Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.37153/2014/5. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (BÁNYÁSZATI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1993. évi XLVIII. törvény (Bt.) 22. §, 49. §, 203/1998. (XII. 19.) Korm. rendelet (Bt. Vhr.) 6/C. § (1) bek., (2) bek., (6) bek.] Bírók: Fekete Ildikó, Kárpáti Zoltán, Sperka Kálmán

A határozat elvi tartalma:

A fúrási tevékenység leállítása a bányahatósági engedély hiánya miatt jogszerűnek tekinthető.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.III.37.153/2014/5.szám

A Kúria a Fekete Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Fekete Zsolt ügyvéd; fél címe 2) által képviselt felperes neve (

felperesnek a jogtanácsos által képviselt alperes neve alperes ellen bányászati ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2013. december 10. napján kelt 9.K.27.189/2013/6. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 7. szám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Kúria az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 9.K.27.189/2013/6. számú ítéletét hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárási illetéket a felperes viseli.

Kötelezi a Kúria a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30.000,- (harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes a ... számú kutatási engedély alapján szerzett ásványi nyersanyag - kutatási jogot a "..." megnevezésű kutatási területre. A kutatás műszaki üzemi tervét a bányakapitányság 2007. június 1-ig tartó érvényességgel engedélyezte. A jogosult kutatási zárójelentést nem nyújtott be, tájékoztató jelentéseiben beszámolt a tervidőszakban általa elvégzett kutatási tevékenységekről. A kutatási engedély érvényességének lejárta előtt kutatási jog adományozása iránti kérelmet nyújtott be a "..." elnevezésű kutatási területre. A kutatási jogot a bányakapitányság az 1742/3/2007. számú jogerős határozatában ismételten megadta. A kutatási műszaki üzemtervet négy évig, 2012. július 15-ig tartó érvényességgel engedélyezte. A jogosult újabb tájékoztató jelentéseket nyújtott be a tervidőszakban elvégzett tevékenységéről. A beszámoló jelentések alapján a 2008-2010-es kutatási időszakban és 2011-ig forrásos kutatás elvégzésére nem került sor és a tervezett geofizikai kutatást sem végezték el. A bányakapitányság eljárást indított a kutatási feladatok ellenőrzésére vonatkozóan, majd a 2011. július 27-én kelt 1945/11/2011. számú határozatával a felperes kutatási jogadományát visszavonta. A felperes fellebbezett a határozat ellen, amelynek elbírálása során az alperes a 2011. november 25. napján kelt MBFH/1445-2/2011. számú másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot az indokolás megváltoztatása mellett helybenhagyta.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérte. Előadta, hogy 2011. július 24. napján megkezdte a műszaki üzemtervben jóváhagyott forrásos kutatási tevékenységét amelynek során a teljes kutatási időszakra tervezett öt fúrólyuk közül kettő fúrólyukat lemélyített 344 méter terjedelemben, valamint a megmaradó három fúrólyuk lemélyítését előkészítette. Ezek lemélyítése azért nem történt meg, mert 2011. augusztus 15. napján a fúrások helyszínén a bányakapitányság hatósági ellenőrzést tartott, melynek során a jogosultságot visszavonta, és egyben megtiltotta a további tevékenységet. A kutatófúrások leállítása a bányakapitányság részéről jogellenes volt, mert annak indokaként a nem jogerős és nem végrehajtható 1945/11/2011. számú határozatra hivatkozott. A felperes így a műszaki üzemtervben a kutatási feladatainak időarányos részét neki fel nem róhatóan nem tudta végrehajtani.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét alaptalannak értékelte, és elutasította azt. Ítéletének indokolásában rögzítette, hogy abban a kérdésben kellett döntenie, hogy a kutatási jog visszavonása megfelelt-e a jogszabályoknak. Hivatkozott az elsőfokú bíróság a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény (a továbbiakban: Bt.) 22.§ (1), (2), (3) bekezdésére, a Bt. végrehajtásáról szóló 203/1998. (XII.19.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 6/C.§ (1), (2) és (6) bekezdésére, a Bt. 49.§ 7. pontjára, a Vhr. 34.§ 7. pontjára. Kifejtette az elsőfokú bíróság, hogy a bányakapitányság a 1401/17/2008. számú határozattal engedélyezte a felperes kutatási műszaki üzemtervben szereplő tevékenységét, amelynek érvényességi ideje 4 éves időtartamot jelent. A határozat indokolása tartalmazta, hogy amennyiben a kutató a jóváhagyott műszaki üzemi tervben meghatározott kutatási feladatai időarányos részét neki felróható okból nem hajtja végre, az adományozott kutatási jogot a bányafelügyelet a Bt. 22.§ (9) bekezdése alapján visszavonhatja. Ismertette az elsőfokú bíróság a kutatási jelentésben foglaltakat, és rögzítette, hogy az eljárás 2011. június 1-én indult, amikor a bányakapitányság értesítette a felperesi képviselőt a hatósági eljárás megindításáról. Eddig az időpontig a felperes fúrási tevékenységet nem végzett. Ahogy a keresetlevél is tartalmazza, a felperes 2011. július 24-én kezdte meg a műszaki üzemtervben jóváhagyott fúrásos kutatási tevékenységet. Megállapította az elsőfokú bíróság, hogy az eljárás megindulásáig a felperes által végzett tevékenység a Bt. 49.§ 7. pontja, valamint a Vhr. 34.§ 7. pontja alapján előkutatási tevékenységnek minősült. A Vhr. 6/C.§ (1) bekezdése szerint a kutatási tevékenységet a műszaki üzemterv szerint kell elvégezni. A felperes azonban a kutatási tevékenységét nem eszerint végezte, hanem attól munkaprogramjában eltért, annak módosítását nem kezdeményezte. Így az alperes a Bt. 22.§ (9) bekezdése alapján a kutatási jogot visszavonta, ugyanis a felperes a kutatási feladatait a műszaki üzemtervben meghatározott ütemezésben nem hajtotta végre. Utalt arra az elsőfokú bíróság, hogy a kutatási munkaprogramot a felperes határozta meg, saját maga által meghatározott feladatok végrehajtását mulasztotta el, és nem élt a Vhr. 6/C.§ (6) bekezdése szerinti módosítási lehetőséggel, így az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a felperesnek felróható, hogy a műszaki üzemterv időarányos részét nem teljesítette, ugyanakkor tudnia kellett annak jogkövetkezményéről is.

A hatóság által a 2011. augusztus 14-én történt fúrások leállításával és a további fúrási tevékenység folytatásának megtiltásával kapcsolatos intézkedés miatt alaptalannak értékelte az elsőfokú bíróság a felperes kifogását, hiszen a kutatási műszaki üzemterv egyértelműen meghatározta, hogy 2009, 2010, 2011. július 15-ig milyen mennyiségű és milyen mélységű fúrást kell elvégezni, amelyre azonban nem került sor. Így a felperes felróhatósága megállapítható.

Rögzítette az elsőfokú bíróság, a másodfokú hatóság hivatkozott arra, hogy a felperesnek az öt darab mélyfúrás létesítéséhez engedélye nem volt, és ezt az elsőfokú hatóság nem vizsgálta. A bejelentett, de engedély nélkül megkezdett fúrási tevékenységet a bányakapitányság a Bt. 22.§ (9) bekezdésére hivatkozva állította le, ugyanakkor ez a jogi hivatkozás helytelen volt, mert a kutatási jogadományt visszavonó határozat még nem volt jogerős és végrehajtható. A másodfokú határozat indokolása szerint a fúrási tevékenység leállítása jogszerű volt, de annak indoka nem helytálló.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!