BH 1960.11.2764 Apasági per nem szüntethető meg azon az alapon, hogy a gyermeket más férfi örökbefogadta.
A felperes gyámhatóságilag kirendelt gondnoka útján pert indított az alperes ellen apaság megállapítása iránt. A per folyamatban léte alatt a gyermeket harmadik személy örökbe fogadta. Az elsőfokú bíróság az örökbefogadással a felperes családi jogállását rendezettnek tekintette, s ennek alapján az apasági pert végzéssel megszüntette. A végzés indokolásában utalt az anyakönyvezésnek az örökbefogadással kapcsolatos szabályaira. A felperes apjaként a születési anyakönyvi kivonat már az örökbefogadó apát tünteti fel, ő a gyermek apja, a Csjt. 38. §-a értelmében tehát már nincs helye az apasági per folytatásának. Ha pedig az örökbefogadást később felbontanák, a felperes az apasági pert minden korlátozás nélkül megindíthatja. Az e végzés ellen benyújtott felperesi fellebbezés és ügyészi fellebbezési óvás alapos.
Családjogi törvényünk egész rendszeréből kitűnően a családi jogállást a vérszerinti kapcsolat, a rokonság hozza létre, ez jogokat és kötelezettségeket alapít, s az egész életre kiható érzelmi, erkölcsi és jogi kapcsolatokat hoz létre. Az örökbefogadás intézménye ugyancsak családi kapcsolatot eredményez az örökbefogadó szülő és az örökbefogadott gyermek között, ez azonban nem szünteti meg, csak bizonyos mértékig és ideig háttérbe szorítja a vérszerinti kapcsolaton alapuló jogokat és kötelezettségeket. A Csjt. 52. §-a értelmében az örökbefogadás következtében az örökbefogadott gyermekkel szemben vérszerinti szülőinek szülői felügyelete megszűnik, azonban bizonyos esetekben ez a szülői felügyeleti jog feléled.
A Csjt. 61. §-ának (4) bekezdése pedig kimondja, hogy ha az örökbefogadó szülő a, tartási kötelezettségét teljesíteni nem tudja, ez a kötelezettség a vérszerinti szülőre hárul. A Ptk. 617. § (2) bekezdése szerint az örökbefogadás nem érinti az örökbefogadott törvényes öröklési jogát vérszerinti rokonai után, a 618. § (2) bekezdése pedig biztosítja az örökbefogadott után az örökbefogadott vérszerinti rokonainak törvényes öröklési jogát, ha az örökbefogadott után sem az örökbefogadó, sem annak rokona nem örököl. Családjogi törvényünk 56. és 57. §-ai lehetővé teszik az örökbefogadás felbontását, amely esetben a vérszerinti szülők minden joga feléled.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!