Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1999.7.299 A feleket együttesen megillető haszonélvezeti jogon alapuló használattal kapcsolatos jogvitában a közös tulajdon használatára vonatkozó szabályok megfelelően alkalmazandók [Ptk. 140-142. §, 157. § (2) bek., PK 8. sz.].

A peres felek házasságát a bíróság 1989-ben felbontotta. 1995 júniusában a felek szerződést kötöttek, melyben megállapodtak a leányuk tulajdonában lévő, de a felek holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelt ingatlan megosztott használatában. A haszonélvezeti jog a feleket egy időben, egymás mellett (együttesen) illeti meg. Megegyezésük szerint a felperes a bejárat melletti lakószobát, az üvegezett verandát és a műhelyt, az alperes pedig a bejárattal ellentétes oldalon lévő szobát, az előteret, a pincét és az egyik fáskamrát kizárólagosan használhatja, míg a konyha, éléskamra és a fürdőszoba közös használatban marad.

Az alperes az ingatlanba 1995. szeptember 18-án beköltözött, azt a szerződés szerinti használati jogának megfelelően birtokba vette. A felperes az ingatlant nem használja, újabb házasságot kötött, és a jelenlegi feleségével közös tulajdonú ingatlanban él. 1995 októberében a felperes az ő használatába került ingatlanrészbe ismerőseit akarta beköltöztetni, ezt az alperes megakadályozta, majd a felperes jogi képviselője által írt felszólító levélre azt válaszolta, hogy a megállapodás szerinti lakrész használatát a felperes részére biztosítja.

A felperes keresetében azt kérte, hogy a bíróság 1995. november 1-jétől kezdődően kötelezze az alperest havi 7.500 forint használati díj megfizetésére.

A bíróság a keresetet jogerős ítéletével elutasította. Indokolása szerint a felperes a Ptk. 157. §-ának (1) bekezdése szerinti haszonélvezeti jogával nem él, és az ingatlant nem is kívánja használatba venni. A Ptk. 159. §-ának (2) bekezdése értelmében a haszonélvező a haszonélvezeti jogát nem ruházhatja át, de gyakorlását átengedheti, ellenérték fejében azonban a haszonélvezeti jog gyakorlását csak akkor lehet átengedni, ha a tulajdonos - azonos feltételek mellett - a dolog használatára nem tart igényt. A fenti, a tulajdonos és a haszonélvező jogviszonyát rendező szabályt a felek közti jogvitában alkalmazhatónak találta, és arra az álláspontra jutott, hogy mivel a felperes a lakrészét ingyenesen kívánta más használatába adni, vele szemben az alperes sem hozható hátrányosabb helyzetbe azáltal, hogy tőle használati díjat követel. A felperes nem bizonyította, hogy az alperes a megállapodás szerint őt megillető használatát túllépte, így használati díj fizetésére ezen az alapon sem köteles. A felperes igényét a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése szerinti jogcímre nem alapíthatja, mivel az ingatlant nem bérbeadás útján kívánta hasznosítani, az ingyenes használatba adás meghiúsításával pedig kára nem keletkezett.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, melyben a jogerős ítélet megváltoztatását és a keresetének való helytadását kérte. Állította, hogy az ingatlant bérbeadás útján kívánta hasznosítani, így az alperes magatartása folytán használati díj, illetve kártérítés címén is jogosan követelhette a kereset szerinti marasztalást.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (4) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!