Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.8.254 I. Abban az esetben, ha az elbíráláskor hatályos büntetőtörvény szerint a cselekmény már nem bűncselekmény, vagy a bűncselekmény miatt a törvény különös része szerint kiszabandó büntetés enyhébb, mint az elkövetéskor hatályos törvény szerinti, az elbíráláskor hatályos törvényt kell alkalmazni. Ezért a bíróságnak arra, hogy az elkövetéskori vagy az elbíráláskori büntetőtörvény kedvezőbb-e a vádlottra nézve, nem csupán az ügydöntő határozat meghozatalakor, hanem a vádemeléstől kezdődően, azaz a tárgyalás előkészítése során, majd a tárgyalás folyamán mindvégig - az ügydöntő határozat meghozatala előtt is - figyelemmel kell lennie. Így meg kell szüntetnie a büntetőeljárást a tárgyalás előkészítése során akkor, ha az elbíráláskor hatályos büntetőtörvény szerint a cselekmény már nem bűncselekmény, és akár a tárgyalás előkészítése során, akár a tárgyalás elnapolása után is akkor, ha az elévülésére vonatkozó szabályok változása folytán az elbíráláskor hatályos törvény szerint a bűncselekmény büntethetősége elévült, illetve le kell vonnia minden egyéb anyagi jogi és eljárásjogi következményt az eljárás mikénti lefolytatása kapcsán [Btk. 2. §, Be. 6. § (3) bek. a) és c) pont, 267. § (1) bek. a) és c) pont, 309. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Budaörsi Járásbíróság B.250/2014/12., Kúria Bt.304/2017. (*BH 2017.8.254*)

***********

II. Amennyiben az elsőfokú bíróság törvényesen minősítette a vád tárgyává tett bűncselekményt az elkövetéskor hatályos büntetőtörvény alkalmazásával öt évet el nem érő tartamú szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekményként, a védő részvételének hiánya miatt nincs helye az ítélet hatályon kívül helyezésének. A másodfokú bíróságnak a minősítés megváltoztatása - a bűncselekmény ötévi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekménykénti minősítése - esetén is csak akkor kell hatályon kívül helyeznie az elsőfokú bíróság ítéletét, ha az ügyész eredetileg is olyan bűncselekmény miatt emelt vádat, amelyre a törvény ötévi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztést rendel, illetve a bíróság az elsőfokú eljárás során megállapította a vádtól eltérő súlyosabb minősítés lehetőségét.

Nincs helye az ítélet hatályon kívül helyezésének a védelem hiánya miatt akkor sem, ha az elsőfokú bíróság a cselekményt tévesen minősítette ötévi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekménynek [Be. 373. § (1) bek. II. d) pont, 373. § (3) bek. a) és b) pont].

[1] A járási ügyészség az I. és a II. r. terhelt ellen a Btk. 399. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés a) és d) pontja szerint minősülő társtettesként, csoportosan, felfegyverkezve elkövetett garázdaság bűntette miatt emelt vádat.

[2] A járásbíróság a 2015. szeptember 28. napján kihirdetett ítéletével az I. és a II. r. terheltet bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett garázdaság bűntettében [Btk. 339. § (1) bek., (2) bek. a) és d) pont]; ezért őket százötven-százötven napi tétel pénzbüntetésre ítélte, az egynapi tétel összegét mindkét terhelt tekintetében 1000 forintban állapítva meg. Rendelkezett az ily módon kiszabott 150 000-150 000 forint pénzbüntetés meg nem fizetése esetén alkalmazandó jogkövetkezményekről azzal, hogy a pénzbüntetés megfizetésére mindkettőjüknek tíz hónapi részletfizetést engedélyezett. Kötelezte végül a terhelteket a felmerült bűnügyi költség megfizetésére.

[3] Az ügyészi fellebbezésre tekintettel másodfokon eljárt törvényszék a 2016. szeptember 23-án kihirdetett végzésével az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasította.

[4] Végzését azzal indokolta, hogy a büntetőeljárásban az elkövetéskor hatályos anyagi jogszabályok rendelkezései az irányadók mindaddig, amíg a cselekményt a bíróság el nem bírálja, és csak az ítélet meghozatalakor döntendő el az, hogy az elkövetéskor, illetve az elbíráláskor hatályos büntetőtörvény eredményez-e kedvezőbb elbírálást a terheltre nézve. Miután a vád tárgyává tett cselekmény az elkövetéskor hatályos 1978. évi IV. törvény 271. § (2) bekezdés a) pontja és (3) bekezdés b) pontja szerint egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel volt büntetendő, álláspontja szerint a Be. 46. § a) pontjára figyelemmel a büntetőeljárásban kötelező lett volna védő részvétele, ennek ellenére az elsőfokú bíróság a II. r. terhelttel szemben védő nélkül folytatta le az eljárást.

[5] Ezért - bár indokolásában utalt rá, hogy az I. r. terhelt védelmében eljárt meghatalmazott védője - az elsőfokú ítéletet a Be. 373. § (1) bekezdés II. d) pontjára hivatkozva mindkét terhelt vonatkozásában hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasította.

[6] A törvényszék hatályon kívül helyező végzése ellen a legfőbb ügyész - a Be. 431. §-ára és a 2/2015. BJE határozatra hivatkozva - jogorvoslati indítványt nyújtott be a törvényesség érdekében.

[7] Ebben arra hivatkozott, hogy a Be. 217. § (3) bekezdés c) pontjára figyelemmel az ügyésznek kötelessége, hogy a vádiratban a cselekmény jogi minősítését pontosan - azaz az alkalmazandó büntetőtörvény figyelembevételével - határozza meg, miután a vádban leírt cselekmény minősítése meghatározza a bírósági eljárás mikéntjét, a bíróság összetételét, hatáskörét is.

[8] Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság törvényes járt el, amikor a Btk. 2. §-ára figyelemmel - egyébként a vádirattal egyezően - a terheltek cselekményének minősítése kapcsán az elbíráláskor hatályos büntetőtörvény rendelkezéseire volt figyelemmel, és mi­után a vád tárgyává tett bűncselekményt, a Btk. 339. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés a) és d) pontja szerint minősülő garázdaság bűntettét a törvény három évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni, a védő részvétele az eljárásban egyik terhelt esetében sem volt kötelező.

[9] Emellett utalt arra is, hogy a Be. 373. § (3) bekezdés a) pontja szerint a védő részvételének hiánya miatt csak akkor van helye hatályon kívül helyezésnek, ha az ügyész eredetileg is olyan bűncselekmény miatt emelt vádat, amelyre a törvény ötévi vagy ezt meghaladó tartamú szabadságvesztést rendel, és a b) pont szerint nincs helye hatályon kívül helyezésnek a védő részvételének hiánya miatt akkor sem, ha az elsőfokú bíróság tévesen minősítette a cselekményt ötévi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekménynek.

[10] Észrevételezte, hogy miután az I. r. terhelt érdekében mindvégig meghatalmazott védő járt el, ránézve az elsőfokú bíróság által hivatkozott eljárási szabálysértés eleve nem volt megállapítható.

[11] Mindezek alapján arra tett indítványt, hogy a Kúria állapítsa meg: a törvényszék hatályon kívül helyező határozata törvénysértő.

[12] A Kúria 2/2015. BJE határozata szerint a másodfokú bíróság elsőfokú határozatot hatályon kívül helyező és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasító végzése alaki jogerővel bír, ekként ellene a legfőbb ügyész a törvényesség érdekében jogorvoslatot jelentett be.

[13] Miután a törvényszék hatályon kívül helyező végzése más jogorvoslattal nem támadható, a hivatkozott jogegységi határozatra is figyelemmel a Kúria a Be. 434. § (1) bekezdése alapján a törvényesség érdekében bejelentett jogorvoslati indítvány elbírálására nyilvános ülést tűzött ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!