btk.) 373. § (1) bek., (2) bek. ba) és bc) alpont, (4) bek. b) pont], 4 rendbeli, három esetben bűnsegédként, egy esetben felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntettének [Btk. 342. § (1) bek. c) pont], továbbá 4 rendbeli, három esetben bűnsegédként, egy esetben felbujtóként elkövetett hamis magánokirat felhasználása vétségének (Btk. 345. §) minősítette. A terhelt halmazati büntetését 1 év 6 hónapi szabadságvesztésre enyhítette, melynek végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette. A közügyektől eltiltás kiszabását mellőzte. A szabadságvesztés végrehajtási fokozatát börtönben határozta meg azzal, hogy abból a terhelt - a végrehajtás elrendelése esetén - legkorábban a kétharmad részének kitöltését követően bocsátható feltételes szabadságra.

[3] A jogerős ítéletben megállapított és a felülvizsgálati indítvány szempontjából jelentős, az elsőfokú ítélet 1-3. pontjaiban foglalt tényállás lényege szerint a Kft.-t az I. r. terhelt ötletére hozták létre. A cég fő tevékenységeként gépjárművek adásvételével, hitelezésével foglalkozott, a tényleges tevékenységet megbízás alapján az I. r. terhelt végezte. Az I. r. terhelt ötletére a II. r. terhelttel elhatározták, hogy úgy fognak jövedelemhez jutni: a G. Kft. nevében megvásárolt gépkocsikat a tényleges értéket meghaladó értéken értékesítik olyan, jövedelemmel alig rendelkező személyeknek, akiket a II. r. terhelt kutat fel a lakókörnyezetükben és biztosít számukra hamis munkáltatói igazolást. A járművek hitelre történő megvásárlását a Kft. közvetítésével végezték. A gépjárművek valamennyi esetben a II. r. terhelt által hozott személyek nevére kerültek, a járművek azonban ténylegesen sosem kerültek hozzájuk, nem voltak a birtokukban, míg a pénzintézetek által folyósított összegeket a két terhelt a saját céljaira fordította. A hiteleket senki nem fizette, az senkinek a szándékában nem állt.

[4] A másodfokú bíróság a tényállást kiegészítette annak feltüntetésével, miszerint a kerületi bíróság, illetve a törvényszék mint másodfokú bíróság a 2013. június 13. napján kelt és jogerős határozataival a terheltet a C. Zrt. sérelmére, 2006. január 23. napján elkövetett csalás bűntette, közokirat-hamisítás bűntette és magánokirat-hamisítás vétsége miatt - mindhárom esetben mint bűnsegédet - jogerősen elítélte.

[5] Ekként e cselekmény elkövetési ideje pontosan a jelen ügyben elbírált három, a C. Zrt. sérelmére elkövetett csalási cselekmény első és második részcselekménye közé esik. Így a jelen ügyben vád tárgyát képező cselekmények folytatólagos egységet alkotnak a már jogerős ítéletben elbírált bűncselekménnyel. Ehhez képest pedig - a 6/2009. BJE határozat értelmében - a Be. 6. § (3) bekezdésének d) pontjára figyelemmel nincs helye újabb vádemelésnek olyan részcselekmény miatt, amely a már elbírált bűncselekmény egységébe tartozik, de nem képezte a jogerős határozatban megállapított tényállás részét. Ennélfogva az 1-3. tényállási pont alatt írt cselekmények ítélt dolognak minősülnek, ezért a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet e részében a Be. 373. § (1) bekezdés I/d) pontjára figyelemmel hatályon kívül helyezte, és az eljárást a Be. 332. § (1) bekezdés c) pontja alapján megszüntette.

[6] A másodfokú bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a főügyészség a terhelt terhére, a törvényes határidőn belül terjesztett elő - a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjára alapítva - felülvizsgálati indítványt. Az indítvány szerint a másodfokú bíróság jogerős ítéletében a terhelttel szemben a büntetőjog szabályainak megsértésével szüntette meg az eljárást a tényállás 1-3. pontjában írt cselekmények kapcsán.

[7] Ennek indokaként utalt rá: kétségtelen, hogy a terhelt rövid időközökkel követett el ugyanolyan cselekményeket azonos sértett sérelmére. Azonban azt figyelmen kívül hagyta a másodfokú bíróság, hogy a terhelt a jelen ügyben elbírált három, és a külön ítélettel elbírált további egy csalási cselekményét a C. Zrt. sérelmére valamennyi esetben részesként - azaz felbujtóként vagy bűnsegédként, de nem tettesként - követte el. A részesi cselekmény minősítése azonban a tettesi alapcselekmény minősítéséhez igazodik, így azok a folytatólagosság egységébe nem vonhatóak. Jelen esetben a terhelt részesi magatartása minden esetben más-más tettes alapcselekményeihez kapcsolódott. Így, mivel a tettesek cselekményei a folytatólagosság egységébe nem vonhatóak, a részesi cselekmények - a 3/2011. BJE határozat iránymutatására is figyelemmel - ugyancsak nem foglalhatóak a folytatólagosság egységébe.

[8] Utalt arra is a főügyészség, miszerint a másodfokú végzés alapján perújítási indítványt nyújtott be a kerületi bíróság utóbbi ítélete ellen, azonban a törvényszék - hasonló indokolással - végzésével az indítványt jogerősen elutasította.

[9] Mindezekre figyelemmel a főügyészség a Be. 428. § (1) bekezdése alapján a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárás folytatására való kötelezését indítványozta.

[10] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt kiegészítette azzal, miszerint az eljárt bíróságok az I. r. terhelt cselekményeinek minősítése során más szempontból is figyelmen kívül hagyták a 3/2011. BJE határozatban kifejtetteket. Aszerint ugyanis a részes a bűncselekmény minősített esete miatt csak akkor tartozik büntetőjogi felelősséggel, ha a minősítő körülmény a tettesi bűncselekmény vonatkozásában állapítható meg. A jelen esetben az üzletszerű és a bűnszövetségben való elkövetés a minden esetben csak egy-egy cselekményben részt vevő tettesek tekintetében értelemszerűen nem állapítható meg.

[11] Ehhez képest a terheltnek a C. Zrt. sérelmére megvalósított vagyon elleni bűncselekményeinek helyes minősítése 4 rendbeli - három esetben bűnsegédként, egy esetben felbujtóként elkövetett -, a Btk. 373. § (1) bekezdésébe ütköző és a (4) bekezdés a) pontja szerint minősülő csalás bűntette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!