Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1998. (VI. 27.) MÜK szabályzat

Összeférhetetlenségi Szabályzat

Az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény (a továbbiakban: Üt.) 112. §-a (1) bekezdésének k) pontja alapján a Magyar Ügyvédi Kamara Összeférhetetlenségi Bizottsága, és a területi ügyvédi kamarák Összeférhetetlenségi Bizottságai feladatairól és eljárásáról szóló Szabályzatot az Országos Ügyvédi Kamara teljes ülése az alábbiak szerint állapítja meg:

I. Általános szabályok

1. A Magyar Ügyvédi Kamara (a továbbiakban: MÜK), továbbá a területi ügyvédi kamarák szerve az Összeférhetetlenségi Bizottság (a továbbiakban: Bizottság). [Üt. 110. § (1) bek. d) pontja és Üt. 103. § (1) bek. d) pontja]

2. A Bizottság a teljes ülés, illetve a közgyűlés által választott kamarai szerv, amelynek elnökét és tagjait általános és egyenlő választási jog alapján, titkos szavazással a teljes ülés, illetve a területi kamarák közgyűlései választanak meg 4 évre - a tisztségviselők választásához igazodóan.

3. A Bizottság tagjainak számát a MÜK teljes ülése és a területi kamarák közgyűlései - 3-9. fő között - a helyi sajátosságok figyelembevételével állapítják meg.

4. A Bizottság tevékenységét - a MÜK elnöksége, illetőleg a területi ügyvédi kamarák elnöksége munkájának elősegítésére és az önkormányzati jelleg erősítéséhez fűződő közös érdek alapján - a MÜK elnökének, illetve a területi kamarák elnökeinek irányításával fejti ki. A Bizottság munkáját a Bizottság elnöke irányítja, belső eljárási rendjét a Bizottság állapítja meg.

II. A területi ügyvédi kamarák Összeférhetetlenségi Bizottságának működése

5. A területi ügyvédi kamarák Bizottságának működési területe megegyezik az illetékes ügyvédi kamara működési területével.

6. A Bizottság feladatai kiterjednek az alábbi összeférhetetlenségi ügyekre:

- Üt. 6. § (1) bekezdésében, valamint az Üt. 7. §-ában írt ügyvédi hivatással összeegyeztethetetlen esetekre;

- az Üt. 5. § (1) és (3) bekezdésében írt ügyvédi tevékenységre;

- az Üt. 25. §-ban meghatározott megbízással kapcsolatos kérdésekre.

7. A területi ügyvédi kamara Bizottságának működési feltételeit a területi ügyvédi kamara biztosítja.

III. A MÜK Összeférhetetlenségi Bizottságának működése

8. A MÜK Összeférhetetlenségi Bizottsága az elnökség döntését előkészítő, ajánlattevő szerve.

9. A MÜK Bizottságainak működésére a területi kamarák bizottságaira vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

10. A Bizottság működési feltételeit a MÜK elnöksége biztosítja.

IV. Az Összeférhetetlenségi Bizottság eljárása

11. A Bizottság eljárását az elnökség, az elnök és a felvételi bizottság kezdeményezésére folytatja. [Üt. 113. § (2) bek. i) pontja, Üt. 114. § (1) bek. c) pontja, Üt. 106. § (2) bek. i) pontja, Üt. 107. § (1) bek. e) pontja, Üt. 6. § (3) bek.]

12. A Bizottság eljárása során a hozzáérkezett kezdeményezést, illetve bejelentést megvizsgálja, ennek során áttekinti és ellenőrzi az Üt., valamint a jelen szabályzat szerinti összeférhetetlenségi okok fennállását vagy azok hiányát.

13. A Bizottság legalább 3 főből álló Tanácsban jár el. A Tanácsot a Bizottság elnöke állítja össze. Eljárása során "állásfoglalással" határoz.

14. A Bizottság eljáró Tanácsa szükség szerint tartja üléseit. A Tanács határozatképes, ha a tagjainak többsége jelen van. A Tanács - előterjesztéseit és javaslatait - szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén a Tanács elnökének szavazata dönt. A Tanács állásfoglalását a Bizottság elnöke írásban közli az eljárást kezdeményező elnökséggel, illetve elnökkel.

Sürgős esetekben a Tanács ülés tartása nélkül is határozhat. Ilyenkor a tagok írásos véleményét az elnök összesíti, és az ajánlást a Bizottság elnöke útján továbbítja a kezdeményező felé.

15. A Tanács állásfoglalása nem minősül határozatnak. Döntését a bejelentővel, az érintett ügyvéddel és döntésre jogosultakkal közli.

16. Az eljáró Tanács üléseiről jegyzőkönyvet készíteni nem kell, állásfoglalását azonban írásba kell foglalni és azt az elnök, valamint a meghozatalban résztvevő tagok aláírják.

17. Az ügyvédi hivatással összeegyeztethetetlen helyzetek és magatartások esetén (Üt. 3. § és Üt. 6. §) - amennyiben ezek az ügyvédi kamarai felvétel során merülnek fel az összeférhetetlenség fennállását kell állásfoglalással megállapítani [Üt. 106. § (2) bek. c) és d) pont] - kivéve, ha az érintett személy az összeférhetetlenséget a rendelkezésre álló határidő alatt megszüntette.

Ha a fenti okok kamarai taggal kapcsolatban merülnek fel, a Bizottság, illetve eljáró Tanácsa a tagsági viszony megszüntetésére tesz előterjesztést [Üt. 20. § (1) bek. d) pontja] - kivéve -, ha az érintett ügyvéd az összeférhetetlenséget a rendelkezésre álló határidő alatt megszüntette.

18. Az ügyvéd eljárásával kapcsolatos összeférhetetlenségi esetekben (Üt. 7. § és Üt. 25. §) az összeférhetetlenség megállapításakor az ügyvédi megbízás megszüntetésére tesz javaslatot a Bizottság, illetve eljáró Tanácsa.

V. Záró rendelkezések

19. Az Összeférhetetlenségi Szabályzat rendelkezései a MÜK-re, a területi kamarákra, az ügyvédekre, az alkalmazott ügyvédekre, a külföldi jogi tanácsadókra és az ügyvédjelöltekre egyaránt kötelező.

20. A Szabályzatot a MÜK az elfogadásától számított 15 napon belül küldi meg a törvényességi felügyeletet gyakorló igazságügyminiszternek. (Üt. 125. §)

21. Az Összeférhetetlenségi Szabályzat közzététele napján lép hatályba, rendelkezéseit az addig el nem bírált ügyekben alkalmazni kell.

Az Összeférhetetlenségi Szabályzatot az Országos Ügyvédi Kamara teljes ülése az 1998. június 27. napján fogadta el.

Tartalomjegyzék