Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.4.132 A terhelt telkére átnyúló garázs önkényes és jelentős kárt okozó elbontása a birtokháborítás miatt folyamatban levő polgári per tartama alatt rongálást valósít meg, és nem tekinthető "jogos önhatalomnak" [Btk. 324. § (1) bek., Ptk. 190. § (1) bek.].

A városi bíróság a 2002. szeptember 24. napján kelt, illetve a megyei bíróság - mint másodfokú bíráság - 2002. november 18. napján meghozott ítéletével S. T. terheltet rongálás vétsége és rongálás bűntette miatt - halmazati büntetésül - 250 napi tétel, - napi tételenként 1000 forint összegű - összességében tehát 250 000 forint pénzbüntetésre ítélte.

Az alapul szolgáló - a másodfokú bíróság által nem érintett - tényállás lényege szerint S. T. terhelt és V. X. sértett között birtokháborítás miatt nézeteltérés keletkezett abból, hogy a sértett ingatlanán létesített garázs egy része - mintegy 13 m2-nyi területrész - túlépítés következtében a terhelt feleségének a tulajdonát képező ingatlanon helyezkedett el.

A túllépés miatti területrész megvásárlására vonatkozó egyezség a felek között meghiúsult, így 2001. február 14-én kelt levelében a terhelt felszólította a sértettet a birtokháborítás megszüntetésére, és a garázs eltávolítására.

A felek között a birtokháborítás megszüntetése miatt polgári per is folyamatban volt.

A terhelt felszólításának a sértett nem tett eleget, bírósághoz fordult.

Ezt követően a terhelt 2001. június 6. napján 6 órakor egy MTZ típusú traktorral megjelent a sértett ingatlanán. A házba bekopogott, mivel közölni kívánta azt, hogy a garázst elbontja, ezért onnan pakoljanak ki.

A sértett a kopogásra nem jelentkezett, mire a terhelt bement a lezáratlan garázsba és az ahhoz épített lakóépület vasszerkezettel rögzített csavarjait eltávolította; majd a traktorhoz kapcsolt drótkötéllel a garázst a sértett telkére rávontatta, minek következtében az annyira megrongálódott, hogy használhatatlanná vált.

A garázs szerkezetének szétrombolásával, illetve az abban elhelyezett grillsütő és 46 üveg borkülönlegesség megsemmisülésével a sértettnek összesen 259 390 forint összegű kára keletkezett.

A sértett a garázsban tárolta a tulajdonában álló A. A. Kft.-nek a tulajdonát képező - a tényállásban cím szerint is megjelölt - könyvek, és CD lemezek több példányát, valamint hangversenyplakátokat is, amelyek a rájuk omló garázstól szintén megrongálódtak, illetve megsemmisültek.

Emiatt a kft.-nek is 10 000 forintot meghaladó, de 200 000 forintnál nem több kára keletkezett.

A cselekménnyel okozott kár egyik sértett esetében sem térült meg.

A rongálási cselekmény befejezése után érkeztek a helyszínre a terhelt ismerősei, akik a két telek határaként új oszlopokat helyeztek el.

A fenti jogerős határozatok ellen a Be. 284. §-a alapján - tartalmilag a Be. 284. §-ának (1) bekezdés a) pontjára alapítottan - felmentés érdekében a terhelt és meghatalmazott védője nyújtottak be felülvizsgálati indítványt.

A felülvizsgálatot kérők jogi érvelésének lényege szerint a terhelt jogos önhatalmat gyakorolt, amikor a birtoksértő magatartást megszüntette; a jogos önhatalom pedig a büntethetőséget kizárja.

A cselekmény büntetőjogi értékelésénél az elsőfokú bíróság írásban, míg a másodfokú bíróság "részben szóban", arra a következtetésre jutott, hogy az ún. jogos önhatalmat csak akkor lehetett volna gyakorolni, ha a polgári bíróság az illetékes körjegyzőségnek a 2001. június 11. napján kelt bontási határozatát nem függesztette volna fel. A polgári iratokból kitűnően a jegyzői határozat felfüggesztése megszületett, ám ez soha nem emelkedhetett jogerőre, mert a bejelentett terhelti fellebbezés folytán ebben az ügyben a sértett - mint felperes - a keresetét visszavonta. A fentiek alapján állapítható meg, hogy a jogos önhatalom fennállt.

Továbbmenően a sértetti ingóságok vonatkozásában nem értékelte a bíróság azt a tényt, miszerint a sértett ezek bejelentésére, felsorolására már csak akkor kerített sort, amikor a polgári per az ő keresetének visszavonása miatt megszűnt.

A Legfőbb Ügyészség írásbeli nyilatkozatában - majd utóbb a nyilvános ülésen jelen lévő képviselője is - a felülvizsgálati indítványt a tényállást támadó részében a törvényben kizártnak, egyebekben pedig alaptalannak tartotta.

Álláspontja szerint a terhelt a polgári per tartama alatt, s oly módon lépett fel a birtoka elleni támadás elhárítása érdekében, hogy az egyéb birtokvédelmi eszközök igénybevételével járó időveszteségnek a birtokvédelmet meghiúsító veszélye nem állt fenn. A birtoksértőnek aránytalanul nagyobb hátrányt okozott, mint amit számára a birtokháborítás jelentett. Ekként a magatartása ún. megengedett önhatalomnak nem volt tekinthető. A cselekmények minősítése mindenben megfelel az anyagi jog szabályainak.

Mindezekre figyelemmel a megtámadott határozatok hatályukban történő fenntartását indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!