BH 2003.12.487 Ha a szabadságvesztés végrehajtását felfüggesztik, a főbüntetés elévülésének a határideje a próbaidő leteltének a napján kezdődik;

a próbaidő alatt elkövetett bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélés esetén a próbaidő leteltének napjától számított elévülési időn belül van lehetőség a felfüggesztett büntetés végrehajtásának az elrendelésére;

az elsőfokú bíróságnak a felfüggesztett büntetés végrehajtását elrendelő, nem jogerős határozata a felfüggesztett büntetés elévülését félbeszakítja [Btk. 67. § (1) bek. d) pont, 68. § (1) bek., 91. § (1) bek. b) pont].

Az elsőfokú bíróság a 2000. december 8. napján kelt ítéletével, a másodfokú bíróság a 2002. március 19. napján kelt ítéletével a II. r. terheltet társtettesként, csoportosan elkövetett rablás bűntettének kísérlete miatt 5 évi fegyházbüntetésre, és 5 évre a közügyektől eltiltásra ítélte, és egyben elrendelte a kerületi bíróság 1993. június 17. napján jogerőre emelkedett ítéletével kiszabott - eredetileg 3 évi próbaidőre felfüggesztett - 1 év 2 hónapi börtönbüntetés végrehajtását.

A jogerős bírósági határozatok ellen a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt. Az indítványban írtak szerint a terhelt által elkövetett cselekmény büntethetősége elévült.

A nyilvános ülésen a terhelt ezt azzal egészítette ki, hogy a felfüggesztett szabadságvesztés végrehajthatóságának az elrendelése is elévült. Hivatkozott még arra is, hogy cselekményével kapcsolatban vallomása elfogadása esetén az önkéntes elállás lett volna megállapítható, és ezt az álláspontot a védője változatlan tényállás mellett is fenntartotta.

A legfőbb ügyész a felülvizsgálati indítványt alaptalannak tartva, a megtámadott bírósági határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

1. A terhelt büntethetősége nem évült el.

A csoportosan elkövetett rablás bűntettének - és a kísérletének is - a büntetési tétele 5 évtől 10 évig terjedő szabadságvesztés [Btk. 321. § (3) bek. c) pont], az elévülési idő a büntetési tétel felső határának megfelelő idő, tehát 10 év [Btk. 33. § (1) bek. b) pont].

A terhelt a bűncselekményt 1996. január 1. napján követte el, az elévülés tehát 2005. december 31. napján következett volna be. A terhelt ellen 1996. március 26. napján emeltek vádat, 2000. december 8. napján kelt az elsőfokú, 2002. március 19. napján a másodfokú - jogerős - ítélet. A büntethetőség tehát nem évült el.

2. Nem alapos az indítvány a felfüggesztett szabadságvesztés elrendelése (végrehajthatósága) elévülését állító részében sem.

A Btk. 67. §-a (1) bekezdése d) pontjának rendelkezése szerint a büntetés végrehajthatósága elévülésének határideje az öt évet el nem érő szabadságvesztés esetén öt év. A Btk. 68. §-ának (1) bekezdése szerint a büntetés elévülésének határideje a büntetés végrehajtásának felfüggesztése esetén a próbaidő leteltének napján kezdődik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!