Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

16/2014. (VIII. 29.) LÜ utasítás

az ügyészségi fogalmazók joggyakorlatáról és szakmai képzéséről

Az ügyészségi fogalmazók joggyakorlatát és szakmai képzését az ügyészségéről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az ügyészségi munkavállalói érdek-képviseleti szervezetek és az Ügyészségi Alkalmazottak Országos Tanácsa véleményét is figyelembe véve - a következőkben szabályozom:

1. § Az utasítás hatálya kiterjed az ügyészségi fogalmazóra és az Országos Kriminológiai Intézet jogász szakképzettségű segédmunkatársára (a továbbiakban együtt: fogalmazó), továbbá a fogalmazók képzésében közreműködő ügyészségi alkalmazottakra.

A joggyakorlat célja és ideje

2. § (1) A joggyakorlat célja az, hogy a fogalmazó a munka végzése során, az ügyészségi jogalkalmazás szempontjából meghatározó jogi ismeretek elmélyítése mellett megismerje az ügyészi gyakorlatot, elsajátítsa az ügyészi tevékenység szakmai szabályait, munkamódszerét és fejlessze a döntéshozatalhoz megkívánt készségeket.

(2) A joggyakorlat eredményeként el kell érni, hogy a fogalmazó

a) képes legyen alkalmazni az ügyészségi ügyvitel szabályait,

b) az anyagi jogi és eljárásjogi szabályokat behatóan ismerje, és a gyakorlatban megfelelően alkalmazza,

c) ismereteket szerezzen az ügyészi munkához nélkülözhetetlen munkaszervezési módszerekről,

d) sajátítsa el az ügyészi jogállásra vonatkozó jogszabályokat, és

e) ismerje meg az ügyészi hivatás etikai normáit.

3. § A fogalmazó joggyakorlatának tartamára és számítására a jogi szakvizsgáról szóló jogszabály az irányadó.

A joggyakorlat tartalma

4. § (1) A fogalmazót joggyakorlata során olyan munkával kell foglalkoztatni, amely az ügyészi hivatásra való felkészülését segíti.

(2) A joggyakorlat beosztásával és a szakmai feladatok kijelölésével lehetővé kell tenni, hogy a fogalmazó

a) a jogi szakvizsga minden tantárgyához megfelelő gyakorlati ismereteket szerezhessen,

b) az ügyészi tevékenység valamennyi szakterületét - leghosszabb tartamban a büntetőjogi tevékenységet -, valamint az azokhoz kapcsolódó ügyviteli, statisztikai gyakorlatot megismerhesse, és

c) az egyes szakterületeken eltöltött idő végén a főügyészségen is gyakorlatot szerezzen.

(3)[1] A fogalmazó - lehetőleg joggyakorlata kezdetén - ügyészségi nyomozás szakterületen legalább három hónap joggyakorlatot folytathat.

(3a)[2] A nyomozás szakterületi joggyakorlat helye a fogalmazó kinevezés szerinti szolgálati helyéhez vagy lakóhelyéhez legközelebb eső, az ügyészségek illetékességi területéről szóló 21/2011. (XII. 20.) LÜ utasítás 4. § (4) bekezdése szerinti nyomozó ügyészség.

(3b)[3] A fogalmazót a nyomozó ügyészséghez joggyakorlat céljából a Központi Nyomozó Főügyészség vezetőjének egyetértésével a munkáltatói jogkör gyakorlója rendeli ki.

(3c)[4] A Központi Nyomozó Főügyészségre kinevezett fogalmazó a szolgálati helyével azonos székhelyű vármegyei főügyészségen (Fővárosi Főügyészségen) legalább három hónap joggyakorlatot folytathat.

(3d)[5] A Központi Nyomozó Főügyészségre kinevezett fogalmazót a vármegyei főügyészség (Fővárosi Főügyészség) vezetőjének egyetértésével a Központi Nyomozó Főügyészség vezetője rendeli ki.

(3e)[6] A fogalmazó a joggyakorlatának kezdetén egy hónap ügyviteli gyakorlatot folytat.

(4) A joggyakorlat egy része kivételesen a Legfőbb Ügyészségen vagy fellebbviteli főügyészségen is teljesíthető.

4/A. §[7] A közérdekvédelmi szakterületre kinevezett fogalmazó esetében

a) a 4. § (2) bekezdés b) pontjában foglaltakat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a fogalmazó leghosszabb tartamban a közérdekvédelmi szakterületi tevékenységet ismerhesse meg,

b) a 4. § (3) bekezdésében foglaltakat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a fogalmazó ügyészségi nyomozás szakterületen legfeljebb 1 hónap joggyakorlatot folytathat.

5. § A joggyakorlat ideje alatt elő kell segíteni, hogy a fogalmazó a jogalkalmazás egyéb területein (bíróság, nyomozó hatóság) is ismereteket szerezzen. A fogalmazó ennek során a jogi szakvizsgáról szóló jogszabály szerinti munkakörben, feladatkörben foglalkoztatható. Ennek tartama nyomozó hatóságon, illetve bíróságon töltött joggyakorlat esetén összességében nem haladhatja meg a három hónapot.

A fogalmazó képzése

6. § (1) A fogalmazó képzésének alapja az egyéni tanulás.

(2) A jogi szakvizsgára való felkészüléshez és a gyakorlati ismeretek elmélyítése érdekében a főügyész szervezett képzést biztosíthat a fogalmazó részére, amelyen a részvétel kötelező.

(3) A fogalmazó számára a joggyakorlat ideje alatt lehetőség szerint biztosítani kell, hogy - elsősorban a szakvizsga tananyagából, számítástechnikai, informatikai ismeretekből - országosan vagy regionálisan szervezett képzésben vehessen részt.

A joggyakorlat szervezése és irányítása

7. § (1)[8] A fogalmazó joggyakorlatának megszervezéséről, a felkészüléshez szükséges személyi és tárgyi feltételek megteremtéséről a főügyész - nyomozó ügyészségi joggyakorlat esetén a Központi Nyomozó Főügyészség vezetőjével, előzetes egyeztetést követően, közösen - gondoskodik. A főügyész a joggyakorlat megszervezésére tanulmányi ügyészt jelölhet ki.

(2) A fogalmazó felkészítését a joggyakorlat helye szerinti közvetlen vezető irányítja.

(3)[9] A Legfőbb Ügyészség Személyügyi és Továbbképzési Főosztálya látja el a fogalmazóképzés országos irányítását és ellenőrzését, valamint a Magyar Ügyészképző Központ keretében szervezi a központi képzést (tanfolyamok, szakmai konferenciák, tudományos pályázatok stb.).

8. § (1) A főügyész a fogalmazó mellé a 7. § (2) bekezdésében említett ügyész javaslata alapján instruktort jelöl ki. Az instruktor a fogalmazó munkáját és felkészülését folyamatosan segíti és ellenőrzi.

(2) Instruktornak olyan ügyészt kell kijelölni, aki e feladat ellátásához kellő szakmai felkészültséggel és pedagógiai érzékkel rendelkezik. Az instruktor a fogalmazó felkészítéséért anyagi elismerésben részesülhet.

Felkészülési terv, beszámoló, joggyakorlati kimutatás

9. § (1) Egy-egy szakterületen folytatott joggyakorlat megkezdése előtt felkészülési tervet kell készíteni, amelyről a főügyész a 7. § (1) bekezdése alapján gondoskodik.

(2) A fogalmazó a felkészülési terv alapján legalább félévente, egyébként a Magyar Ügyészképző Központ keretében szervezett fogalmazói tanfolyamokat követő félévben írásban vagy szóban beszámol. Ez utóbbi alkalommal a gyakorlati tevékenységét is értékelni kell. A szóbeli beszámoltatás a főügyész által szervezett háromtagú bizottság előtt történik, melynek tagja a főügyész, illetve a főügyészhelyettes.

(2a)[10] A Központi Nyomozó Főügyészségre kinevezett fogalmazó a 4. § (3c) bekezdése szerinti joggyakorlata végén a vármegyei főügyészségen (Fővárosi Főügyészségen) számol be az ott szerzett ismereteiből.

(3) Ha a kijelölt elméleti és gyakorlati ismereteket a fogalmazó nem sajátította el kellő alapossággal, újabb határidő tűzésével ismételten be kell számoltatni. A joggyakorlat az ismételt beszámoló sikertelensége esetén meghosszabbodik.

(4) A főügyész az ügyészség sajátosságainak megfelelően határozhatja meg a fogalmazó további beszámoltatásának rendjét.

10. § (1) A fogalmazó a munkájáról a Mellékletben meghatározott joggyakorlati kimutatást vezet. A kimutatásba be kell jegyezni a fogalmazó által készített intézkedéstervezetek adatait, valamint a kimutatás pótlapjára a 9. § (2) bekezdésében meghatározott beszámolók eredményét.

(2) A joggyakorlati kimutatásban a főügyész (főügyészhelyettes) igazolja a Magyar Ügyészképző Központ keretében szervezett képzéseket követő beszámolók megtörténtét. A teljes joggyakorlat befejezése után a főügyész a joggyakorlati kimutatást lezárja, és azt mellékleteivel együtt a fogalmazó munkaügyi iratgyűjtőjében helyezi el. A joggyakorlat lezárásával hozzájárulását adja a fogalmazó szakvizsgára való jelentkezéséhez.

Jelentkezés a szakvizsgára

11. §[11] A fogalmazó a jogi szakvizsgára jelentkezéséről vagy annak módosításáról - ideértve valamennyi részvizsgára történő bejelentkezést, illetve a részvizsga sikertelenségét is - a munkáltatói jogkör gyakorlóját haladéktalanul tájékoztatja.

12. § A fogalmazót, ha a jogi szakvizsgára a munkáltatói jogkör gyakorlójának írásban megadott hozzájárulásával jelentkezett, felkészülése érdekében részvizsgánként 20 munkanap munkaidő-kedvezmény illeti meg, amelyre illetmény jár. A megismételt részvizsgára, illetve pótvizsgára a kedvezmény nem vonatkozik.

Vegyes rendelkezések

13. § (1) Az Országos Kriminológiai Intézet segédmunkatársai joggyakorlatukat a fővárosi főügyész által kijelölt budapesti székhelyű ügyészségen folytatják.

(2)[12] A Legfőbb Ügyészségre vagy fellebbviteli főügyészségre kinevezett ügyészségi fogalmazók joggyakorlatuk egy részét a szolgálati helyükkel azonos székhelyű, a munkáltatói jogkör gyakorlójának - a Személyügyi és Továbbképzési Főosztállyal egyeztetett - rendelkezése szerinti ügyészségen folytatják.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben említett esetben a joggyakorlat megszervezésével és a beszámoltatással kapcsolatos feladatokat a joggyakorlat helye szerinti főügyész teljesíti.

14. § (1) Ha a fogalmazó a jogi szakvizsgára a munkáltatói jogkör gyakorlójának írásban megadott hozzájárulásával jelentkezett és kitűnő vagy jeles eredményt ér el, az általa befizetett vizsgadíj teljes összegének, jó eredmény elérése esetén a vizsgadíj fele összegének megtérítésére jogosult. A megismételt vizsga, illetve pótvizsga díjára ez nem vonatkozik.

(2) A vizsgadíjat a munkáltatói jogkör gyakorlója előterjesztésére a Legfőbb Ügyészség Gazdasági Főigazgatósága téríti vissza.

(3) Amennyiben a fogalmazó szolgálati viszonya a szakvizsga letételétől számított hat hónapon belül saját kezdeményezésére vagy neki felróhatóan szűnik meg, a vizsgadíjat vissza kell térítenie. E kötelezettség vállalásáról a fogalmazót a vizsgadíj megtérítésekor nyilatkoztatni kell.

15. § Ezen utasítás rendelkezéseit a fogalmazókkal eskütételüket követően ismertetni kell.

Záró rendelkezések

16. § Felhatalmazást kap a főügyész, hogy ezen utasítás keretei között - a helyi sajátosságok figyelembevételével szabályozza a fogalmazóképzést.

17. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő második hónap első napján lép hatályba.

(2) Hatályát veszti az ügyészségi fogalmazók joggyakorlatáról és szakmai képzéséről szóló 4/2000. (ÜK. 4.) LÜ utasítás.

Dr. Polt Péter s. k.,

legfőbb ügyész

Melléklet a 16/2014. (VIII. 29.) LÜ utasításhoz

Joggyakorlati kimutatás
Név:.................................................................................................................................................................................
SorszámA tanulmányozott ügy vagy joganyag
tárgya, száma
(Ügyszak, beosztás kezdete és vége:
év, hó, nap sorszám nélkül)
Intézkedési tervezetAz instruktor aláírása
A beszámoló minősítése
Pótlap a joggyakorlati kimutatáshoz
Magyar Ügyészképző Központ
Fogalmazóképzés
Név:
Tantárgy:Beszámoló
formája:
Beszámoló
eredménye:
Beszámoltatta:Aláírás:Dátum:
Az ügyészi hivatásra vonatkozó
ismeretek
Az ügyészi hivatásra vonatkozó
ismeretek: irat- és ügykezelés,
statisztika, informatikai biztonság,
titkos ügykezelés, adatvédelem és
adatbiztonság
írásban
Büntetőjog
Büntető eljárási jog
Büntetés-végrehajtási és
szabálysértési jog
Alkotmányjog és közigazgatási jog
Európai közösségi jog
Munkajog és társadalombiztosítási
jog
Polgári jog és családjog
Gazdasági jog
Polgári eljárásjog
Joggyakorlata során a munkáltató által meghatározott fogalmazóképzésben részt vett. Beszámolási kötelezettségének
eleget tett.
.............................................
.........................................................
aláírás

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 4/2021. (II. 26.) LÜ utasítás 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2021.03.06.

[2] Megállapította a 4/2021. (II. 26.) LÜ utasítás 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2021.03.06.

[3] Beiktatta az 1/2019. (I. 17.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2019.02.01.

[4] Megállapította az 1/2023. (II. 8.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2023.02.16.

[5] Beiktatta az 1/2023. (II. 8.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2023.02.16.

[6] Beiktatta az 1/2023. (II. 8.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2023.02.16.

[7] Beiktatta a 16/2023. (XI. 23.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2023.11.24.

[8] Megállapította az 1/2019. (I. 17.) LÜ utasítás 2. §-a. Hatályos 2019.02.01.

[9] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 52. § a) pontja. Hatályos 2022.07.08.

[10] Beiktatta az 1/2023. (II. 8.) LÜ utasítás 2. §-a. Hatályos 2023.02.16.

[11] Megállapította a 14/2015. (X. 21.) LÜ utasítás 2. §-a. Hatályos 2015.10.22.

[12] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 52. § b) pontja. Hatályos 2022.07.08.

Tartalomjegyzék