BH 2000.2.82 Az egyesülési jog gyakorlása során az önkéntesség elve a tagsági viszony fenntartása esetén is érvényesítendő [1989. évi II. tv. 3. § (1) bek., 6. § (1) bek., 12. § (1) és (2) bek.].
Az egyesületet kérelmére a megyei bíróság az 1998. július 6. napján meghozott végzésével nyilvántartásba vette.
A végzés ellen a megyei főügyészség fellebbezést nyújtott be a végzés hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság új határozat hozatalára történő utasítása iránt. A fellebbező álláspontja szerint a nyilvántartásba vételt elrendelő végzés törvénysértő, mert az egyesület alapszabálya a tagsági viszony megszűnését közgyűlési döntéstől tette függővé, a közgyűlés hatáskörét nem határozta meg pontosan az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény (a továbbiakban: Etv.) 6. §-ának (1) bekezdésébe ütközően. Sérelmezte továbbá, hogy nem állapítható meg az egyesület alapító tagjainak pontos létszáma, mert a bírósághoz benyújtott iratokon, jelenléti íveken az aláíró személyek létszáma eltérő.
A legfőbb ügyészség átiratában a megyei főügyészség fellebbezését fenntartotta.
A fellebbezés alapos.
Az egyesület alapszabálya 4. §-ának (3) bekezdése szerint a tagsági viszony többek között megszűnik a kilépés írásbeli bejelentésével. A 4. § (4) bekezdése szerint a belépési nyilatkozat tudomásulvételéről, a tagsági viszony megszűnéséről a szervezet vezetősége dönt, döntésével szemben az elnökséghez lehet fordulni. Az alapszabály 6. §-ának (2) bekezdése szerint a taggyűlés jogosult a tagok lemondását tudomásul venni.
Az Etv. 3. §-ának (1) bekezdése és 6. §-ának (1) bekezdése értelmében az egyesület demokratikus, önkormányzati elven működő szervezet. Az egyesülési jog alapvető elve - ahogy azt a megyei főügyészség a fellebbezésében helyesen kifejtette - az önkéntesség, melyet a tagok jogainak és kötelességeinek meghatározása útján az alapszabálynak is biztosítania kell. Ennek megfelelően a tag önkéntesen léphet be az egyesületbe saját elhatározásából, és ugyanígy saját elhatározásából a tagsági viszonyát a kilépése bejelentésével bármikor megszüntetheti. Mindezek alapján jogszabálysértő az egyesület alapszabálya 4. §-a (4) bekezdésének azon kitétele, hogy a szervezet vezetősége dönt a tagsági viszony megszűnéséről. A szervezet vezetőségének nincs hatásköre a kilépő tag tagi viszonyának megszűnése kérdésében határozni, csak a tagsági viszony megszüntetésének eseteiről dönthet, így az alapszabály szerint a tagsági díj tartós, indokolatlan nem fizetése kapcsán.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!