Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.3.144 A hitelező követelésének kielégítése, ha a gazdálkodó szervezet a részére tulajdonjog-fenntartással eladott dolgot a felszámolás közzététele előtt értékesítette [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 4. § (1) bek., 57. § (1) bek., Ptk. 94. § (2) bek., 119. §, 368. § (1) és (2) bek.].

A B. D. GmbH a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezet részére több részletben különböző gépipari termékeket adott el, és a számlákon feltüntette, hogy az áru tulajdonjogát a vételár teljes kiegyenlítéséig fenntartja. Ennek ellenére a kft. ügyvezetője a felszámolást megelőzően ezeket a tárgyakat értékesítette, de a vételárat nem fizette meg az eladó hitelezőnek.

A hitelező a felszámolónak bejelentette, hogy az adós 38 904 DEM összeggel tartozik, ezért kérte, hogy az ennek megfelelő értékű és a számlákon szereplő árut mint jogos tulajdonát részére adja ki, vagy annak összegét a felszámolási eljárás eredményétől függetlenül fizesse meg. A felszámoló a bejelentett követelést elismerte, álláspontja szerint azonban ezt csak a felszámolási eljárás keretében lehet kielégíteni, és azt a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló, az 1993. évi LXXXI. törvénnyel módosított 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 57. §-a (1) bekezdésének f) pontjába sorolta be.

A felszámoló intézkedése miatt a hitelező kifogást terjesztett elő, amelyben kérte az adóst vagy az áru, vagy annak ellenértéke haladéktalan kiadására, illetve kifizetésére kötelezni.

Az elsőfokú bíróság végzésével arra kötelezte a felszámolót, hogy a hitelező részére 15 napon belül 38 904 DEM-et vagy annak megfelelő forintösszeget fizessen ki. A végzés indokolásában megállapította, hogy az iratoknál elfekvő számlákból kitűnően a hitelező a tulajdonjog fenntartásával adta el az árut az adós kft.-nek a Ptk. 368. §-ának (1) bekezdése értelmében. E jogszabályhely (2) bekezdése kimondja, hogy a vevő a tulajdonjog fenntartása idején a dolgot nem idegenítheti el, és nem terhelheti meg. Ilyen körülmények között az adós rendelkezési jogosultsága a Ptk. 112. §-ának (1) bekezdése értelmében hiányzott. A módosított Cstv. 4. §-ának (1) bekezdése értelmében a felszámolási eljárás körébe tartozik a gazdálkodó szervezet minden vagyona, amellyel a felszámolási eljárás kezdő időpontjában rendelkezik. Tekintettel arra, hogy a hitelező által jogfenntartással eladott vagyontárgyakkal az adós nem rendelkezhetett, az eladott vagyontárgy nem tartozott a felszámolási eljárás körébe vonható vagyontárgyak közé, emiatt a felszámoló köteles a ki nem egyenlített vételárat, a felszámolási eljárástól függetlenül, a meglévő vagyonból kielégíteni.

A végzés ellen az adós felszámolója nyújtott be fellebbezést, melyben az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatásával a kifogás elutasítását kérte. Fellebbezése indokaként hivatkozott arra, hogy az elsőfokú bíróság által helyesen megállapított tényállás szerint a felszámolás elrendelése előtt a társaság ügyvezetője a kifogást tevő hitelező tulajdonát képező ingóságokat az adásvételi szerződésben foglalt tulajdonjog fenntartása figyelmen kívül hagyásával értékesítette. Az értékesítés a társaság nevében történt, ezért az erre irányuló hitelezői igényt nyilvántartásba vette, és amennyiben a társaság vagyona arra fedezetet biztosít, ki tudja elégíteni. Az elsőfokú bíróság végzésének az a rendelkezése, amely 15 napon belül készpénzfizetésre kötelezi a felszámolót, sérti a többi hitelező jogos érdekeit, hiszen semmiféle jogcím nem ad lehetőséget arra, hogy a hitelezői igényt felszámolási költségként vagy egyéb kielégítési elsőbbséget biztosító igényként kezelje.

A fellebbezésre adott észrevételeiben a hitelező az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérte. Álláspontja szerint a tulajdonjog az ellenérték megfizetésének elmaradása miatt továbbra is a hitelező céget illeti meg. Tekintettel arra, hogy az adós ügyvezetője úgy értékesítette más tulajdonát, hogy azt a társaság nevében tette, a felszámoló az elsőfokú bíróság végzése szerint köteles helytállni. Nem fogadható el az az álláspont, hogy egyszerű hitelezői igényként kell nyilvántartásba venni ezt az igényt és a fedezeti vagyon függvényében kielégíteni. A jóhiszeműen eljáró külföldi hitelezővel szemben méltánytalan lenne, ha a tulajdonában maradt áruját a társaság nevében eljáró ügyvezető minden következmény nélkül értékesíthetné úgy, hogy azért a társaság ne lenne köteles közvetlenül és más hitelezőket megelőzően felelni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!