Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 19/1999/12 számú határozata összefonódás tárgyában. Eljárás alá vont: Bestfoods Magyarország Élelmiszer Feldolgozó és Kereskedelmi Rt.

Vj-19/1999/12

Vj-19/1999/12

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a dr. Hegymegi-Barakonyi Zoltán ügyvéd (1062 Budapest, Andrássy út 102.) által képviselt Bestfoods Magyarország Élelmiszer Feldolgozó és Kereskedelmi Rt kérelmezőnek összefonódás engedélyezése iránti kérelmére -tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács engedélyezi, hogy a kérelmező megvásárolja a Glóbus Konzervgyár Rt-től a mustár, ketchup, majonéz és nedves szósz termékek előállítására és csomagolására használt gépeket és eszközöket, know-how-t és üzleti titkokat, valamint a termékekhez kapcsolódó védjegyeket és ipari mintákat.

A határozat felülvizsgálatát az ügyfelek a kézbesítéstől számított 30 napon belül kérhetik a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható keresettel.

Indoklás

I.

Az összefonódás

1.) A kérelmező Bestfoods Magyarország Élelmiszer Feldolgozó és Kereskedelmi Rt (a továbbiakban: Bestfoods Rt) 1998. január 28-án Vásárlási Szerződés keretében megvásárolta a Glóbus Konzervgyár Rt-től a mustár, ketchup, majonéz és nedves szósz termékek (a továbbiakban: érintett termékek) előállítására és csomagolására használt gépeket és eszközöket, know-how-t és üzleti titkokat, valamint az érintett termékekhez kapcsolódó védjegyeket és ipari mintákat. A Glóbus Rt vállalta, hogy 10 évig az említett -és azzal versenyző -termékek gyártására vagy eladására sem közvetlenül, sem közvetve nem kötelezi el magát. E versenymentességi rendelkezés időtartamát a szerződő felek 1998. március 8-án 10 évről 5 évre módosították.

2.) A Vásárlási Szerződéssel egyidejűleg a két vállalkozás bérmunka szerződéseket (Gyártási Keretszerződést és Specifikus Gyártási Szerződést) is kötött, melyek alapján a Glóbus Rt a jövőben is folytatja az érintett termékek előállítását és csomagolását a Bestfoods Rt részére. A bérmunka szerződések értelmében a mustár és ketchup termékeket a Glóbus Rt (illetve az általa irányított Deko-Food Rt) 4 évig kizárólagosan gyártja a Bestfoods Rt részére.

II.

Az összefonódás résztvevői

3.) A Bestfoods Rt tevékenysége élelmiszeripari termékek -közte az érintett termékek közül a majonéz -gyártására és forgalmazására terjed ki. 1998. évi nettó árbevétele 8,4 milliárd forint volt.

4.) A Bestfoods Rt részvényeinek 99,95 százaléka a Bestfoods vállalkozáscsoporthoz tartozó hollandiai BFO Holdings BV tulajdonában vannak. A Bestfoods vállalkozáscsoport irányítása alatt nem áll további magyarországi vállalkozás, külföldön honos tagjai nem értek el 1998. évben nettó árbevételt a Magyar Köztársaság területén.

5.) A Glóbus Konzervgyár Rt (a továbbiakban: Glóbus Rt) főbb termékei a hús- zöldség- és gyümölcskonzervek, gyümölcslevek, ételízesítők. 1998. évi nettó árbevétele 9,1 milliárd forint volt, amelyből 2,3 milliárd forint származott az érintett termékek értékesítéséből.

6.) Az érintett termékek gyártásával további hazai vállalkozások (Heinz Kecskeméti Konzervgyár Rt, Univer Szövetkezet, Nagykőrösi Konzervgyár Rt stb.) is foglalkoznak. Az országos forgalomból való részesedése alapján azonban a Glóbus Rt meghatározó piaci szereplő, amint azt az alábbi táblázat is mutatja.

Táblázat A Bestfoods Rt és Glóbus Rt részesedése az érintett termékek 1998. évi országos forgalmából

ÁrucsoportGlóbus Rt (%)Bestfoods Rt (%)Együtt (%)
Mustár44,1-44,1
Ketchup62,5-62,5
Majonéz15,313,528,8
Nedves szószok33,0-33,0

7.) Az érintett termékek importja liberalizált. A tényleges behozatal országos forgalomhoz viszonyított aránya azonban -a nedves szószok kivételével, ahol 33 százalékos -minimális, csupán 1-2 százalékot tesz ki.

8.) A ketchup, mustár és majonéz termékek gyártása viszonylag egyszerű eljárás, amely nem igényel magas szintű kutatást és fejlesztést, az arra fordítandó beruházás viszonylag alacsony összeg. A magyar piacon egyéb termékeikkel jelenlevő, élelmiszertermeléssel is foglalkozó nagy nemzetközi vállalkozások (pl. Unilever, Nestlé) minden különösebb nehézség nélkül beléphetnek az érintett termékek piacára. A kisebb vállalkozások pedig kis helyigényű "mini gyárakban" is beindíthatják tevékenységüket.

III.

A kérelem

9.) A Bestfoods Rt a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 24.§ alapján a Gazdasági Versenyhivatal engedélyét kérte a Glóbus Rt érintett termékeinek -mint vállalkozás részének -megszerzésével történt összefonódáshoz. Kérelmében hivatkozott arra, hogy az összefonódás eredményeképpen nem jön létre erőfölény, és az összefonódásnak nem lesznek hátrányos következményei a fogyasztókra, illetve a verseny fennmaradására és fejlődésére. Ezzel szemben az összefonódás a termék fejlesztés, a gyártás és az exportlehetőségek terén számos előnnyel jár.

10.) A Tpvt. 71.§ alapján készült jelentésben a vizsgáló a kérelem szerinti összefonódás engedélyezését indítványozta. Ennek során tekintettel volt az összefonódáshoz kapcsolódó versenykorlátozásokra (versenymentesség, kizárólagos gyártatás) is, amelyeket szükségesnek és -figyelembevéve a versenymentesség időtartamának 5 évre történő mérséklését -arányosnak minősített.

IV.

Az engedélykérési kötelezettség

11.) A Versenytanács kialakult gyakorlata szerint (Elvi állásfoglalások 23., Versenyfelügyeleti Értesítő 1998. évi 6.szám) az a tény, hogy a Vásárlási Szerződéssel a Bestfoods Rt megvásárolja a Glóbus Rt érintett termékeihez kapcsolódó eszközöket és jogokat, megvalósítja a Tpvt. 23. § (1) bekezdés a) pontja szerinti "a vállalkozás része a vállalkozástól független másik vállalkozás részévé válik" tényállást, vagyis vállalkozások összefonódásának minősül.

12.) A Bestfoods Rt 1998. évi nettó árbevétele, valamint a Glóbus Rt-nek az érintett termékek értékesítéséből származó 1998. évi nettó árbevétele együttesen 10,7 milliárd forint volt, vagyis meghaladta a Tpvt. 24. § (1) bekezdése szerint 10 milliárd forintos küszöbértéket. Ezért az összefonódás engedélykötelesnek minősül.

V.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!